3. Havalimanı’nda geri sayım

3.Havalimanını’nın yüzde 68’lik kısmının bittiğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Yeni havalimanına, Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz.  İlk etabın resmi açılışı ise 29 Ekim 2018’de olacak” dedi.

3.Havalimanı inşaatında 7 gün 24 esasına göre olağanüstü bir çalışmanın sürdüğünü, yüzde 68’lik kısmının tamamlandığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; “Bu, çok önemli bir oran. Proje, birçok alanda dünya çapında ödüller almaya başladı. Derdimiz ödül almak değil, dünya sivil havacılığının ağırlık merkezi doğuya kayıyorken, bundan yararlanmak. Amacımız, 29 Ekim 2018’de, Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde, birinci faz olan 90 milyona hizmet edecek kısmını açmak ve uçuşları artık oradan yapmak. Diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023’e kadar tamamlanacak. Böylece 200 milyon yolcuya hizmet edebilir hale gelecek. Daha önce yine Anadolu Ajansı Editör Masası’nda paylaşmıştık ilk uçağı Şubat 2018’de indireceğiz diye. Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz ama resmi açılışı, yani hizmet verme açılışı 29 Ekim 2018’de olacak” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN GELECEĞİ

Bakan Arslan, 3. Havalimanı açıldıktan sonra, Atatürk Havalimanı’nın sadece sınırlı şekilde küçük uçaklara hizmet vereceğini vurguladı, oradaki terminalin ise farklı şekilde kullanılabileceğine işaret ederek; “Bunlardan biri de fuarcılık olabilir dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde ifadeleri vardı. Sayın Başbakanımızla da istişare ettiğimizde, böyle geniş bir alanın İstanbul’a nefes aldıracak şekilde dizayn edilmesi yönünde irade var. İnşallah bu irade çerçevesinde ağırlıklı olarak kente nefes aldıracak alan olacak” şeklinde konuştu. Torba yasa tasarısında yer alan hava polisi ve yolcu bilgilerinin uçulacak ülkeyle paylaşılması düzenlemelerine açıklık getiren Arslan, BM Güvenlik Konseyi ve Dünya Sivil Havacılık Otoritesi’nin bu yönde kararları olduğunu söyledi. Arslan, Türk sivil havacılık mevzuatının, güvenlik boyutu ile o kararlarla örtüşmediğini bildirerek, sıkıntı yaşamamak adına gereken düzenlemeleri yapmış olacaklarına dikkati çekti.

KANAL İSTANBUL’DA SON DURUM

Kanal İstanbul projesinde gelinen aşama hakkında da bilgi veren Bakan  Arslan, son olarak 5 güzergah alternatifinde detaylı çalışma ve sondajlar yapıldığını söyledi. Etüd proje çalışmalarının temmuzda başladığını ve şu ana kadar toplamda 4 bin metreyi bulan 162 sondaj yapıldığını ifade eden Arslan, ilave olarak da 150-160 arasında, toplamda 8-10 metreyi bulan sondaj yapılmış olacağını aktardı. Arslan, “Etüt çalışmaları sonunda, tatlı su kaynaklarını, tarım arazilerini dikkate alarak, çevreye en az olumsuz etkisi olacak, hatta olumlu etkisi olacak alternatifleri de çalışarak güzerhangın netleşmesini sağlamış olacağız.” diye konuştu. Projenin büyüklüğü nedeniyle karma finansman modelinin uygulanabileceğini dile getiren Arslan, “Yap-işlet modeli, kamu olarak yapılan işler ve gelir ortaklığı yöntemiyle yapılan işler var. Yaklaşık 42-43 kilometrelik, dünyanın en büyük gemilerinin geçeceği kanaldan bahsediyoruz. Kanalın etrafının düzenlenmesi, etrafındaki çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması, güzergahtaki kentsel dönüşüm, yapay adaların yapılması, her birinin özellikle finansman modeli biraz birbirinden farklı olacak. Dolayısıyla birçok finansman modelini aynı anda bu projede kullanır olacağız, onun çalışmasını yapıyoruz.” ifadesini kullandı. Bakan Arslan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki (FSM) bakım çalışmaları ile ilgili olarak “FSM’deki çalışmaları 7 Kasım’da bitirmeyi öngörmüştük. Hedefimiz bu ayın sonunda bitirmek” müjdesini verdi.

About Ulaştırma Dünyası