Garantiler dördüncü yılda yakalanacak

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü’ndeki araç geçiş garantileri konusunda açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; daha önce yapılan fizibilite çalışmalarına göre, ilk üç yıl garanti rakamlarının altında kalınacağını ardından garanti rakamlarının yakalanacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen köprü ve otoyoldaki araç geçiş garantileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.  “2018 bütçesine,  köprü ve otoyollara yönelik araç geçiş garantileriyle ilgili 3,6 milyar lira ödenek konulduğu yönünde bir bilgi var. Eleştiri şu ;  ‘Bütçe açığının yüzde 5’den fazlası bu garantilerden kaynaklanıyor.’ Bu rakam, bu ödeme kesin olarak oluşacak öngörüsüyle mi bütçeye koyuldu, yoksa ihtiyaten konulan bir rakam mı?  Köprü ve otoyollarda,  araç geçiş garantilerinde durum nedir?” şeklindeki bir soruya Bakan Arslan şu yanıtı verdi: “İhtiyatlı tarafta kalmak adına önümüzdeki yıl olası ödemeleri karşılamak adına yatırım programına bu tip yap-işlet-devret projelerinin tamamı için 3,6 milyar TL’lik bir ödenek öngörülmüş durumda. Bu ne için? Bütün bu yap-işlet-devret projelerindeki garantiden kaynaklı ödememiz gerekli rakamlar ortaya çıktığında,  herhangi bir eksiklik olmasın, ödemeyi yapabilelim diye.  Burada bir tespit yapalım;  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü,  Avrasya Tüneli zaten kendi başlangıçtaki fizibilitelerinde şunu gösteriyordu;  bu projeler açıldıktan sonra yaklaşık 3 yıl tedricen önce altta kalacak, sonra garanti rakamlarına erişilecek.”

“YSS KÖPRÜSÜ’NDE RAKAM 80 BİNİ GEÇTİ”

Avrasya Tüneli ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki (YSS) araç geçiş garantileri ve mevcut durum hakkında da bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan şu açıklamalarda bulundu: “Avrasya Tüneli’ni, geçen sene yani 2016 yılının son ayında açtığımızda günlük ortalama 20 bin araç geçiyordu.   Bu sene günlük ortalama yaklaşık 50 bin araç geçiyor.  Garantimiz 68 bin. Artış hızına bakarsanız önümüzdeki yıl üçüncü yılına kalmadan kesinlikle garanti rakamını geçecek.   Garantinin üstündeki paranın yüzde 30’u da devlete kalacak. Orada bir sürpriz yok. Biz zaten başından beri böyle bir şey olacağını, ilk üç yıl içinde garanti altında kalacağını, dolaysıyla bir ödeme yapacağımızı biliyorduk.  Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise garanti rakamı 137 bindir. Şu anda günlük ortalama 80 binin üzerinde araç geçiyor.  Fizibilitelerinde ilk üç yıl böyle olacağı sonra garanti rakamlarını geçeceği ortaya koyulmuştu,  bunu da vurgulamış olalım.  Yine fizibilitede ön görülen rakamların üstünde şu an araç geçişi var. Bu da önemli bir tespit. Yine vatandaşlarımızın doğru bilgilenmesi adına şunu da ekleyelim;  araç bazen fazla geçer, bazen eksik geçer, yılın sonunda 365 günün ortalamasını alıp ona göre hesap yaparız. Bugün eksik geçti üstünü tamamlayayım, fazla geçti şirketin olsun değildir. Bütün yıl toplanır ve ortalaması hesaplanır.”

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ 21 BİNİ YAKALADI

Geçen sene, Osmangazi Köprüsü’nde,  günlük araç geçiş sayısının 15-16 bin civarında olduğunu belirten Bakan Arslan şu andaki durum hakkında şöyle konuştu:  “Bu sene günlük araç geçişi 21 bin ortalamalarında.  Osmangazi Köprüsü,  çok polemik konusu yapıldığı için bir iki rakam daha vereyim; Osmangazi Köprüsü ve İzmir’e kadar olan yollarda,  hiç araç geçmese yıllık ödeyeceğimiz garanti 730 milyon dolar.   Şu anda 21 bin araç geçiyor.  Malumunuz Bursa’ya kadar olan otoyolu bitirdik, Bursa- İzmir arasını da inşallah 2018’in sonunda bitirmiş olacağız. Bu proje,  güzergâhı üzerindeki 18 ilin ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacağı gibi ilave trafik oluşturacak.  Niye yatırım yapılıyor? Sanayi gelişiyor, endüstri gelişiyor,  bundan kaynaklı olarak bir yük hareketi oluşuyor.  Bu proje, sadece Osmangazi köprüsü değil 384 kilometre otoyol, 49 kilometre bağlantı yollarıyla birlikte,  toplam 433 kilometre ediyor.  433 kilometrenin tamamı bittiğinde ilave trafikler oluşturacak ve tamamının ortalama bir garantisi var.   Mesela araç garantilerini otoyollarda düşündüğünüz zaman 25 bin olan yerler var, 17 bin olan yerler var, hepsi de 40 bin değil. Buradan kaynaklı ödeyeceğimiz garantiler bu 2 veya 3 yıllık periyotta devam edecektir. Ancak sonra eminiz ki bu rakamlar dolacaktır.

HAVALİMANLARINDAKİ GARANTİLER

Garantiler konusunda, havalimanlarından da örnek veren Bakan Arslan şöyle konuştu: “Havalimanlarından da bir örnek vermek gerekirse, bugüne kadar garantiden kaynaklı 40 milyon dolar para ödemişiz. Ancak garanti üstü 400 milyon dolar para almışız.  Bunlar önemli rakamlar ama çok daha önemlisi yap-işlet-devret’in sonunda bu projeler bize kalmış. İşletme hakkını devretmişiz, 10,5 milyar TL’lik havacılık sektöründen işletme hakkından kaynaklı bir gelir elde etmişiz.  Otoyollarda da benzer durum olacak, işletme süreleri dolduğunda,  bunlar bizim olacaktır. İşletme hakkını vereceğiz dolayısıyla buralardan ilave gelir elde edeceğiz.  İlave gelirlerle de;  Türkiye’nin her yerinde bölünmüş yollar, köprüler, tüneller yapıyoruz, yine yapmaya devam edeceğiz.”

“FSM’DE ÇİFT TARAFLI ÜCRETLENDİRME YAPILMAYACAK”

“ Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde (FSM)  çift taraflı ücretlendirme olacak mı?” şeklindeki soruya ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan şu yanıtı verdi: “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde ve benzer birçok yerde serbest geçiş sistemi yaptık.   Trafik akışını çok kolaylaştırdık.  Ters yönde,  Asya’dan Avrupa yönüne TAK sistemini kurduk.  Amacımız geçen bütün araçları takip etmek, araçları bilmek.  Güvenlik amacıyla kurduk. Oradaki çalışmalar sürecinde, yaklaşık 27-28 gün, İstanbulluları biraz mağdur ettik. Ancak  sağolsunlar anlayış gösterdiler. TAK istemi güvenlik amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Çift yönlü ücretlendirmeye yönelik yapılan bir işlem kesinlikle değildir.”

 

 

 

 

About Ulaştırma Dünyası