Mersinli servisçilerden korsan mesajı

Mersin Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Nesil Aydın, öğrencilerin güvenliği için alınan her türlü tedbiri desteklediklerini belirterek, aynı hassasiyetin kayıtdışı korsan taşımacılığa da gösterilmesini istediklerini söyledi.


Mersin Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Nesil Aydın, okul servis yönetmeliği konusunda İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yapılan ortak düzenlemeyi değerlendirdi. Okul servis taşımacılığının; öğrenci, veli, güvenlik, ulaşım ve servisçi esnafı olmak üzere beş ayağı bulunduğuna vurgu yapan Aydın, “Servis yönetmeliği ile ilgili olarak 4 bakanlığımızca yapılan ortak açıklamaya göre servis araçlarında araç takip sistemi zorunlu hale getirildi. Yine servis taşımacılığı yapan şoförlere hekimden her yıl rapor şartı getirildi. Denetim için komisyonlar kuruldu ve bu komisyonlarda öğretmen ve veliler olacak. Denetim görevi İçişleri Bakanlığı’nda ‘nda olacak. Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’’nca yerine getirilecek. Araçlarda üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi. Biz bu anlamda alınan her türdü tedbiri destekliyoruz” diye konuştu.

“FATURA TÜM SERVİSÇİLERE KESİLİYOR”

Aydın, aynı hassasiyetin servisçi esnafının ekmeğine haksız ortak olan ve hiçbir yasal prosedürü yerine getirmeden kayıt dışı servisçilik yapanlara yönelik de gösterilmesini istedi. Servisçi esnafına yönelik kamuoyunda bir algı yaratılmak istendiğinin altını çizen  Aydın; “Üzülerek görüyoruz ki servisçi esnafımız münferit bir iki olay yüzünden potansiyel suçlu olarak gösteriliyor. Hiçbir zaman yaşanmasını istemediğimiz bir iki münferit olayın faturası tüm servisçi esnafına kesiliyor. Bizler bundan son derece rahatsızız” dedi. Servisçi esnafının da bir ailesi bulunduğunu, çocukları olduğunu ve ailesinin geçimi, çocuklarının nafakası için bu işi yaptığını hatırlatan Aydın; “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın okullarına güvenle götürülüp getirilmesi, servisçi esnafımıza ait. Bizler araç ve evraklarla ilgili her türlü eksiklerimizi tamamlayarak, devletimize karşı her türlü yasal sorumluluğumuzu yerine getirerek, yağmur, çamur, sıcak soğuk demeden, sabahın erken saatinden akşamın geç vaktine kadar omuzlarımızdaki sorumluğu yerine getirme gayretindeyiz. Velilerimizin beklentisi olduğu kadar bizlerinde birinci görevi sağlıklı, güvenli ve kaliteli bir servis hizmeti sunmak. Ailelerin okul dönüşünü beklerken kaygı değil, güven duygusu içerisinde olması bizler içinde son derece önemli. Bu anlamda bizler her türlü özveri ve fedakarlığı gösteriyoruz. Kamuoyunda yaratılmak istenen bu algının önüne geçilmesi için bizlerinde yalnız bırakılmaması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

About Ulaştırma Dünyası