TRANSİST 10. Kez kapılarını açtı

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 2 – 4 Kasım 2017 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda gerçekleşti.
Fuarın açılışı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Rusya Başkonsolosu Andrey Podelyshev tarafından yapıldı. Açılışa ayrıca yerli yabancı davetliler katıldı.


Moskova ile kardeşlik bağı içinde işbirliği

Açılışa katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ’’Biz, ülke genelinde bütün ulaştırma türlerinin birbirleriyle entegrasyonuna verdiğimiz önem gibi İstanbul’da ve benzer şehirlerde önemli projeler yapıyoruz. Çözüm ortağı olarak çözümler üretiyoruz. Burada da yine çözümler üretmeye devam edeceğiz. İstanbul, içinden deniz geçen tek kent. İki kıtayı birleştiren tek kent. Tarihi dokusuyla, kültür mirasıyla, inanç mirasıyla ve ciddi sayıda mirasa sahibiz. Ona doğru sahip çıkmak gerekir. İstanbul’da Boğazı’ndan geçen tehlikeli yük taşımacılığından kaynaklı kente zarar verilmemesi adına, çözüm üretilmesi adına yine Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayacak ’Kanal İstanbul’ projesinde çalışıyoruz, yürütüyoruz. Büyükşehir belediyesi, kurum ve kuruluşlarla ahenk içinde çalışma yürütüyoruz. Burada da çalışmaları son aşamalara getirdik. Amacımız, İstanbul ve İstanbul trafiğini rahatlatmak. Gözümüz, ecdadın bize mirası olan İstanbul’u ve onun etrafındaki kültür varlığımızı da ziyadesiyle koruyabilmek. İki gün boyunca sürecek kongrede çok şey tartışılacak ve konuşulacak. İnşallah çözüm önerileri getirilecek. Çözüm önerilerinden yaralanmak adına bizde bakanlık olarak her zaman ki gibi hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Emeği geçen çok kişi, kurum ve kuruluş var. Hepsi adına İstanbul Belediye Başkanı ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu sene Moskova ile kardeşlik bağı içinde böyle işbirliği içine girilmesini de çok önemsiyorum. Moskova şehrini çok gördüm. Orada da çözüm üretilmek adına birçok proje yapılıyor ama orada da ciddi bir trafik var. Hem ülkemize hem de başka ülkenin şehirlerine, iki şehrin işbirliği inşallah örnek olacak’’ şeklinde konuştu.

Medeniyet raylı sistemde


Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ’’Bu yıl yapılan fuarda kardeş şehir olarak Moskova var. İnanıyorum ki Moskova’da da bu konu önemli halde ve çözümü beraber arayacağız. Kalabalık ve iki kıta arasında bir köprü olan şehirde bulunacak çözümler, bütün dünyaya belki bir örnek olacak. Problemlerde çıkış kapısı olarak görülecek ve inanıyorum ki burada yapılan çalışmaların, dünyada medeniyet ve kültür adına önemli bir katkısı olacak. İki gün boyunca sürecek bu toplantının İstanbul, ülkemiz ve dünyadaki bu problemi yaşayan şehirler adına önemli çözümler ve katkılar sunacağına inanıyorum. İşimiz; demiryolu, raylı sistem olsa da aslında medeniyet ve kültür adına burada bir katkı sunmak olduğunu düşünüyorum. Katılan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Eğer bunları yapar ve başarırsak gelecek nesillere önemli miras bırakmış olacağımızı düşünüyorum’’ dedi.

’’Bu yılki tema; 4İ’’

Bu yıl ki tema ’4İ’; innovation (inovasyon), integration (entegrasyon), information (bilgi sistemleri), intelligence (iş zekası ) kapsamında, 2 gün boyunca önemli oturumlarda ciddi konuşmalar gerçekleşti.

YENİ NESİL OTOBÜSLER

Yeni nesil Sileo elektrikli otobüsler, Transist 2017 Fuarına damgasını vurdu. Toplu ulaşımda sıfır emisyon denildiğinde akla gelen Bozankaya, yeni nesil Sileo S10 ve S25 araçlarının gösterimini Türkiye’de ilk kez Transist 2017 Fuarı’nda gerçekleştirdi. Busworld 2017 Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan Sileo araçları, Türk halkı tarafından da yoğun ilgi gördü.
Yeni Sileo hakkında bir konuşma yapan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay; “Elektrikli otobüsümüz Sileo’nun ilk neslini 4 yıl önce ürettik. Bu araçlarımız Türkiye’de çeşitli illerde 2,5 yıldır sorunsuz şekilde yolcu taşıyor. Transist 2017 Fuarı’nda sergilediğimiz araçlarımız ise Sileo modelimizin yeni nesilleridir. 4 saatlik şarjla kullanıma bağlı olarak 400 km’ye kadar mesafe kat edilebiliyor. Ayrıca rejeneratif enerji üretimiyle de aküleri yolda giderken doldurabilme imkânı bulunuyor. Tüm teknolojik alt yapıya sahip olan araçlarımız Türkiye’de ilk olarak 2018 yılında Elazığ ve Manisa illerinde hizmet vermeye başlayacak” dedi.

BMC YENİ ARACI İLE GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI!

Türk otomotiv sektörünün önde gelen milli markası BMC, küresel arenada liderlik yolunda hızla ilerliyor. Yepyeni 5 otobüsünü sergilediği Transist Fuarı’na 6 aracı ile katılan BMC, 800 metrekarelik standında gövde gösterisi yaptı.
BMC, Yenilenen Ticari Araçlar Ailesi ile iddiasını ortaya koyuyor, yerli teknolojiyle üretimini gerçekleştirdiği araçlarıyla sadece ülkemizde değil uluslararası platformlarda da fark yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Belçika’da düzenlenen Busworld Fuarı’nda Busworld Awards 2017 En İyi Tasarım Ödülü’nün Sahibi olan Neocity 8,5 metre otobüs modeli ile yaşadığı gurur sonrasında; 2-4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ülkemizin ileri gelen ulaşım fuarlarından Transist 2017’de sergilediği Ticari Araç Ailesi’nin yeni üyeleri ile birlikte BMC geri dönüşünü Türk kamuoyuna müjdeliyor.

ZF AKSLARI TANITTI
Transist fuarında ZF Büyük otobüsler için Ave 130 Portul aks, KH 15 E-Rid Tranvay şanzımanlarını sektör temsilcilerine tanıttı.
SETKOMDAN AKILLI ÇÖZÜMLER
Karayolu yolcu taşıma sektöründe akıllı sistemlerle hizmet verem SETKOM, fuarda akıllı kamera, akıllı Switch ve şarj ünitelerini tanıttı.
ALLİSON’DAN OTOMOTİK ŞANSIMAN
Fuarda Allıson 3000 devir serisi tam otomatik otobüs şanzımanlarını görücüye çıkarttı.
BRİSA’NIN KENT İÇİ LASTİKLERİ
Brisa fuarda kent iç taşımacılar için 275/70R225, Bridgestone U-AP001M1788 ile Lassa Energe 100S lastiklerini tanıttı.
SİGORTA ÇÖZÜMÜ
Ulaşım Sigorta Türkiye genelinde Belediyeler, Emniyet Müdürlükleri, Kızılay ve Merkez Bankası gibi kurumlara ve bireysel taşımacılara her marka sigorta ile uygun çözümler sunuyor.

About Ulaştırma Dünyası