Tekiner: 2017, Obilet için güzel geçti

Obilet Kıdemli Satış Müdürü Bülent Tekiner, faaliyetleri ve gelecek planlarına dair açıklamalarda bulundu.

 

2017 yılının Obilet için çok güzel geçtiğine değinerek başladığı açıklamasına şöyle devam etti: “Sistemimize yeni firmalar ekledik, müşteri portföyümüzü her geçen gün arttırıyoruz. 7/24 çalışan müşteri hizmetleri departmanımız ile Obilet kullanıcılarının her ihtiyacına anında cevap veriyoruz. Bizim sektörümüzde müşteri hizmetleri departmanınız ne kadar kuvvetliyse o kadar çok sadık müşteri elde ediyorsunuz. Elde olmayan sebeplerden dolayı otobüsler gecikebiliyor, arızalanabiliyor. Bu gibi durumlarda bizden bilet alan müşterilerimizle ilgilenip sorunları çözmek de bizim görevimiz. Firmalar ile de yakın temas halindeyiz. Sürekli olarak sahadaki ekibimiz firmaları ziyaret edip sorunlarına çözüm bulmaya calısıyor, destek oluyor. Bizim referansımız bizimle çalışan firma sahipleridir. Hepsinin Obilet’ten memnun olduğuna eminiz.”

 

“Türkiye’de otobüsçülük zor iş”

 

Önümüzdeki sene sistemleri üzerinde faaliyet gösteren firma sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirten Tekiner, “Çok ciddi bir kullanıcı kitlemiz var. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen otobüs bileti satış platformuyuz” diyerek, irmaların bu derece önemli bir platformu göz ardı etmemelerinin gerekliliğine dikkat çekti. Ülkemizde otobüsçülüğün oldukça cok zor bir iş olduğunun altını çizen Tekiner, “Biz de elimizden geldiğince firmalara, maliyetlerini düşürmek için destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“60 personelle 7/24 hizmet veriyoruz”

 

Tekiner, “Obilet olarak herhangi bir acentenin aldığından kesinlikle daha az komisyon almaktayız. Bizimle çalışan firma yöneticileri rakamlara hâkim oldukları için bize hak veriyorlar. Ancak bunun yanında yanlış anlaşıldığımız bir durum da var. Acentelere yüksek komisyonlar veren firmalar, ‘acentelerin dükkân kirası, giderleri var’ şeklinde düşünüyorken bizim bu maliyetlerimizin olmadığını düşünmekteler” diye belirterek, 1000 m2 bir ofiste 60 personelimizle 7/24 hizmet veriyoruz, dolayısıyla üzerimizde çok ciddi bir maliyet yükü mevcut”ifadelerini kullandı. Bir diğer farklarının da, internette birlikte çalıştıkları firmaların ulaşamadığı kitlelere, siteler ve sosyal medyaya verdikleri reklamlar ile ulaştıklarını vurgulayan Tekiner,”Sistemimizde yer alan firmalara sürekli olarak yeni müşterileri bu yöntemler ile kazandırmaktayız” diye ekledi.

 

2012’de kurulan ve 60 kişilik bir ekip ile İstanbul’daki ofislerinde müşterilerine hizmet veren Obilet, web sitesi ve mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılarının otobüs bileti almalarını sağlıyor. Aynı zamanda 60’a yakın otobüs firmasının biletleri aktif olarak Obilet üzerinden satılıyor. Obilet’in aylık ziyaretçi sayısı ise 8 milyondan fazla.

 

About Ulaştırma Dünyası