Başkanlar Anlattı Yeni Yılda Sektörün Beklentileri

 

Diyarbakır Otobüsçüler Dernek Başkanı ve TOFED Bölge Başkanı Aydın Özgen ile Şanlıurfa Dernek Başkanı Fuat Altun, 16 Aralık’ta yapılan bölge toplantısı ve sektörün sorunlarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Özgen: Birlik beraberlik içinde olmalıyız,

Diyarbakır Otobüsçüler Dernek Başkanı ve TOFED Bölge Başkanı Aydın Özgen, Diyarbakır Bölge toplantısının sektördeki kötü gidişat nedeniyle birlik olmanın şart haline geldiği bir dönemde gerçekleşmesinin önemli olduğuna değinerek başladığı açıklamasına şöyle devam etti: “Bölge esnafı olarak birlik içinde hareket ederek bazı başarılar elde ettik. Kendi aramızda sağlanan istikrarın, gelişen ekonomik şartlar nedeniyle kalıcı olması zorlaşıyor. Şu anda bölgemizde havayolu taşımacılığı yüzde 25’e yakın arttı. Buna karşılık otobüsçünün yolcusu yüzde 50’nin altına düştü ve geriledik. Taşımacının son akaryakıt zamları ile birlikte giderleri çok yükseldi, gelirlerimiz azaldı. Taşımacının sürdürülecek bir şekilde işini yapma imkanı zor bir duruma geldi.”

Başta ÖTV’siz akaryakıt olmak üzere havayoluna sağlanan desteklerin taşımacıya yansımadığını belirten Özgen, “Sektör, ÖTV ve KDV yükü altında eziliyor. Karayolu yolcu taşıma sektörü olarak Ekim ayı ile birlikte zor bir sürecin içindeyiz. Bu toplantı ile birlikte moral tazeleyerek işimizi yapmamız gerekir” diye konuştu.

“Beklentimiz çok fazla“

Doğu ve Güneydoğu firmaları olarak gerçekleşen toplantı ile birlikte, esnafın başta Bakanlık ve TOFED’den beklentileri olduğunun altını çizen Aydın Özgen, “Güneydoğu esnafı olarak maalesef konuşmamız gerekenleri net olarak ortaya koyamadık. 2017 yılı sezonunun bitmesi ile birlikte 600 km üzerinde yolcu taşıyan her bölge taşımacısı zor durumda ve krizde. Şu anda havayolu bilet fiyatı ile otobüs bilet fiyatı arasında makas farkı yok. Yolcu için havayolu, bilet fiyatı uygun olduğu için ilk tercih oluyor” diyerek karayolunda sezonun sona ermesiyle birlikte masraflar artıp, gelirlerin azaldığını ifade etti. Yükselen mazot fiyatı ile bu işi yapmanın oldukça zor olduğuna değinen Özgen, “Sezonun bitmesiyle birlikte otobüs doluluk oranının yüzde 30’lara gerilediğini bildirdi. Özgen, “Yapılan her toplantı çok iyi bir çalışmadır. Ancak bizim sektör olarak bazı net kazanım ve desteklere ihtiyacımız var” diye ekleyerek, zor günleri aşmak için herkesin çalışarak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Katılımcılara teşekkür

Diyarbakır Bölge toplantısına katılmanın memnuniyet verici olduğunu ifade eden Diyarbakır Otobüsçüler Dernek Başkanı ve TOFED Bölge Başkanı Aydın Özgen, “Diyarbakır Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Rıfat Ural, Diyarbakır Emniyet Müdürü Yardımcısı Enver Erbil Karaca, Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan ile Yönetim Kurulu Üyelerine, Bölge Derneklerimize ve toplantıya katılan tüm firma sahip ile yöneticilerine, gösterdikleri ilgi ve destek için, bölgem ve sektörüm adına teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

 

Fuat Altun: Bölge sorunlu, birlik etkili olacak

Şanlıurfa Dernek Başkanı Fuat Altun ise yaptığı açıklamada, toplantıya katılanlara teşekkür ederek sektör adına yapılması gereklere değindi. Eksiklere rağmen, yapılan her toplantının bölge adına bir kazanım olduğunun altını çizen Altun, “Güneydoğu Bölgesi uzun hat ve masrafları nedeniyle çok sorunlu bölge, bu sorunu aşmada birlik ve beraberliğimiz çok etkili olacaktır” dedi.

“Bu toplantılara ihtiyacımız var”

Diyarbakır Bölge Toplantısı’nın, sektördeki sıkıntılı bir dönemde yapıldığını belirten Başkan Fuat Altun, “Kasım ve Aralık ayı ile birlikte firmalarda doluluk oranı yüzde 30-40 oranına geriledi. Bölge olarak kendi aramızda sezon içinde sağlanan birlik çok önemliydi. Esnafımız bu sayede sezonda işini verimli şekilde yaptı. Ancak sezon bitimi ve başta akaryakıt olmak üzere ve yolcunun düşmesi esnafı sıkıntıya soktu. Güneydoğu Bölgesi olarak bu tarz toplantılara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Taşımacının son akaryakıt zamları ile birlikte giderleri çok yükseldiğini belirten Altun, gelirlerinin azaldığına ve zarar ederek çalıştıklarına dikkat çekerek, her bölge toplantısının sektörün birlik ve beraberliği için önemli olduğunu belirtti.

Suriyeli mülteciler

Suriyeli mülteciler sorununa da değinen Altun, “Yol belgesi olmayan Suriyeli seyahat etmek istiyor. Biz bilet kesmediğimiz zaman sorun yaşıyoruz. Ayrıca belgesiz yolcu taşıyan firmalar çok ağır cezalarla karşı karşıya kaldı” dedi. Öte yandan Altun; akaryakıt, 3’üncü köprü, otogar çıkışları, paralı yol ve genel giderlerin artması gibi nedenlerle gider kalemlerinin yükseldiğini ifade ederek, “Karayolu yolcu taşıma sektörü olarak Ekim ayı ile birlikte zor bir sürecin içindeyiz. Bu toplantı ile birlikte moralimizi yukarıya çekerek işimizi yapmamız gerekir” diye konuştu.

Teşekkür dilekleri

Diyarbakır Bölge toplantısına önemli katılım olduğunun altını çizen Altun, “Toplantıya katılan ve sektöre destek veren Ulaştırma Daire Başkanı Rıfat Ural, Emniyet Müdürü Yardımcısı Enver Erbil Karaca, Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan ile Yönetim Kurulu Üyelerine, Bölge Derneklerimize ve toplantıya katılan tüm firma sahipleri ile yöneticilerine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

 

 

About Ulaştırma Dünyası