Aygüler: Rekabet yoğun, masraflar çok

 

Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler, sektörün bölgedeki durumuna dair değerlendirmelerde bulundu. Karşılaştıkları zorluklara dair de açıklamalar yapan Aygüler, “Bölgemizde hizmet veren 14 firma var, rekabet yoğun ve masrafımız çok yüksek” dedi.

Güneydoğu firmalarının durumu zor

Diyarbakır toplantısının sıkıntılı bir dönemde etkili olduğunun belirten Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler, “Eksiklere rağmen, yapılan her toplantı bölge adına önemli bir kazanımdır. Toplantıya katılım bana göre iyiydi ve sorunlar Bakanlık temsilcisine iletildi” diye belirterek, Güneydoğu Bölgesi’nin uzun hat ve masrafları nedeniyle oldukça sorunlu olduğunu, bu sorunu aşmada ise birlik ve beraberliğin etkisinin önemli olduğunu vurguladı.

Aygüler ayrıca: “Mardin ise diğer bölgelere oranla çok daha sorun ve sıkıntının yaşandığı bölgedir. Artık bizim için sorunların 2018 yılında çözüme ulaşması gerekir’ ifadelerini kullandı.

“Mardin’de sektör bitiyor”

Şu an 13-14 firmanın Mardin’de hizmet verdiğini söyleyen Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler, “Bu kadar firmaya Bakanlık’ın belge vermesi ayrı bir konu. Mardin ilinin nüfus yapısı ve yolcu, ön plana neden alınmıyor? Bölgede haksız ve yıkıcı rekabet almış başını gidiyor” diye konuştu. Yaz sezonunda bilet fiyatı ile şimdiki fiyat arasında ciddi bir düşüş olduğuna da değinen Aygüler, “Buna karşılık ise başta akaryakıt olmak üzere tüm gider kalemleri yükseldi” dedi. Kasım ve Aralık ayı ile birlikte firmalarda doluluk oranı yüzde 30-40 oranına gerilediğini açıklayan Aygüler, “Taşımacının son akaryakıt zamları ile birlikte giderleri çok yükseldi” diye belirterek, gelirlerinin azaldığına ve zarar ederek çalıştıklarına dikkat çekti.

“Giderler durdurulamıyor”

Mardin’de fazla firma nedeniyle 4-5 firmanın her an kapanma riski ile karşı karşıya olduğunu belirten Başkan Aygüler, “İstanbul – Mardin arasında 1500 km yolda hizmet veriyoruz. Her seferde 4 bin 500 lira mazot olmak üzere; köprü, otoyol, otogar çıkışları ve diğer giderlerin toplamında  masraf 6 bin liradır.  Bu masraf ve giderlerle bizim kar etme şansımız yok. Bu gerçeklerle Mardinli otobüsçüler çok sorunlu bir dönemi yaşıyorlar” dedi.

Başta akaryakıt, 3’üncü köprü, otogar çıkışları, paralı yol ve genel giderlerin artması gibi nedenlerle gider kalemlerinin yükseldiğini ifade eden Aygüler, “Karayolu yolcu taşıma sektörü olarak, Ekim ayı ile birlikte zor bir sürecin içindeyiz. Bu toplantı ile birlikte moralimizi yukarıya çekerek işimizi yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Suriyeli sorunu

Suriyeli mülteciler sorununa da değinen Abdurrahman Aygüler, “Yol belgesi olmayan Suriyeli seyahat etmek istiyor. Biz bilet kesmediğimiz zaman sorun yaşıyoruz. Ayrıca belgesiz yolcu taşıyan firmalar çok ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

“T.C. kimliği olan Suriyeli, seyahat edeceği zaman Valilikten izin belgesi alması lazım, İzin belgesi almak ise zaman alıyor ve kolay değil. İzin belgeleri daha kolay bir şekilde verilmiyor” ifadelerini kullanan Aygüler, “Biz bu konuda Bakanlıktan destek bekliyoruz” diye ekledi.

Son olarak, Diyarbakır Bölge Toplantısı’na önemli katılım olduğunun altını çizen Abdurrahman Aygüler “Toplantıya katılan ve sektöre destek veren Ulaştırma Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan ile Yönetim Kurulu Üyelerine, Bölge Derneklerimize ile toplantıya katılan tüm firma sahipleri ile yöneticilerine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

 

 

About Ulaştırma Dünyası