Köprü ve Otoyollara Zam

2018 yılı ile birlikte, köprü ve otoyol geçişleri ile trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisinde zamlı fiyatlar uygulanacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olmak üzere, Boğaz Köprüleri ve otoyol geçiş ücretlerinde araç sınıflarına göre ortalama yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişen oranda zam yapıldı.

 

Ayrıca Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi ile Adana Doğu- Gaziantep – Şanlıurfa Kesimi) arasındaki otoyollarda otomobil geçişlerine yüzde 10 zam yapılırken ağır tonajlılara zam yapılmadı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2 Ocak’tan 2 Ocak’a döviz kurundaki değişiklik hesaba katılarak yeni fiyatlar ortaya çıkıyor. Osmangazi ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü gerekse yap-işlet-devret modeli ile işlettiğimiz otoyollardaki ücretler belirlenmiş olacak. Mevcut otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapılacak henüz netleştirmedik. Bu ayın da enflasyonunu dikkate alarak inşallah yılbaşı  itibari ile onu da tespit etmiş olacağız” diye konuştu.

 

1 Ocak’tan itibaren başladı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, otoyol ve Boğaz köprülerinin geçiş ücretlerinde, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere zam yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bu amaçla ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde 1 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 

Yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücretleri 1 Ocak 2018 Pazartesi günü saat 00:00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Daha kısa sürede ekonomik, güvenli ve konforlu ulaşım imkânı sağlayan erişme kontrollü otoyolların ve Boğaz Köprülerinin, uzun yıllar hizmet vermek üzere servis ömürlerinin uzatılması bakım-onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesine bağlıdır. Bu amaçla ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde 1 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir.

Yeni fiyat ayarlaması uygulaması; daha önce yapılanlara göre farklılıklar içermekte olup araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere göre geçiş ücreti tarifesi yöntemi benimsenmiştir. Yeni fiyat ayarlamasında büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak ve bunun sonucunda  zararlı emisyon salınımını minimize ederek çevreyi korumak da hedeflenmiştir. Bu çerçevede otomobil ağırlıklı 1. ve 2.sınıf araçlara daha yüksek ve ticari faaliyet ağırlıklı ağır tonajlı 3. 4. 5.araçlara daha düşük fiyat artışı uygulanmış ve bazı otoyollarda 3. 4. 5. sınıflara herhangi bir ücret artışı yapılmamıştır.

 

Otoyollara gelen zamlar

Köprü ve Otoyollarda uygulanacak ücretler için şu ifadeler kullanıldı:

*Boğaz Köprülerinde, 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama % 25, 3. 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama %10 oranında artırılmıştır.

*Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne Kesimi), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı Kesimi), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda, 1. sınıf araç ücretleri  ortalama % 25, 2. sınıf araç ücretleri ortalama %15,  3. 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama % 10 oranında artırılmıştır.

*Çukurova Otoyollarında (Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi) ve (Adana Doğu-G.Antep-Ş.Urfa Kesimi),  1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama  % 10 oranında artırılmış, 3. 4. ve 5. sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

 

 

Köprü geçişleri

Boğaz Köprüleri ve tüm otoyollarda 6. sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 yılı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir. Buna göre; Boğaz Köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8,75 TL, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 TL, en yüksek geçiş ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir. Araç sınıflarına göre Boğaz Köprüleri ve otoyol geçiş ücret tarifesi Karayolları Genel Müdürlüğünün internet adresi www.kgm.gov.tr’de duyurulacaktır.”

 

 

Yeni yıl itibarıyla trafik cezalarına uygulanan fiyat artışı ise şöyle:

 

2018‘in en düşük ceza, “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere 85 lira olarak kesilecek.

* En yüksek ceza 17 bin 65 lira ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler” için uygulanacak.

* Ayrıca yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar 11 bin 885 lira ile cezalandırılacak.

* “Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara” 488 lira para cezası kesilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

About Ulaştırma Dünyası