ISAROD Başkanı Öztürk: “Günü kurtarıyoruz”

 

ISAROD Başkanı Hamza Öztürk, servis taşımacılığında yaşanan sorunlara ve yapılacak kongreye dair değerlendirmelerde bulundu. 2017’de beklentilerine cevap vermeyen gelişmelerin yaşandığını belirten Hamza Öztürk, akaryakıt zammına dair de açıklamalarda bulundu.

“Esnafımız sıkıntı içinde”

2017 yılında bizim beklentilerimize cevap vermeyen bir takım gelişmeler oldu. Akaryakıta özellikle son 4 ayda gelen yüksek orandaki zam, yapmış olduğumuz sözleşmeler kapsamında, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koymuş olduğu duruma göre servis araçlarına bakarsak, gerek personel gerek okul fiyatlarına aynı oranda yansıtılmadığını gördük. Bu konuda da yönetimimiz, esnafımız belli bir sıkıntı içinde. Bu sebeple 2018 yılında aynı şeyin olmaması için bir takım çalışmalar yürütüyoruz. 2018’den beklentilerimiz elbette daha iyi olması şeklinde ama şu anda böyle bir ışık maalesef göremiyoruz. Bizim bu gelen zamları yaptığımız işe yansıtmamız hiçbir şekilde söz konusu olmuyor. Şu anda gerek mazot gerekse köprü sorununu, hiçbir şekilde ne taşıdığımız öğrenciye ne de taşıdığımız personel şirketlerine yansıtmıyoruz.  Bizim şuan yaptığımız tek şey tabiri caizse günü kurtarmak.

“Yarım kalan işleri bitireceğiz”

2018 yılı içinde Türkiye’deki bütün meslek ve esnaf odalarının kongreleri var. Bu kapsamda İSAROD olarak biz de kongre yapacağız. Biz bu kongrede üçüncü kez odamızın başkanlığına talibiz. Allah nasip ederse kendimize göre yarım kalmış olan bir takım işleri bitirmek için çalışacağız. Bugüne kadar başlayıp da bitirme noktasına getiremediğimiz işleri bitirmeyi hedefliyoruz elbette. Bir de bugüne kadar İSTAB’a kazandırdığımız gerek esnaf, gerekse dışardaki kurum ve kuruluşların güvenini temsil noktasında, itibarlı şekilde teslim aldığımız noktaya geri döndürmemek için tekrar aday olduk. İnşallah bu seçimde de hayırlısıyla görev yapacağız.

Tahdit sorunu

Biz bugüne kadar esnafımıza yalan konuşmadık. Olmayacak vaatlerde bulunmadık. Genelde açıklamalarımızı gerek belediye gerek bakanlıkların bize tebliğ ettiği kararlardan sonra duyurmayı seçtik ama şu an geldiğimiz noktada görüyoruz ki düne kadar tahdit veya servis araçlarıyla ilgili yapmış olduğumuz birçok çalışma, benimsenmemesine rağmen,  şu anda yapılan işleri küçümseme durumu söz konusu. ‘Tahdidi beceremediniz’ gibi. Düne kadar tahdit olmasın diye çalışan, tahdit değil kişilere bir belge verilsin diye uğraşanlar, bugün sarıldıkları tek şeyin tahdit olduğunu gördüler.

Tekrar söylüyorum biz üyemize bugüne kadar ne tahahhüt ettiysek yaptık. Fakat sorunlardan bir tanesi sömestr tatilinde haklı olduğumuz halde servis ücretlerini alamamak, ikincisi; Türkiye’nin 32 vilayetinde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da hala daha neden uygulanmadığını anlamış değiliz.

“Yanlış bilgi veriliyor”

Sayın Cumhurbaşkanımıza, Büyükşehir Belediye yetkililerimiz tarafından verilen bilgilerin doğru olmadığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız en son konuşmasında: “Tahdit olduğu taktirde, İstanbul’da taşınan yavrular ve veliler mağdur olur, personeli taşınan firmalar mağdur olur” gibi bir cümle kullandı. Ama çok net olarak görüyoruz ki tahdit konusunda gerek personel gerek öğrenci taşıma ücreti İstanbul’un üstünde olan personel fiyatları birebir esnafa yansıyor. Ama İstanbul’da personel fiyatları, personel taşıtan iş yerleri tarafından aracı firmalara ödeniyor. Fakat esnafa, arabacıya bunlar yansımıyor. Onun için Cumhurbaşkanımıza verilen bilginin yanlış olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim.

İstanbul’u bırakın, diğer illere bakın, hiç böyle farklı uygulama yapılabildi mi bugüne kadar? Bunun yetkisi tamamen İstanbul büyükşehir belediyesi ulaşım koordinasyonu merkezindeki komisyondadır. Kararı onlar verir. Bizler sadece uygulamacıyız. Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verenlerin hüsrana uğrayacaklarını düşünüyorum. Allah sonumuzu hayırlı etsin diyorum.

About Ulaştırma Dünyası