TOFED’de Başkanlık Divanı

 

Toplantının açılışını yapan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, yapılan çalışmalara dair Başkanlık Divanı Üyeleri’ne bilgi verdi.

Konuşmasına, 16 Aralık’ta Diyarbakır’da yapılan bölge toplantısına ilişkin bilgilendirme yaparak başlayan Özcan, bölgenin talepleri ile ilgili yapılacak görüşmeleri de dile getirdi.  Özcan ayrıca, yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne de değinerek, TOFED Yönetiminin gerçekleştirdiği Bitlis – Tatvan ziyaretleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Birol Özcan konuşmasına, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin TOFED’e eğitim ile ilgili yaptığı davet üzerine bilgilendirme yaparak devam etti.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, 23 Ocak’ta TOFED Toplantı Salonu’nda Başkanlık Divanı toplantısı gerçekleştirdi. Genel Sekreter Mevlüt İlgin, 2018 yılı çalışma programının kabul edildiği toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

23 Ocak’ta gerçekleşen toplantı için belirlenen gündemleri, çalışma alanlarına göre üç bölüme ayırdıklarını belirten Mevlüt İlgin, programın; devlet kurumları ve kamu otoritesi nezdinde yapılacak çalışmalar, TOFED’in kendi iç bünyesinde yapacağı çalışmalar ve sivil toplum kuruluşları nezdinde yapılacak çalışmalar olarak belirlendiğini aktardı.

Kamu otoritesi nezdinde yapılacak çalışmalar kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile randevu taleplerinin olduğunu belirten İlgin, isteklerinin; Cumhurbaşkanı ile tıpkı muhtarlar gibi Beştepe’deki külliyede bir araya gelmek olduğunu söyledi.

Otogar planları

Otogarlar konusuna ilişkin de açıklama yapan Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Türkiye’deki otobüsçülerin mabedi konumunda olan Büyük İstanbul Otogarı’nın taşınacağı söylentilerinden otobüsçülerin rahatsız olduğunu belirterek, otogarın yerinde kalması gerektiğini Başbakana ileteceklerini dile getirdi. İlgin, 25 yıl öncesinin şartlarına göre yapılan otogarın yenilenen döneme göre düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, ”İyi bir ıslahat projesi lazım” dedi. 2018’de İstanbul Otogarlar Çalıştayı adı altında yapılacak bir toplantı ile İstanbul’un iki yakasına birer merkezi otogar ve yeteri kadar da cep otogarı yapılması gerektiğini ileten İlgin, belediyenin yaptığı ara duraklardan en az ana terminaller kadar ücret aldığını ve bu durumun ortadan kalkması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Korsan taşımacılık

Sektörün başlıca sorunlarından korsan taşımacılık ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan İlgin, “Programda bizi en çok uğraştıran korsan taşımadır. Korsan içki, korsan et korsan cd ne kadar önemliyse, korsan yolcu taşımacılığı da bir o kadar önemlidir. Hatta diğerlerinde telif hakları vs. söz konusu iken korsan yolcu taşımacılığında insan kaybı söz konusu olabiliyor. Korsan taşımacılık seyyar bomba gibi. İnsanlar evine varmak için ya da geziye gitmek için otobüs kullanır. 5 lira ucuz olsun diye birçok fırsatçı, mahalle ve sokak aralarında bu işi yaparak insanların hayatıyla oynuyor. Yani ben buradan şunu çıkarıyorum; diyorum ki

Bölge toplantıları ve Genel Kurul

Şubat ya da Mart başında İzmir’de yapılacak Ege, Akdeniz ve Marmara bölge toplantıları ile Nisan’da yapılacak Karadeniz Bölge Toplantısı’na da değinen İlgin, Karadeniz Bölge Toplantısı’nın aynı zamanda aynı zamanda sektörün duayeni Ali Osman Ulusoy’u da anma toplantısı şeklinde olacağını iletti. İlgin şöyle devam etti: ”Büyük ihtimalle Konya ya da yakın illerden birinde de İç Anadolu Bölge Toplantısı olacak. Diğer önemli konu da; 3 yılda bir yapılması zorunlu olan olağan genel kurul. Olağan genel kurula gideceğiz. Burada TOFED’in sektörde daha ciddi temsilini sağlayacak değişiklikler, yönetimde yenilenmeler olabilecek. TOFED’İN şu anda 81 ilin 71’inde örgütlülüğü bulunuyor. TOFED Genel Kurulu’na kadar örgütlenmemiş il kalmayacak” dedi.

 

About Ulaştırma Dünyası