Temsa Geleceğe Hazır

TEMSA, 2017 yılı değerlendirme toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi. Gerçekleşen toplantıda TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, şirketin faaliyetlerine ve 2018 hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantı, TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilirken, toplantıya Temsa Satış Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, Temsa İş Geliştirme Direktörü Kadri Özgüneş, Temsa Ar-Ge ve Teknoloji Genel Müdürü Yardımcısı İbrahim Eserce, Temsa Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tunçbilek, Temsa Mali işler Genel Müdür Yardımcısı Ural İnal, Temsa Yurt içi Satış Müdürü Baybars Dağ, İnsan Kaynakları Direktörü Erhan Özel, Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan katıldı.

TEMSA’nın Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdiği 2017 yılı değerlendirme toplantısında Genel Müdür Hasan Yıldırım, şirketin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şirket olarak başarılı bir yılı daha geride bıraktıklarını söyleyen Yıldırım, şunları ekledi: “Geçen yıl otobüs ve midibüs pazarında yüzde 28’lik paya ulaştık ve üst üste dördüncü kez ‘Türkiye pazar lideri’ olduk. 2017 yılında ciromuz yüzde 17 artarak tarihimizde ilk kez 1 milyar lirayı geçerken ihracatımız da yüzde 33 yükseldi. Önümüzdeki dönemde de bu liderliği pekiştirecek adımlar attığımızı göreceksiniz. Ülke ekonomisi için üretmeye, istihdam sağlamaya devam edeceğiz. Bunun yanında, küresel büyüme vizyonumuz ve inovasyon odaklı yatırım stratejimizle TEMSA’nın ‘global bir teknoloji şirketi’ne dönüşümünü hızlandıracağız.” Yakın gelecekte dünya genelinde toplu ulaşıma yön verecek ‘akıllı şehirler’in bir parçası olma hedefiyle çalışmalarımıza yön verdiklerinin de altını çizen Yıldırım, bu kapsamda yurt dışındaki yatırım fırsatlarını yakından incelediklerini iletti.

 

Bin 500 otobüs satıldı

Otobüs ve midibüs pazarı birlikte değerlendirildiğinde, TEMSA’nın bin 500 adetlik satış ve yüzde 28’lik payla, son üç yıldır olduğu gibi 2017 yılını da lider tamamladığının altını çizen TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, “Yurtiçini değerlendirdiğimizde, pazar payımız şehirlerarası otobüs segmentinde yüzde 27; midibüs segmentinde yüzde 34; şehir içi segmentinde ise yüzde 12 olarak gerçekleşti. 2016’da 890 milyon TL olarak gerçekleşen toplam ciromuzu, 2017 sonu itibarıyla 1 milyar 40 milyon TL seviyesine çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye belirterek, böylelikle TEMSA olarak 2017 yılında tarihlerinde ilk kez 1 milyar TL ciro barajını aşmış olduklarını ifade etti.

 

3 otobüsten biri Temsa

 

TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, yurt içinde faaliyet gösteren 67 servis ağıyla müşterilerilerinin beklentilerini en iyi şekilde karşıladıklarını vurgulayarak, “Yaptığımız yatırımların bir meyvesi olarak, bugün Türkiye genelinde yaklaşık 18 bin 500 adetlik bir araç parkına ulaştık. Diğer bir deyişle, bugün ülkemizde bulunan her üç otobüsten birisinin TEMSA olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Yurt içindeki finansal performanslarının yanı sıra, yurt dışında da oldukça başarılı bir yılı geride bıraktıklarına değinen Yıldırım, bu kapsamda toplam ihracatta yüzde 33 gibi yüksek bir büyüme rakamıyla 172 milyon dolar seviyesine ulaştırdıklarını ifade etti. Yıldırım şöyle devam etti: “Sabancı Holding’den aldığımız güçle, gelecekte de ülkemiz ve topluluğumuz için üretmeye, değer katmaya ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz. 2018 yılındaki hedefimiz ciromuzu yüzde 20 artırmak; ihracatımızı da 200 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarmak.”

 

Cironun yüzde 4’ü Ar-Ge’ye 

TEMSA’nın gelecek vizyonu ve hedeflerinden de söz eden Hasan Yıldırım, “TEMSA’nın, artık teknoloji odaklı bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv üretimi yapan bir teknoloji şirketi konumuna geldiğini belirterek, bu durumun kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi. Hasan Yıldırım, “Teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği bir dünyada, sadece inovasyonun gücüne inananlar, teknolojisini geliştirebilenler ayakta durabilecekler. Bu yüzden dünyadaki bu büyük dönüşümü en iyi şekilde analiz ediyor, kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 4’ünü TEMSA Ar-Ge Merkezi’ne aktarıyoruz. TEMSA Ar-Ge Merkezi’nde 200 personelimiz çalışıyor. Bu çabaların bir sonucu olarak, yüzde 100 Türk mühendislerinin ürünü olan 30 bini aşkın aracımız bugün dünyanın 66 ülkesinde yollarda boy gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

Elektrikli otobüs üretiminde büyüdük

 

Gelecek vizyonlarına ilişkin üzerinde durulması gereken öncelikli konulardan birinin de elektrikli araçlar ve ‘akıllı şehirler’ olduğunu vurgulayan Hasan Yıldırım, “Bugün dünya genelindeki toplu taşımada elektrikli araçların ağırlığı her geçen gün artarken, yapılan son araştırmalar, elektrikli otobüs pazarının 2025 yılına kadar yılda ortalama yüzde 33,5’lik bir büyüme göstereceğini ortaya koyuyor. TEMSA olarak, bugün portföyümüzde yer alan 3 elektrikli aracımızla, ülkemizin ve dünyamızın sürdürülebilir geleceğine de katkıda bulunuyoruz” diyerek, portföylerindeki elektrikli araç sayılarını yukarı çekerken, mevcut araçlarının teknolojisini geliştirerek şarj sürelerini ve menzillerini uzatmanın da şirket olarak öncelikli hedefleri arasında olduğunu dile getirdi.

 

Akıllı Şehirler

TEMSA olarak, yakın gelecekte toplu ulaşım anlayışını baştan aşağı değiştirecek olan ‘akıllı şehirler’in de önemli bir parçası olacaklarını vurgulayan Hasan Yıldırım şöyle devam etti: “Bugün zaten dünyanın çoğu bölgesinde A bölgesinden B bölgesine gitmek mümkün. Fakat ‘akıllı şehir’ vizyonuyla artık bu iki nokta arasındaki yolculuğunuzun nasıl gerçekleşeceği masaya yatırılıyor. Yolcu bize artık, ‘Beni istediğim yere nasıl götüreceksin?’ diye soruyor. Bunun karşılığında da bizden temel olarak üç şey talep ediyor: Trafiği çöz ve güvenli bir yolculuk vaat et; çevreye duyarlı ol; seyahat sırasında online olmamı, diğer platformla iletişim halinde olmamı sağla. Bu talepler aslında bize şunu gösteriyor: Biz artık sadece birer otobüs üreticisi değil, aynı zamanda birer servis sağlayıcı olmalıyız.”

 

Teknoloji devlerine hizmet

 

TEMSA olarak tüm çalışmalarını bu vizyonda planladıklarını; teknolojiyi ve inovasyonu yeni projelerin temeline koyduklarını ifade eden Hasan Yıldırım, yatırım planlarına ilişkin de şu ifadeleri kullandı: “Gelecek dönemde de yurt içinde liderliğimizi pekiştirecek adımlar atmayı sürdürecek; ülkemiz ekonomisi için üretmeye, istihdam sağlamaya devam edeceğiz. Bunun yanında, küresel büyüme vizyonumuz ve inovasyon odaklı yatırım stratejimizle TEMSA’nın ‘global bir teknoloji şirketi’ne dönüşümünü hızlandıracağız. Bu kapsamda yurt dışındaki yatırım fırsatlarını da yakından inceliyor, satın alma ve iş birliği fırsatlarını değerlendiriyoruz.” TEMSA’nın Fransa’dan Almanya’ya, İspanya’dan Amerika pazarına kadar 66 ülkedeki faaliyetleriyle ilgili bilgileri de paylaşan Hasan Yıldırım, ABD pazarından çarpıcı bir örnek verdi. ABD’de bin adet TEMSA otobüsün yollarda olduğunu belirten Yıldırım, “ABD gibi uzak bir coğrafyada güçlenerek büyümeyi sürdürüyoruz. ABD pazarındaki payımız yüzde 10 seviyesinde. Facebook’tan Netflix’e, Tesla’dan Google ve Apple’a kadar Silikon Vadisi çalışanları bugün TEMSA markalı servis araçlarıyla taşınıyor. Diğer bir deyişle bir teknoloji firması olarak konumladığımız TEMSA, dünyanın teknoloji devlerine hizmet veriyor” diye konuştu.

About Ulaştırma Dünyası