Recep Dinç: Nitelikli personel şart

Adıyaman Gülaras Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Recep Dinç, sektörün gelişimine ve karşılaştıkları sorunlara dair açıklamalarda bulundu. Dinç, öncelikli sorunlar; yükselen gider kalemleri ve eğitimli personel ihtiyacıdır” dedi.

Adıyaman Gülaras Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Recep Dinç, karayolu yolcu taşıma sektörünün gelişimi ve yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Adıyaman Gülaras Turizm’in otobüslerinin, bölge firmalarında bireysel olarak uzun yıllar çalışıp, karayolu yolcu taşıma sektöründe hizmet veren bir aile şirketi olduklarını söyleyen Dinç, “Bazı nedenlerden dolayı sektöre bir süre ara vermek zorunda kaldık. Ancak gönlümüz her zaman otobüs işinin içindeydi. Uzun süre ara verdiğimiz otobüs işine 2017 yılına; 14 adet Maraton ve Safir otobüs yatırımı ile Gülaras Turizm firmasını alarak girdik” dedi.
Adıyaman bölgesinde akaryakıt istasyonları da bulunan bir grup şirketi olarak, sektörde olmaları gerektiğini belirten Dinç, “Ara verdiğimiz sektöre firma sahibi olarak adım attık. Hedefimiz kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetidir’ diye konuştu.

“Temsa destek verdi”
Yolcularının hizmetin en iyisini hak ettiğini belirten Recep Dinç, “Bu sebeple biz de filomuzu son model araçlarla büyüttük. Firmayı aldığımızda bu hamleyi yapmak durumundaydık” dedi. Temsa yönetiminin bu noktada kendilerine büyük ilgi gösterdiğini ve desteklerini esirgemediğini vurgulayan Dinç, “Yaklaşımları çok sıcaktı. Bize verilen sözler net oldu. Şu anda 10 Maraton ve 4 Safir aldık. Toplam filomuzda şu anda 26 otobüs yer alıyor” dedi.
Recep Dinç, sektörü büyütmeye yönelik girişimlerinin süreceğini dile getirerek, “Hizmetin en güzeli neyse, halkımıza yakışan neyse o hizmeti sunmak için çaba harcayacağız. Filomuzu büyütme yönünde çalışmalarımız devam edecek. Özellikle artık yolcu 2+1 otobüs soruyor, bayanlar için de çok önemli hale geldi. Konfor farkı var. Bu sektör kaliteli hizmet isteyen bir sektör, biz de bu anlayışla yola çıktık. Çocuklarım da bu işi biliyor ve seviyor. Hedefimiz en iyi şekilde hizmet vererek büyümek” dedi.

“2017 ‘kayıp yıl’ oldu”
Bölgede karayolu yolcu taşıma sektörü adına yaşanan sorunları sorunları sıralayan Adıyaman Gülaras Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Recep Dinç, “Adıyaman’da 4 firma olarak hizmet veriyoruz. Bölge firmaları aramızda yıkıcı bir rekabet içinde olmuyoruz. Bölgemizin sorunu; havayolu şirketlerinin verdiği zararlar. Maalesef diğer taraftan havayolu şirketleri bizim için en önemli rakip. Devletin desteğini alan havayolu şirketleri bizden düşük fiyatla yolcu taşıyor. Havayoluna sağlanan desteği devlet neden bizlere sağlamıyor diyerek sorgulamak lazım” dedi. Başta mazot, 3’üncü köprü maliyeti ve diğer zamların otobüs sektörünün işine engel olduğunu ve 2017 yılı kayıp olarak geçtiğine dikkat çeken Dinç, 3. köprünün her firmaya getirdiği maliyet 250 – 300 liradır. Bu gider kalemleri ile hiçbir firmanın 120 liradan aşağıya bilet kesme şansı yok. Havayolu şirketleri 70 liraya bilet keserek yolcu taşıyor. Bu taşıma şeklinde adalet aramak çok zor. Yolcu bu şartlarda kimi tercih etmeli bunu somak lazım. Bölge olarak 2017 yılını kayıp geçen yıl olarak kabul ediyoruz” dedi. Dinç, 2018 sezonu için ise umutlu olduklarını ve çalışmalarını bu yönde planladıklarını kaydetti.

Eğitimli personel ihtiyacı
Anadolu’da faaliyet gösteren bir firma olarak, personel sıkıntılarının had safhaya ulaştığını belirten Recep Dinç, “Sektörde başta kaptan olmak üzere host, hostes gibi çalışacak personel bulmak zorlaştı. Geçmiş yıllardaki gibi işini ve mesleğini seven personel bulmak zor. Bunun için sektör olarak geç kaldığımıza inanıyorum. Ancak artık eğitimli ve işini severek yapan personel yetiştirmek için önlemler alınması gerekir” dedi. Bu sorunun çözümü için Türkiye Otobüsçüler Federasyonun çalışmalarına devam etmesi gerektiğini söyleyen Dinç, “Federasyonun, sektör adına bir meslek lisesi kurulması için yaptığı çalışmalara devam etmelidir. Bu sektörde hava yolu ve demir yolu gibi rakiplerle mücadele etmemizde, kaliteli ve eğitimli personelle çalışmaktan başka şansımız yoktur” diye belirterek, “Başta kaptan olmak üzere nitelikli personele sektör olarak her bölgede ihtiyacımız var. Bunun için hepimiz birlik ve beraberlik içinde seferber olmalıyız” diye konuştu.

“İşimize odaklanalım”
İstanbul ile Adıyaman arasındaki mesafenin bin 350 km olduğuna değinen Recep Dinç “İstanbul – Adıyaman arasında bir otobüsün masrafı 5 bin lirayı buluyor. Sektör olarak giderleri bir kenara bırakarak maliyetlerimize göre çalışalım. Boş ve sık sefer yapmadan verimli planlama yapalım. Şu anda 30 yolcu aracın masrafını karşılıyor” diyerek karayolu taşıma sektöründe hizmet veren tüm bölge firmalarının sorunlarının ortak olduğunu ifade etti. Dinç, herkesin işine konsantre olarak 2018 yılında zarar etmeden çalışabilmesinin önemine vurgu yaptı.

About Derya Doğan