Devir Ekonomi Devri

Karayolu yolcu taşıma sektörü mensupları, artan maliyetlere çözüm bulmak amacıyla, geçtiğimiz hafta Adana TEMSA fabrikasında bir araya gelmişti. Doğu ve Güneydoğu bölgesi ağırlıklı 16 Dernek ve 82 firma katıldığı toplantıda TOFED (Türkiye Otobüsçüler Federasyonu) yöneticileri de hazır bulundu.

Toplantıya; Adana, Mersin, Mardin, Antep, Urfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Van ve Hatay’dan firma sahipleri ile dernek başkanları katıldı. TOFED adına Genel Başkan Birol Özcan, Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Bireysel Otobüsçüler Dernek Başkanı Musa Çaktır ve Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Yağız katıldı. Toplantıda alınan karar neticesinde Adana’daki maliyet arttıran şube ve servislerin kaldırılarak haksız rekabete son verilmesi, TOFED öncülüğünde yedi kişilik bir komisyon kurulması ve firma sahipleri ile acentelerle görüşülmesine karar verilmişti.

Birol Özcan: Sektör mensuplarının yanındayız

Sektörün sorunlarını çözmenin birlik ve beraberlik içinde hareket etmekle mümkün olacağını belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, sektörel sorunlara çare bulmak amacıyla son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölge firmaları ile toplantılar yapıldığınıda hatırlatarak, gerek TOFED genel merkezinde, gerekse çevre illerde yapılan tüm toplantılarda burada olduğu gibi sektör mensuplarının yanında olduklarını ifade etti. Özcan, sektörün sorunlarını çözmek için gösterilen birlik ve beraberlik için de ayrıca teşekkürlerini iletti.

Ramazan Ilgan: Hepimiz kazançlı çıkacağız

Adana Dernek Başkanı Ramazan Ilgan, Adana Bölge toplantısının sektör adına çok önemli olduğunu belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul, Ankara, İzmir illerinden sonra en önemli ilimiz Adana’dır. Doğu Ve Güneydoğu’ya giden her firma bizim ilimizden geçiyor. Adana’da yerel yolcular kadar, transit yolculara da hizmet veriyoruz” dedi. Artan maliyetlerin otobüsçüler için zorlu durumlar yarattığına da dikkat çeken Ilgan, “Artan maliyetler nedeniyle otobüsçülük sektörü büyük sorun yaşıyor. Biz otobüs firma sahipleri, otogardaki acentelerin para kazanmasını istiyoruz. Bunun için gelin şehir içi yazıhane, terminal ve servisleri kaldıralım diyoruz” diye konuştu.

Maliyetler düşecek

Sektörün en önemli sorunlarından biri olan maliyet artışlarına ilişkin alınacak tedbirler konusunda fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda, Adana’daki maliyet arttıran şube ve servislerin kaldırılarak, haksız rekabete son verilmesi adına önemli kararlar alındığını açıklayan Ramazan Ilgan “Toplantıda TOFED öncülüğünde yedi kişilik bir komisyon kurulması ve firma sahipleri ile acentelerle görüşülmesine karar verildi” dedi. Bölgede istikrarın hiçbir zaman sağlanamadığına da değinen Adana Dernek Başkanı, artan acente kirası ve diğer masraflarla birlikte zor günler yaşadıklarını da belirterek: “Biz acente ve servisler konusunda esnafa şeffaf davranmaya çalışıyoruz. Bunun dışında otogardaki çığırtkan ve tefrişatçılar da engellenecek. Bu oluşumdan başta firmalarımız olmak üzere hepimiz kazançlı çıkacağız” diye ekledi.

“Paramızı sokağa atamayız”

Havayolu şirketlerinin en fazla sefer yaptığı iller içinde Adana’nın da olduğunu aktaran Başkan Ramazan Ilgan, “Yolcu havayoluna alıştı ve bilet bulduğunda mutlaka onunla seyahat ediyor. Bizim yolcumuz artık belli. Bu nedenle kendi aramızda haksız ve yıkıcı rekabet etmemizin hiçbir sebebi yok. Ayrıca tekrar ediyorum, acente ve servis giderlerini mutlaka kontrol altına almalıyız. Bu sektörün artık sokağa atılacak parası yoktur” ifadelerini kullandı.

“Federasyonun desteği önemliydi”

Yola çıkarken Adana’dan gecen firma sahiplerinin desteğini alarak hareket ettiklerini söyleyen Ilgan, “Urfa, Diyarbakır, Batman başta olmak üzere firma sahipleri bu oluşuma destek verdiklerini bize iletti. Biz de gelen talep üzerine Adana Otogar esnafı ile görüşerek konuyu birlikte görüştük. Ayrıca federasyonumuzun bize destek vermesi ve yanımızda olması sektör adına önemliydi. Adana olarak bu yola girdik ve otobüsçünün para kazanmasını istiyoruz. Haksız ve yıkıcı rekabeti bitirmek, şube ve servisleri kaldırmak ve işimize konsantre olarak beraberlikle huzuru sağlamak istiyoruz” dedi.

Mevlüt İlgin: Önemli katkılar sağlayacaktır

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajlarını vurgulayan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Bu toplantıdan sonra firmalar ve acentelerin ortak hareket edeceği bir komisyon kuralım. Komisyon birlik ve beraberliği sağlasın. Burada amacımız herkesin zarar etmeden para kazanması. Bu birliktelik tüm sektöre önemli katkı ve faydalar sağlayacaktır” dedi.

Aydın Özgen: El ele verelim

Diyarbakır Dernek Başkanı Aydın Özgen, “Bu oluşumun ilk mimarı Diyarbakır’dır ve yaptığımız işten dolayı memnunuz. Güneydoğu gibi zor illerde bu oluşum ile birlik ve beraberlik sağlanır. Hepimiz tüm maliyetlerimizi ve zararlarımızı çok iyi biliyoruz. Bu; akaryakıt fiyatları, 3’üncü Köprü’nün mecburi geçişe tabi tutulması, otoyol ücretleri ile artık sektörün para kazanma şansı yoktur. Otobüsçüler senetlerini ve borçlarını ödeyemez durumda. Her firmanın yolcusu belli ve ne yaparsan yap her şey yolcuda bitiyor” dedi.

Özgen, konuşmasına birlik mesajları vererek devam ederken, sektör mensuplarına önerilerde de bulundu: “Hiçbir firma artık bu iş zorlayarak parasını sokağa atmasın. Gelin birlik olalım ve hepimiz kazanalım. Rekabet hiçbir zaman firmalarımıza yarar getirmemiştir. Servis kalkar ve acenteler kapatılırsa maliyetiniz çok aşağıya düşecek. Adana olarak ortak paydayı bulalım ve birlik beraberlik içinde el ele verelim. Adana’nın yaptığı bu oluşumun tüm sektöre hayırlı olmasını diliyorum.”

Fuat Altun: Zarar etme lüksümüz yok

Şanlıurfa firmaları olarak sezon öncesinde söz konusu projeyi uyguladıklarını ve başarı sağladıklarını ifade eden Şanlıurfa Dernek Başkanı Fuat Altun, “İlk önce hepimizde bazı tereddütler vardı ve kuşkuluyduk. Ancak daha sonra yaptığımız işin gerçeklerini görerek başarılı bir iş yaptığımızı anladık. Şehir içi terminal ve servislerin kaldırılması hiçbir zarar getirmez, tam tersine kazanç sağlar. Hepimiz artık gider kalemlerinin azaltılmasını istiyoruz” dedi. Bu toplantı ile birlikte Adana için bir şans doğduğunu belirten Altun, şöyle devam etti: “Birlik beraberlik sağlandı. Bugün gerçekleşen toplantı ile birlikte sektör adına daha güçlü birlik ve beraberlik sağlanacak. Hiçbir firmanın zarar etme lüksü yoktur. Şimdi alınacak karara uyarak sektör adına mutlu bir yola gireceğiz.”

Muhyettin Altun: Bu işin zararı yoktur. Batman Dernek Başkanı Muhyettin Altun ise Batman’da bu oluşumu daha önce sağladıklarını ve pişmanlık yaşamadıklarını belirterek, “Bursa ilimiz tereddüt etti, ilk olarak bu oluşuma girmedi ve zaman istedi. Daha sonra bizleri arayarak aynı siteme geçmek istediklerini ilettiler. Otobüsçülük sektörünün maliyetleri her geçen gün yükseliyor. Hiçbir firmanın artan bu maliyetlerle işini yapma imkanı yoktur” dedi.

Söz konusu uygulamanın herhangi bir zararı olmadığına dikkat çeken Altun, “Bunu net bir proje olarak açıklıyorum. Güneydoğu firmalarının hepsi bu oluşumu destekler. Mutlaka bazı önlemler alarak tasarruf etmeliyiz. İşte Adana için bir fırsat doğdu. Şehir içinde acente kiralarıyla aynı şekilde servis hizmeti de sektöre yük. Bu yükü kaldırma şansımız var ve kaldırdığımız zaman firma sahipleri ve işletmeler tasarruf edecektir” diye konuştu. Yolcunun seyahat etmesi durumunda biletini alarak toplu taşıma aracıyla otogara geleceğini bildiren Altun, “Bu işten hiç kimsenin tereddüdü olmasın, sağlanacak oluşumun hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Aygüler: Yapılacak tasarruflar belli

Mardin’de ekonomik nedenlerden dolayı 3 firmanın her an kapanma riski ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler, “Firmalar seferlerini durdurdu ve çalışmıyor.  İstanbul – Mardin arasında 1500 km yolda hizmet veriyoruz. Her seferde 4 bin 500 lira mazot olmak üzere köprü, otoyol, otogar çıkışları, diğer giderlerin toplamında masraf 6 bin liradır.  Bu masraf ve giderlerle bizim kar etme şansımız yok” dedi. Bu gerçekleri göz önüne aldıklarında Mardinli otobüsçülerin oldukça sorunlu bir dönem yaşadıklarına değinen Aygüler, “Mardin olarak biz de mutlaka bu oluşumu bölgemize getirmeliyiz. Artık otobüsçülük sektörü için yapılacak tasarruflar belli ve bunu yapmak zorundayız. Tüm firmaların birlik ve beraberlik içinde işlerini yapmaları şarttır” diye konuştu.

Erdal Çetin: Bu iş için seferber olalım

Lider Adana – Yeni Adana Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Çetin ise, “Adana’dan fazla yolcuyu taşıyan ve en fazla sefer yapan firmanın sahibiyim. Merkez firma olarak en fazla servis yapan firma olarak oluşuma katılıyorum. Firmalara bu sistemin dışında olmak yarar getirmez. Yıllardır Adana’da istikrar olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu sektöre çok büyük paralar bağlıyoruz, ancak hiçbir firma para kazanamıyor. Adana firmaları yıllardır para kazanamıyor. Böyle büyük paranın bağlandığı bu işte neden zarar edelim?” dedi. Bu iş için herkesin seferber olması ve başarı için kenetlenmesi gerektiğini vurgulayan Çetin, “Bizimle yola devam eden firma kar eder. Ancak devam etmeyen ise bana göre zarar eder. Bu önemli toplantı için bize destek veren TOFED Genel Başkanı Birol Özcan ve Yönetimi ile firmalara teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Ömer Konukoğlu: Destekliyoruz

Seç Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Konukoğlu, “Bu proje için bir komisyon kurulsun ve çalışmalara başlasın. Biz düzenli ve hiçbir firmayı incitmeyen bir sitemi, destekleriz. Ancak mutlaka uzun hat veya kısa hat gibi kurallara uymamız lazım. Firmalar ve acentelerin yararına olacak her türlü projenin yanında oluruz” diye konuştu.

Mehmet Özkeleş: Maliyet yükünü çok iyi biliyoruz

Herkesin ortak amacının firmaların maliyet yükünü kaldırmak olduğunu belirten Ben Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özkeleş, “Şehir içi servis ve acentelerin maliyet yükünü çok iyi biliyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olarak bu proje ile masrafları kısarız ve kazancımız artar. Hiçbir firma bu ağır maliyetlerle tasarrufa hayır demez. Yeter ki yapılan iş doğru, düzenli ve sistemli olsun. Yapılacak çalışmalar için bize bir rapor sunulsun” diye bildirerek, şöyle devam etti: “Ben Adana’da yazıhanelerimi kapatacağım. Daha sonra çıkacak her sorun hepimize mali yük getirir. Hepimiz birlik ve beraberlik içinde çalışalım ve işimize bakalım. Sorunsuz bir şekilde bu projede başarılı olalım” dedi.

Mahmut Arıkboğa: Sektörün yararınadır

Öz Diyarbakır Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkboğa, Diyarbakır’da uygulanan bu projenin hiçbir esnafın zararına olmadığını söyleyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Biz bunu ilk yaptığımızda bazı sorunlar vardı ancak hepimiz fedakarlık yaptık. Şehrin en işlek yerinde olan acentemizi kapattık. Servisleri kaldırıp garaja çektik. Bu iş doğru yönetildiğinde hiçbir zararı yoktur. Başta firmalar olmak üzere sektörün yararınadır. Ancak doğru ve denetlenebilir bir düzeni kurmak gerekir. Adana’da sağlanacak birlik ile başarılı oluruz. Ancak hepimize düşen görevi yerine getirmemiz gerekir ve birlik beraberlik içinde olmamız şarttır.”

Hasan Burkal: Tüm firmalar desteklemeli

Has Bingöl Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Burkal ise: “Bu oluşumun uygulandığı illerde başarılı olduğunu biliyoruz. Sektör olarak ortada tasarruf var ise biz firmalar destekleriz. Adana olarak sizler çalışın, oluşumu yapın ve kısa sürede yol alalım. Birlik ve beraberlik içinde, adaletli bir çalışma içinde olalım. Hepimizin ortak sorunu maliyetleri kısmak. Bunun için tüm firmalar ve acenteler oluşuma destek vermelidir” dedi.

Musa Çaktır: Sektörde ışığı görüyorum

TOFED Örgütlenme Komisyonu Başkanı Musa Çaktır, Adana toplantısının sektör adına önemli bir buluşma olduğunu belirterek, “Tüm firmaların ortak derdi para kazanmak ve işini en ekonomik şekilde yapmak. Daha önce Diyarbakır, Batman, Urfa’da hayata geçen birlik projesinin şimdiki hedefi Adana. Tüm firmalar ve acenteler bu işe destek veriyor. Artık adaletli ve birlik beraberliğin olduğu bir yapıyı kurmaktan başka çaremiz yok” dedi. Tüm firmaları ve Adana’yı kucaklayacak bu yapının oluşması için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğinin önemine de değinen Çaktır, “Ben sektörde bu ışığı görüyor ve emeği geçenlere başarılar diliyorum” diye ekledi.

 

About Derya Doğan