OTOGARDAKİ HAK SAHİPLERİ BİR ARADA

OTOGARDAKİ HAK SAHİPLERİ BİR ARADA


İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Yönetimi, 23-24 Temmuz tarihlerinde Otogar Konferans Salonu'nda düzenlediği toplantıda, otogardaki tahsis belgesi sahipleriyle bir araya geldi. Otogarın mevcut hukuki sürecine dair bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, tahsis belgesi sahiplerinin de hukuki sürece müdahil olması konusu değerlendirilirken, birlikte mücadele etme çağrısı yapıldı.

23-24 Temmuz tarihlerinde İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; UATOD Başkanı Mehmet Erdoğan, TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, AVTER Hukuk Danışmanları Gamze Telli, İlker Ulaş ve Ali Emre Ak ile otogar tahsis sahiplerinin katıldı. Toplantılarda mevcut sürece dair bilgilendirme yapılırken, tahsis belgesi sahiplerinin de hukuki sürece müdahil olması konusunda görüş alışverişi yapıldı.
 
Birol Özcan: “Hep birlikte hareket edelim”
Toplantıda konuşan TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, “Sizlerin de hak sahipleri olarak bu sürece müdahil olmanız bizleri çok daha güçlü yapacaktır. Özellikle hukuki süreçte birlik beraberlik içinde hareket edersek hakkımız olan taleplerimizi kabul ettirebiliriz. Federasyonumuzun kapısı sizlere her zaman açık, gelin oturalım, konuşalım, hep beraber hareket edelim” dedi. 
 
Mustafa Yıldırım: “Mağduriyetten doğan haklarımız var”
Yap-işlet-devret sözleşmesindeki haklardan söz eden TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım ise, “Avrupa yakasındaki otobüsler bu otogardan kalkmak zorunda maddesi var sözleşmede. Ama Aksaray’da yılda 3-4 milyon dolar geliri olan 3 tane otogar var. Diğer yandan buraya yapmamız gereken yatırımın 6 kat fazlasını yaptık. Bizim bu durumlardan doğan haklarımız var” dedi. Otogarın Hadımköy’e taşınma planını da değerlendiren Yıldırım, “Hadımköy’e yapılacak otogar İstanbul-İzmit arasını 6 saate çıkarır. Buraya ancak Trakya yolcuları için bir cep otogarı yapılabilir” ifadelerini kullandı.
 
Mevlüt İlgin: “Sayın Başkana, verdiği sözleri hatırlatıyoruz”
Sürecin işleyişinde hukuk kuralları dışına çıkılamayacağının altını çizen TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise şunları aktardı: “Biz Büyük İstanbul Otogarı için 20 milyon dolar yatırım planlarken, bu rakam 120-130 milyonlara çıkmıştı. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, seçim öncesi ve sonrası yaptığı her konuşmada, ‘hak yemeyeceğim, herkesle diyalog kuracağım ve muhataplarla karşılıklı mutabakat yapacağım’ demişti. Biz şimdi sayın başkana bu sözlerini hatırlatıyoruz. Sizleri de sürece müdahil olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.