Servis Taşımacıları, Federasyon Altında Birleşecek

Servis Taşımacıları, Federasyon Altında Birleşecek


“Yolcu Taşımacılığı Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nın 3'üncüsü İSTAB öncülüğünde İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem maddesini 3 noktalı emniyet kemeri ve sensör zorunluluğu oluştururken; İSTAB Başkanı Turgay Gül ile İZTAD Başkanı Coşkun Altın, servis taşımacılarının bir federasyon yapısı altında birleşeceğini açıkladı.

20 Temmuz Cumartesi günü Cemile Sultan Korusu’nda İSTAB Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İSTAB Başkan Vekili Aziz Baş, Genel Sekreter Esat Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Doğmuş, Sayman Köksal Yüzbaşıoğulları, Tüm Servisçiler Odası (TÜSFED) Başkanı Hakan Orduhan ve Koordinatörü Rakibe Macaroğlu, Gebze Toplu Taşımacılar Birliği (GETAB) Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Arslan, İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) Eski Başkanı Özer Bür, İZTAD Başkanı Coşkun Altın, Genel Sekreter Kenan Gülay, Sektör Temsilcileri İsmail Cirit ve Ali Gül, Bursa Servis Taşımacıları Birliği (Burstad) Sektör Temsilcileri Ayhan Alp, Ahmet Güngör, Mustafa Güngör, Ankara Servis Taşımacıları Derneği (ANTAD) Sektör Temsilcisi Ünsal Akkuş, Adana Sektör Temsilcisi Mehmet Balıkçı, Mersin Sektör Temsilcisi Mustafa Özdamar ve Malatya Sektör Temsilcisi Mehmet Kubat katılım gösterdi.

Turgay Gül: “Ekipmanlar sıfır araçlarda zorunlu olmalı”

İlk olarak İZTAD’ın öncülüğünde İzmir’de düzenlenen çalıştayların ikincisi Ankara’da yapıldı. İstanbul’da üçüncüsü düzenlenen çalıştayda değerlendirmelerde bulunan İSTAB Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Gül, öncelikli konuların sensör, kamera ve üç noktalı emniyet kemeri olduğunu belirterek, “Başlıca konularımız bunlar ama en önemli konu yönetmelikte bizlere tanınan zamandır. Geçtiğimiz senelerde hep uzatmalar yapıldı ama biz üçüncü toplantının sonunda bu süre uzatmalarının yerine kalıcı bir çözüm bulunması taraftarıyız. Bizim önerimiz yönetmelikte zorunlu tutulan bu aksesuarların sadece ve sadece yeni araçlarda geçerli olmasıdır. Çünkü, bu ekipmanların araçlara sonradan takılması teknik açıdan tehlike oluşturacaktır. Bu nedenle bu uygulamaların yalnızca sıfır km araçlarda uygulanmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda taleplerimizi de yetkili mercilere ilettik” dedi.

Araç fiyatları için teşvik programı

Sektör mensuplarının bir teşvik paketi beklentisi içinde olduklarını da sözlerine ekleyen Gül, “Araç fiyatlarının üç yüzlü rakamların üstüne çıktığını hepimiz biliyoruz. Hem bizim bu araçları alabilmemiz, hem de üretici firmaların araçlarını piyasaya sürebilmesi için bazı çalışmaların gerekliliği aşikardır. Bu doğrultuda hem üretici firmalarla hem de bize bu araçları alırken destek sağlayan finans firmalarıyla birlikte çeşitli çalışmalar yaparak bu sektördeki araç yenilenmesinin önünü açmamız gerektiği düşüncesindeyiz. Bu şartlar altında sektörün yenilenme ihtimali çok düşüktür, bu konuyla ilgili bu sektöre teşvikler yapılması gerekiyor” dedi.

Federasyon için çalışmalar başladı

 

Federasyon çalışmalarına başladıklarını da müjdeleyen Başkan Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca bu toplantıları rutin haline getirip Türkiye genelinde bir federasyon şeklinde hareket etmek istiyoruz. ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ ilkesinden de yola çıkarak burada tek bir el olmadığımızı kamuoyuna açıklayarak daha güçlü çalışmalar yapacağımızın müjdesini de kamuoyuna vermek istiyoruz. Bütün derneklerimizin tek bir çatı altında hareket etmesi için gerekli zeminleri ayarlayıp ortak satın almalar da gerçekleştireceğiz. Sektörün menfaatleri doğrultusunda ortak çalışmalar yapacağız.”

“Karar alınırken bize danışılmadı”

Teknik önlemler alınırken insan faktörünün göz ardı edilmemesi gerektiğini de aktaran Gül, “Çocukların güvenliği için alınacak her türlü önleme seve seve katkıda bulunur ve uygularız ama şöyle bir sorun var ki bu kararlar alınırken kimse bize bir şey danışmadı. Çocuk güvenliğinde atılabilecek daha güvenli adımlar var, yönetmelikte zorunlu tutulan önlemler aracın elektronik aksanı ile oynanmasını gerektirecek önlemler ve bu elektronik aksana yapılan müdahaleler daha büyük bir tehlikenin önünü açabilir ve aracı garanti kapsamından çıkarabilir. Alınan önlemlerde insan faktörünü göz ardı edemeyiz, istediğiniz kadar teknik önlemler alın, insan faktörü her zaman belirleyici olandır” dedi.

Hostes sorunu

Yönetmelikteki düzenlemeler için sürenin uzatılması taleplerini yineleyen Gül, “Süre ertelemesi gelmek zorundadır çünkü Eylül ayında süre ertelemesi gelmezse bu şartlarda hizmet verebilecek araç yok. Yani böylesine köklü bir dönüşümün gerçekleşmesi hem alt yapı hem de ekonomik olarak mümkün değil. Dolayısıyla erteleme gelmek zorundadır. Hostes yaşı konusunda da bir talebimiz vardı. Ama bu karar Danıştay’ın aldığı bir karar olduğu için yönetmeliğin haricinde ek bir yönetmelikle değişebilecek bir durum değil. Ancak ve ancak kanunla değişebiliyor, ama biz şunu belirttik, bu yönetmelik Danıştay kararına muhalefet etmeden değiştirilebilir. ‘Ve, veya’ ibaresi her şeyi değiştirebilir, yani ’22 yaş lise mezunu veya mesleki yeterlilik sertifikası ve daha önce bu işi yapmış olma kriteri” diye bir ifade eklenirse Danıştay kararına muhalefet etmeden bu sorun çözülmüş olur. Biz bu sorunu çözmek zorundayız çünkü herkes biliyor ki kazanılmış hak geri alınamaz. 5 yıldır hosteslik yapan birisinin elinden işini almak doğru değildir” diye konuştu.

“Enflasyon oranının altında bir zam talebimiz olmaz”

Öğrenci taşımacılığında yeni dönem tariflerini de değerlendiren Başkan Gül sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizim taşıma tarifelerinde zam için çalışmalarımız var ama son güne kadar fiyat talebimizi açıklama gibi bir şansımız yok. Çünkü gider kalemlerimizde her geçen gün bir artış yaşanıyor. Akaryakıt artışları malum, bizim bugün açıkladığımız bir tutar Eylül ayına kadar çok havada kalabilir. Ama şunu söyleyebiliriz ki enflasyon oranının altında bir zam talebimiz olmaz.”

Coşkun Altın: “Artık sesimiz daha gür çıkacak”

İSTAB Başkanına misafirperverliği için teşekkürlerini ileterek konuşmasına başlayan İZTAD Başkanı Coşkun Altın, katılımcılara ve basın mensuplarına da teşekkürlerini bildirerek “Biz çalışıyoruz, hazırlıklar yapıyoruz ama bunları duyuracak olanlar siz değerli basın emekçileridir. Sizlere öncelikle şunları söylemek istiyorum ki sektörümüzün büyük sorunları var. Sektörümüzü yönetmeliklerle boğdular, bizim sektörümüze çok ağır yaptırımlar getiriyorlar ama destek vermiyorlar. Biz devletten herhangi bir teşvik almadan kendi gücümüzle bu ülkeye istihdam sağlıyoruz ve kendi yağımızda kavruluyoruz.  Sektör can çekişmeye başladı, yönetmeliklerde düzenlemeler yapılmalıdır. Biraz daha ileri adımlar atarak federasyon adı altında bütün Türkiye’de adımlar atmayı hedefliyoruz ve bu konuda kararlıyız, artık sesimiz daha gür çıkacak” dedi.

 

 

 

Toplantının ardından basın mensuplarına teşekkürlerini ileten yolcu taşımacıları akşam yemeğine doğru yola çıktılar.