Artvin'de Korsan Taşımacılık Önlenemiyor

Artvin'de Korsan Taşımacılık Önlenemiyor


Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, Artvin-Hopa-Sarp Sınır Kapısı yolu üzerinde konteynır yapılanmalarla, izinsiz ve belgesiz bir otogar oluşturulduğunu ve bu otogardan araç kaldıran büyük firmaların da bulunduğunu kamuoyu gündemine taşıdı.

Artvin’de korsan taşımacılığı önlemek için yıllardır emek verdiklerini belirten Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, konuyla ilgili Artvin Valiliği ve Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü de dahil bir çok kurum ve kuruluşa dilekçe yazdıklarını belirtti. TOFED’in de desteğiyle korsan taşımacılık faaliyetlerini durdurmak için elinden geleni yapacaklarını belirten Topaloğlu, “Şu an Artvin esnafının çok büyük bir sorunu var, bu sorunu özellikle dile getirmek istiyorum. Artvin’de korsan taşımacılık hat safhaya ulaşmış durumda. Burada korsana çanak açılmış durumda, sürekli bir yönetmelik değişiyor, yeni bir adım atılıyor ama hala korsan taşımacılığın önüne geçilemiyor. Burada devletin yetki belgesi verdiği otogarımız dururken devlet karayollarına yapılmış konteynırlarla adeta kendi otogarlarını oluşturmuşlar ve oradan denetimsiz bir şekilde seferler yapıyorlar. İşin garibi bunu herkes görüyor, orada gizli saklı yapılan bir şey değil yani. Karayolları Düzenleme Müdürlüğü’ne bu konuyla ilgili dilekçelerimizi verdik, zaten o konteynırlarla ilgili yıkım kararı da var ama bu karara rağmen hala taşımacılık yapılıyor ve kimse müdahale etmiyor bunlara. U-ETDS var diyoruz, ‘sektörü düzenleyecek’, ‘korsanı önleyecek’ diyoruz ama bu araçlar sisteme nasıl giriyor anlayamadım ben. Neredeyse 150 tane araç kalkıyor oradan, otogar dışından yolcu almak yasaktır bunu herkes bilir” dedi.

“Yıkım kararı uygulanmıyor”

Konteynırlardan oluşan alan ile ilgili yıkım kararı bulunduğunu ancak bu kararın bilinmeyen nedenlerden dolayı uygulanmadığını dile getiren Topaloğlu şöyle konuştu: “Elimizde o bölge için çıkarılmış bir yıkım kararı da var. Artvin İl Özel İdare Müdürlüğü’ne de bu konuyla ilgili başvurumuzu yaptık, bize o bölgenin 2017 yılından önce kurulduğunu ve imar affı kapsamına gireceğini söylediler. Orası daha bu yıl açıldı, 2019 yılında açılan bir yapı imar affı kapsamına giremez. Daha önce yoktu öyle bir yer, ayıptır bu sektöre bunları yapmayın. Burada, devletin koyduğu kurallara uyarak belgeli, yasal otogarlara para ödeyen esnafın suçu ne? Oradaki firmalar, kaldı ki öyle küçük çaplı firmalar değil bunlar sektörümüze yapılan bu kötülüğü, sektörümüzün içinde önemli bir yere sahip isim yapmış firmalar yapıyor. Biz de Artvin Otobüsçüler Derneği olarak bu sorunu çözemezsek kapatıp gidelim bu derneği, bizim görevimiz buradaki firmaların hakkını savunmaktır ama iki tane firma sektörü de, devleti de umursamayarak iş yapıyorlar. Biz, bu sektörü birkaç kişinin keyfine bırakamayız, federasyonun görevi budur ve görevini yerine getirmekle yükümlüdür, bizim bu sektörün haklarını savunmamız gerek.”

 “Fiyat istikrarı olmazsa havayoluyla rekabet edemeyiz”

 

Sektörün genel durumuna dair de değerlendirmelerde bulunan Başkan Topaloğlu, Artvin’in yaz aylarında çok hareketli bir sezon geçirdiğini belirterek, “Artvin’de sezon çok iyi başlıyor her zaman. Bu yıl da çok hareketli başladı ve aynı hareketlilikle devam ediyor. Batum ve Hopa üzerinden bir turist akını da var buradan Antalya, Bodrum gibi tatil beldelerine turist taşıyoruz bütün yaz. Şuanda gelen turistlere otellerimizde yer kalmadı başka ilçelere yönlendiriyoruz. Çay mevsimi olduğu için çay toplamaya gelen mevsimlik işçiler de var. Biz Türkiye’de fiyat istikrarını sağlayan ilk bölge olduğumuz için bu doluluğu çok güzel bir şekilde kâra çevirebiliyoruz. Firma sayılarını da düşürmüştük zaten, iki firma var şuanda Artvin’de bunu da fiyat istikrarıyla pekiştirince kârlılığı artırmış olduk. Bizim zaten federasyon olarak da öncelikli görevimiz bu olmalı yoksa havayolu şirketleriyle rekabet etmemiz mümkün değil” dedi.

Kış aylarında da turizm taşımacılığından dolayı işlerin iyi olduğunu belirten Topaloğlu, “Kış ayları da çok kötü geçmez bizde, az önce bahsettiğim turist akını kış aylarında da devam ettiği için kış aylarını da çok rahat çıkarabiliyoruz. Kış aylarında özellikle İran ve Ermenistan vatandaşları şehrimizi ziyaret ediyorlar. Bu ziyaretler sayesinde esnafımız kış aylarında herhangi bir sıkıntı yaşamadan işini yapabiliyor” diye konuştu.

 “Bayramda 15-20 bin yolcu taşımayı planlıyoruz”

Sezonun hareketli geçtiği bu günlerde Kurban Bayramı tatiliyle yolcu yoğunluğunun tavan yapacağını da söyleyen Topaloğlu, “Kurban Bayramı’nda biz yoğunluğumuzun daha da artmasını ön görüyoruz, ek seferlerimizi koyduk ve yolcumuzu mağdur etmeyecek bir şekilde bu bayramı da alnımızın akıyla atlatırız diye umuyoruz. Bayramda en az 15-20 bin yolcu taşımayı planlıyoruz. Bu sezon, toplamda 120 bini geçmeyi hedefliyoruz bunun 20 binini de Kurban Bayramı oluşturur” dedi.

“Ölmemizi bekliyorlar”

Sektörün geleceğine dair ön görülerini de aktaran Topaloğlu, geleceği çok parlak göremediğini belirtti ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sektörün geleceğine ümitle bakmak istiyoruz ama şöyle bir durum var ki gerek Ulaştırma Bakanlığı gerekse devletin diğer alanlarında yetkili isimlerin aldığı kararlara, çıkardığı yönetmeliklere bakıyorsunuz, bu sektörle ilgili hiçbir şey yok. Bütün çalışmalar havayolu, demiryolu ve deniz yolu için oluyor. Bizim için bir çalışma yok, olsa da işlevsiz kalıyor işte az önce bahsettiğim U-ETDS olmasına rağmen insanların ellerini kollarını sallayarak korsan taşımacılık yapabilmesi gibi. Otobüs sektörü yokmuş gibi davranılıyor, kendi halimize bırakmışlar ölmemizi bekliyorlar. Öyle yönetmelikler çıkarılıyor ki resmen batmamız için uğraşıyorlar gibi. Bir yönetmelik çıkarıyorlar, var mı? Var. Ama iş uygulamaya gelince kimse kafasını çevirip bakmıyor. Durum böyleyken sektörün geleceğine nasıl ümitle bakabiliriz ki? “