Dünden Bugüne Büyük İstanbul Otogarı

Dünden Bugüne Büyük İstanbul Otogarı


1994 yılında yap-işlet-devret modeliyle UATOD tarafından işletilmeye başlanan Büyük İstanbul Otogarı, işletme süresi olan 25 yılı doldurdu. İBB, otogarın otopark işletmesini 11 Temmuz'da İSPARK'a devretti, devire karşı yapılan itiraz sonucu önce yürütmeyi durdurma kararı çıktı, ardından kararın kaldırıldığı açıklandı. Otogarın genel işletmesinin geleceğine dair ise henüz bir netlik yok. AVTER'in, mevcut haklarından dolayı konuya ilişkin hukuki mücadelesi devam ediyor.

Otogarın işletmecisi AVTER (Avrasya Terminal İşletmeleri), bir süre önce yaptığı açıklama ile hukuki mücadelelerinin devam ettiğini duyurdu. AVTER’in hukuki mücadelesine temel oluşturan en belirgin madde; otogarın tahmin edilenden fazla tutan maliyeti. Otogarın inşası sırasında otogarın içinden geçirilen metro hattı ve inşaat temel alanının ön görülenden fazla kazılması gibi nedenlerle, 20 milyon dolara mal edilmesi planlanan inşaat, yaklaşık 120 milyon dolara mal edildi. Söz konusu maliyet ise 168 yazıhane sahibi tarafından karşılandı. Buna karşılık yönetim, 25 yıl boyunca yazıhane sahiplerinden kira bedeli almadı. 
 
Aksaray Otogarı Sorunu
Ayrıca, sözleşmede yer alan maddeye göre Büyük İstanbul Otogarı’nın İstanbul’daki tek merkezi otogar olması gerekirken, Aksaray’da kurulan ve yüksek miktarda giriş-çıkış ücreti alınan otogar, Bayrampaşa Otogarı’nın haklarını uzun süredir ihlal ediyor. Uluslararası yolcu taşıyan firmaların çoğunluğu Vatan Caddesi’nde bulunan bilet satış bürolarının önünden yolcu otobüsü kaldırıyor ve oraya yolcu indiriyor, bu durum ise şehir içi trafiği olumsuz etkiliyor. Sektör mensupları, İstanbul Otogarı’nın mevcut yerinde kalarak, Aksaray Otogarı’nın da buraya dahil edilmesinin atılacak en doğru adım olduğunu söylüyor.
 
Düzenleme Konusunda İki Taraf Hemfikir
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde otogara yaptığı ziyarette AVTER Yönetimi ve karayolu yolcu taşıma sektörü mensupları ile bir araya gelmişti. Gerçekleşen görüşmede, otogarın İstanbul halkına en iyi şekilde hizmet etmesi için sektör mensupları ile koordineli şekilde çalışacağını söyleyen İmamoğlu, önceliklerinin toplumun çıkarları olduğuna dikkat çekti. Otogarda düzenleme çalışması yapılmasının şart olduğunu söyleyen İmamoğlu’na, sektör mensupları ve AVTER Yönetimi, kendilerinin de bu konuda proje hazırladıklarını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.
Şimdiki süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği karar merakla beklenirken, AVTER Yönetimi, işletmenin uzatılması durumunda, tahsis belgesi sahiplerinden kira almamaya devam edeceklerine ve mevcut haklarının korunacağına dikkat çekiyor.