Ankara UKOME'den Kritik Adım: Cep Terminalleri Hayata Geçti

Ankara UKOME'den Kritik Adım: Cep Terminalleri Hayata Geçti


Ankara Büyükşehir Belediyesi; UKOME'de alınan kararla, şehirlerarası tarifeli taşımacılık yapan otobüsler için kentin ana arterlerine yolcu indirme-bindirme tabelaları astı. İlerleyen süreçte yaygınlaşacağı açıklanan uygulama ile birlikte; Ankara'da “cep terminali sistemi” kentin geneline yayılacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; 31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankara’da ‘cep terminalleri yapılması konusunda’ bir açıklama yapmış ve “Vatandaş Eryaman’da oturuyor, otobüsle evinin önünden geçiyor ama AŞTİ’ye gelmek zorunda kalıyor. Sonra geri dönüyor” demişti. Bunun üzerine harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, şehirlerarası yolcuların ulaşım rahatlığı için önemli bir adım attı.

Bir süredir alt komisyonlarda görüşülen cep terminalleri konusu, UKOME’ye taşınarak; kentin dört noktası için görüş birliğine varıldı. Buna göre; Konya, Eskişehir ve İstanbul yolları ile Anadolu Bulvarı’nda otobüsler, yolcu indirme-bindirme yapabilecek. İçinde büfe, tuvalet ve bankların da yer alacağı cep terminaller, önümüzdeki süreçte daha da yaygınlaşacak.