Denizli servisçilikte yeniçağı başlattı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte öğrenci taşımacılığı yapan okul servisleri için özel bir sistem geliştirdi. ‘Okul Yolu Projesi’ kapsamındaki sistemle, öğrencinin servise binip binmediği, okula ulaşıp ulaşmadığı ve servisin nerede olduğu mesajla veliye bildirecek.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, ‘Okul Yolu Projesi’ ile öğrencilerin okul servisine binmesinden okula ulaşımına, okuldan ise eve varana dek velileri tarafından adım adım tablet ya da akıllı telefonlardan ücretsiz bir şekilde izlenecek sistemi hayata geçti. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de arzu edilmeyen olaylar yaşandığını, bazı araçlarda cinayetler işlendiğini belirterek “Bunlar tüm ülkemizi yasa boğmuş vicdanlar sızlamıştı. İşte o noktadan sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi olarak hızlı bir şekilde Şoförler ve Servisçiler Odası ile yapmış olduğumuz işbirliği çerçevesinde güzel bir çalışmaya imza attık. İlk olarak Denizli’deki 763 M plakalı minibüsümüze kamera sistemi, panik butonu ve takip sistemi yerleştirildi. 800’ü öğrenci servisi olmak üzere toplam 1203 servis aracımıza da aynı sistem kuruldu. Bunlarla birçok olayın aydınlanması ve önlenmesi konusunda güzel bir çalışma yaptık. Tüm bu tedbirler de olayların azalmasını sağladı” dedi.

VELİYE SÜREKLİ BİLGİ VERİLECEK

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “En önemlisi tabi çocuklarımız. Biliyorsunuz eğitim dönemi başladı. Binlerce çocuğumuz okul servislerini kullanıyor. Tabi burada öğrenci servisleriyle ilgili bir çok belirsizlik yaşanıyordu. Servis geldi mi?, Çocuğum servisi kaçırdı mı?, Servis trafiğe mi takıldı?, Çocuğum okula ulaştı mı?, Çocuğum servise bindi mi?, Çocuğum servisten indi mi?, Servis nerede?, Servis eve ne zaman gelecek? gibi bir çok sorunlar yaşanıyordu. Tüm bunları önleyip çocuklarımızın daha güvenli ulaşımı için Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Okul Yolu Projesini’ hayata geçirdik. Bu projemiz ile her veli sadece kendi çocuğunu izleyecek. Anne ve babalar bu sistemle çocuğunun nerede olduğunu, bindiğini, indiğini akıllı telefonundan takip edebilecek. Servis eve gelmeden önce mesaj göndererek öğrencinin sıcakta ya da soğukta dışarıda beklemesinin önüne de geçiliyor. Veli, çocuğunun evine veya okula ulaştığını gördüğünde de rahat edecek ve çocuklarımızın da güvenliği sağlanmış olacak.”

50 BİN ÖĞRENCİYE HİTAP EDECEK SİSTEM

Okul Yolu Projesi ile çocukların daha da güvende olacağını vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Onların güvenli yolculuk yapması ve anne babaların gözünün arkada kalmaması için böyle bir proje gerçekleştirdik. Türkiye’de bu sistemin okulları kapsayan, küçük bazda yapılanları var. Ama tüm şehri kaplayan ve 50.000 öğrenciye hitap edecek olan sistemi Büyükşehir Belediyesi olarak ilk defa biz gerçekleştiriyoruz. Bu hizmeti de ücretsiz olarak vereceğiz. Herkesin kullanmasını istiyoruz. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi için öğrenci yılı olsun istiyoruz. Toplu ulaşıma 1,5 yıldır zam yapılmıyordu. Son planlamada da öğrencilerimize herhangi bir artış yapılmadı. Bu da öğrencilerimize verdiğimiz değeri gösteriyor. Bu hizmetimizi de öğrencilerimize ücretsiz sunuyoruz” diye konuştu.

SİSTEM UYGULAMALI OLARAK ANLATILDI

Toplantının sonunda, ‘Okul Yolu Projesi’ uygulamalı olarak gösterildi. Bu kapsamda 4 öğrencinin evlerinden alınıp Denizli Büyükşehir Belediyesine getirilmesine kadar olan süreç ve projenin tüm bildirimleri tablet ve akıllı telefon uygulamasından basın mensuplarına gösterildi. Başkan Zolan ve beraberindekiler daha sonra öğrenci servisinde incelemelerde bulundu. Uygulama, Apple Store ve Google Play Store’dan,  ‘Denizli Büyükşehir Belediyesi Okul Yolu Projesi’ adıyla ücretsiz olarak indirilebiliyor. Veliler uygulamayı akıllı cihazlarına kurmasının ardından çocuğunun bindiği servisten kullanıcı adı ve şifresi alarak uygulamaya geçebiliyor. Veli çocuğunun güvenli seyahatinin izlemesinin yanında servis şoförüne “Çocuğum bugün okula gidemeyecek” gibi bildirimlerde de bulunabiliyor.

About Ulaştırma Dünyası