Elektrikli otobüste menzil rekoru

Batarya teknolojisinin hızlı bir aşama kaydetmesiyle beraber elektrikli otobüslerin menzillerinde yeni rekorlar gelmeye devam ediyor. ABD’li Proterra Firması’nın ‘Catalyst E2 Max’  elektrikli otobüs modeli tek şarjla 1772 kilometre gitmeyi başardı.

Elektrikli otobüs teknolojisinde yeni bir menzil rekoru daha kırıldı. ABD’nin Indiana eyaletinde yapılan denemelerde Proterra Firması’nın ‘Catalyst E2 Max’ elektrikli otobüs modeli tek şarjla, 1.772 kilometre yol yapmayı başardı. Yeni rekor,  piyasaya çıkmış elektrikli araçlar arasında tam şarjla gidilebilmiş en uzun mesafeyi de göstermiş durumda. ABD kökenli firma üç yıl içinde elektrikli otobüslerde devamlı rekorları zorlayarak bugüne kadar geldi. Firmanın otobüsleri 2015 yılında 257 kWh’lık bir batarya paketi ile 415 kilometre; 2016’da 440 kWh’lık bir batarya ile 970 kilometre gidebildi. Son olarak,  660 kWh’lık dev bir batarya sayesinde rekor birkez daha kırıldı. Bir önceki rekor 1.630 kilometre ile başka bir firmanın elektrikli otobüsüne aitti. Araçta kullanılan lityum-iyon türü bataryalar şu anda elektrikli otomobil pazarında en çok kullanılan türden depo aracı. 2010 yılından günümüze kadar bu tip bataryaların fiyatları yaklaşık yüzde 72 oranında düşmüş durumda . Bununla beraber batarya, motor ve enerji aktarım teknolojilerinde yaşanan gelişmeler; araçların menzillerinin de performanslarının da her sene artmasını sağlıyor.

PROTERRA FİRMASINDAN AÇIKLAMA

Proterra firması adına,  Genel Müdür Yardımcısı Matt Horton elektrikli otobüsteki yeni rekorla ilgili açıklama yaptı. Horton;  Catalyst E2 Max Elektrikli Otobüsün, Amerikalı Navistar tarafından geliştirildiğinin, söz konusu firmanın ülkenin en iyileri arasında yer aldığının ve Navistar’ın kamyon ile otobüs üretiminde köklü firmalar arasında olduğunun altını çizdi. Horton açıklamasında Catalyst E2 Max’ın sadece bir şarjla en uzun rekorunu kırdığını, alınan mesafenin ise 1772 kilometre olduğunu da ifade etti. Catalyst E2 Max Otobüs,  toplamda 12 metrelik uzunluğa sahip. Gövdesinin hemen altında yer alan pil ise 660 kWh güce sahip bulunuyor.

About Ulaştırma Dünyası