Hız denetiminde yeni dönem

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortak projesiyle hız denetim sisteminde yeni uygulamaya geçiliyor. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren otoyollarda HGS/OGS giriş-çıkış gişeleri arasındaki ortalama hızlar ölçülecek; ihlali bulunanlara cezai işlem yapılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü, hız denetim sisteminde yenilik getiren önemli bir protokole imza attı. Protokol kapsamında; araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızları tespit edilecek. Yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların plakalarına, Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası uygulanacak.

HIZ KAYNAKLI TRAFİK KAZALARINA ÖNLEM

Türkiye genelinde 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan yeni sistemle; sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlandığı kaydedildi. Yeni hız denetim uygulaması;  Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.

About Ulaştırma Dünyası