15 Temmuz'un 3'üncü Yılı
15 Temmuz 2016 akşamı yapılan hain kalkışmanın üçüncü yıl dönümüne girdik. O gece yaşananlar hala hafızalarımızda dipdiri bir şekilde duruyor. Gözünü kırpmadan tankların üstüne koşan vatansever halkımız, darbeci zihniyete ve onun uzantılarına gereken cevabı vererek. Bu halkın, bu devleti nasıl tek başına elinde hiçbir imkan yokken iman gücüyle kurduğunu yedi düvele göstermiştir. Şimdi hain kalkışma gecesinin üçüncü yılında yine halkımız meydanları dolduracak, şehitlerini anacak ve dosta güven düşmana korku verecektir. Ben de bu vesileyle bir kez daha bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor ve minnettarlığımı bildiriyorum.
Sezon devam ediyor.
 
Ülkenin dört bir yanından sektör mensubu dostlarımla görüşüyorum, sezon olanca hızıyla devam ediyor. Hemen hemen her yerde doluluk oranları yükseldi, halkımız seyahat etmeye başladı. Şimdi o hep yakındığımız işsizlik yok, yolcu yoğunlukları gayet iyi durumda. İş yapabilmemiz için çok uygun bir dönemdeyiz ama mevzu iş yapmaktan da ziyade para kazanmaya geçti. Çünkü çoğu meslektaşımdan dolu gidip-gelen araç bile kâr payı bırakmıyor diye serzenişler duyuyorum. Bu gibi durumların önüne geçmenin en iyi yolu, maliyetleri azaltmaktır. Madem bilet fiyatlarına zam yapamıyoruz, otobüslerimizin kapasitesi de belli fazla yolcu alamıyoruz o zaman tek çare gider kalemlerimizde azaltmalar yapmak olacaktır. Çünkü bu sektörün sırtında zaten bir akaryakıt masrafı var ki akaryakıt fiyatı aldı başını gidiyor, servis ve ikram giderleri zaten en büyük külfet, kaskosu, sigortası, araç bakımı, otogar çıkışları, hostes maaşı gibi gibi bu saymakla bitmeyen giderleri ekleyince zaten para kazanıyor olmamız mucize oluyor. Hem giderlerimizi azaltmak için girişimlerde bulunup hem de bilet fiyatlarında istikrarlı bir duruş sağlayacağız. Bu sektöre yakışan duruş budur, yan yana ve el ele durarak yolcumuza kaliteli bir hizmet vermeliyiz. Rekabeti bilet fiyatlarında değil de kaliteli hizmette yapmalıyız.
 
U-ETDS yaptırımları başladı
Bir de son olarak değinmek istediğim başka bir konu daha var. U-ETDS’nin yaptırımları sektörün ricası ve bakanlığın kararı ile 1 Temmuz’a ertelenmişti. Şimdi o gün geldi ve artık sisteme eksik veri girişi yapan firmalara cezai işlem uygulanacak. Bu sistemin sektörümüze katkıları olacağını düşünüyorum. Öncelikle korsanla mücadelede, eğer denetimler de düzgün yapılırsa, çok büyük katkısı olur. Üstüne bir de sayısal verileri çok kolay elde ederiz ve yapacağımız yatırımları bu verilere göre yönlendirebiliriz diye düşünüyorum. Mutlaka bazı zorlukları da olacaktır sektör mensupları için ama yapacak bir şey yok en ivedi şekilde sisteme ayak uydurmaya çalışmalıyız.