Otobüs Yangınları
Son günlerde peşpeşe gelen 3 adet otobüs yangınları otobüsçülerin canını çok fena yaktı. 3 aracın sadece birisinde 5 insanımızın vefat etmesi ve yaralılar yüreğimizi yaktı. Ölenlere Allahtan rahmet diliyor, yaralılarımıza da geçmiş olsun diyorum.
 
Maalesef ulusal basın yine 10 numara yağın yangın nedeni olduğunu her araç yangınında olduğu gibi sebep olarak onu gösteriyor. Her nedense basın bu konuda yeterli araştırma yapmadan 10 numara yağdan çıkan yangın diye söze başlıyor.
20 yıl evvel Kayseri İpek Turizm’in aracı yandığında Türkiye’de 10 numara yağ bilinmiyordu. 1996 yılında Bartın’a giderken yanan benim Maraton otobüsüm de yağ gene bilinmiyordu. Her sefer söyledik, yazdık yağ otobüs yakmaz. Şimdiki yeni teknolojiyle donatılmış araçlarda zaten bu yağı kullanma şansınız yok. sosyal medya yıkılıyor, 07 Temmuz 2019’da TOFED acil toplantı talep etti genel kanaat elektrik aksanından başlayan yangın hepsi. Araçların taşıyacağı bir yük var buna ilave TV ekranları ve kahve makinelerinin yükünü çekemiyor. 
 
Sosyal medyadan gelen “HAKSIZ MIYIM?” adlı yazı bu konuda çok şey anlatıyor:
“Son günlerde otobüs yangınları yine gündemde… 46 adet televizyon, iki buzdolabı, bir çay/kahve makinası, her koltuğa 220 volt priz, TV için uydu, internet için modem vs vs. Hiç durmadan çalışan klimayı da unutmayalım. Bu araçlarda topu topu 240 amperlik iki adet akü var, iki adet de şarz dinamosu, otobüs bu otobüs. Bu kadar beklentiyi nasıl karşılasın? Bu ne lükstür kardeşim? Otobüste TV seyretme, çayını molada iç, telefonun şarjını doldur öyle bin otobüse, internetini kendi kotandan kullan. Ondan sonra on numara yağ kullanıldı diye hiç suçu olmayan şoförleri göz altına al ya da tutukla… BİZDE BU LÜKS SEVDASI OLDUKTAN SONRA DAHA ÇOK OTOBÜSLER YANAR, DAHA ÇOK HAYATLAR KAYBEDİLİR. İLGİLİ BAKANLIĞIN OTOBÜSLERİN SAĞLIĞI İÇİN BU LÜKSE BİR AN ÖNCE DUR DEMESİ LAZIM… (Haksız mıyım?)”
Keza Bursa’da babadan otobüsçü Kenan Yetişen kardeşimizin yolladığı “LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYALIM” başlıklı yazı da çok şey ve önlemleri anlatıyor:
 “Sevgili dostlar,
Bugün Balıkesir’de meydana gelen korkunç kazada 5 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı ve yaralılar arasında ne yazık ki durumu kritik olanlar bulunmakta. Uzun yıllar büyük bir firmanın otobüs departmanında çalışmış biri olarak, bu çok etkilendiğim olay hakkında birkaç şey yazma ihtiyacı hissettim. Gerçi yanan otobüs benim çalıştığım firmanın değil ama fark etmez, genel olarak hemen hemen hepsi aynı yapıda…
 
Özellikle belirtmek istediğim şey, markası ne olursa olsun bu yolcu otobüslerinin tamamının tüm camları ve tavan havalandırmaları birer ‘ACİL ÇIKIŞ’tır. Sadece camın önündeki koltuğa sırt üstü yatıp, iki ayağınızın tabanı ile kuvvetli bir şekilde vurmanız, camın dışarı düşmesini ve sizin tahliyeniz için geniş bir kapı oluşmasını sağlayacaktır. Buna otobüsteki tüm camlar dahildir.
 
Nitekim geçen günkü feci kazada da insanlar, panik halinde kapılara yöneldikleri için sıkışma ve neticesinde de yoğun dumandan zehirlenerek, ani ölümler oluşmuştur. Otobüslerde markasına ve tipine göre 5 bin ila 10 bin metre civarında kablo bulunmaktadır ve otobüs yangınlarının neredeyse tamamının çıkış nedeni bu kabloların neden olduğu yangınlar oluşturmaktadır.
 
Türkiye’de yılda 500 ila bin adet otobüs yangını meydana gelmektedir. Ama otobüs firmaları ile fabrikalar, bunların basına yansımasına engel olmaktadırlar… Tekrar söylüyorum, ‘TÜM OTOBÜSLERDEKİ HER BİR CAM, BİRER ACİL ÇIKIŞ KAPISIDIR’ HATIRINIZDA BULUNSUN…
Kenan Bey’in bu yazısından sonra: 
FİRMALAR HOST/HOSTESLERİNE KAZA VE YANGIN ANINDA ARAÇ DIŞINA NASIL ÇIKILABİLECEĞİNİ, GEREKİRSE SIRT ÜSTÜ KOLTUĞA YATARAK CAMA İKİ AYAKLA HIZLICA VURULDUĞUNDA CAMIN HEMEN DÜŞECEĞİNİ ANLATMASI LAZIM.
 
Kalın Sağlıcakla