Bayram Öncesi Hareketli Günler




Kurban Bayramı öncesi herkes pür dikkat ek seferlere ve yolcu güvenliğine odaklanmışken sektörümüz en hareketli günlerini yaşıyor. Bir yandan da istenmeyen haberler alıyoruz, yüreğimiz yanıyor. Birkaç gündür kamuoyu gündeminde otobüs yangınları var, aldığımız her bir kaza, yangın haberi bütün Türkiye’nin yüreğini yakıyor ve Anadolu insanları olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da birlik ve beraberlik içinde sorumluları arıyor, alınması gereken önlemleri tartışıyoruz. Basın da bu konunun üzerine çok gidiyor, geçtiğimiz günlerde TOFED Başkanı Sayın Birol Özcan bu konuyla ilgili bir basın kurumuna verdiği demeçte mevzu bahis yangının kahve makinesinden çıktığını ve bu tarz sıcak ikramların otobüslerin içinde her zaman risk oluşturduğunu dile getirdi ve bu ikramların el birliğiyle kaldırılması gerektiğini savundu. Hemen akabinde TOFED acil bir toplantı düzenledi ve aramızda üretici firmaların servislerine sahip olan değerli dostumuz Yalçın Şahin’in de bulunduğu bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıdan çıkan ana fikir yangın sebeplerinin otobüsün fabrika çıkışı sisteminin üstünde yapılan oynamalardı. Örnek vermek gerekirse fabrikadan çıkan bir otobüsün üstüne dışarıda yetkililiği tartışılır iş yerlerinde koltuk arkası ekran, USB girişi, uydu, koltuk prizleri gibi bir çok ek bağlantı oluşturuyoruz ve bunlar da otobüsün ana sistemine ek yük getirdiği için büyük riskler doğuruyor. Sektör olarak bu düzenlemeleri yapmamamız çok istenirse üretim esnasında fabrikada yapılması gerektiğine karar verdik ve bu konuyla ilgili Sanayi Bakanlığı ile görüşme talep edelim dedik. Bunlar bizim almamız gereken önlemler, bunların yanında da üretici firmaların otobüslerin standart donanımlarına “Yangın Söndürme Sistemleri”ni de eklemesi gerektiği konusunda hem fikir olduk. Yine Sanayi Bakanlığı ile olan görüşmemizde bu konuya da yer verme kararı aldık.
Tabi bir de sektörümüzün olmazsa olmazı “insan faktörü”nü konuştuk. Teknolojik donanım ne seviyeye gelirse gelsin bizim sektörümüzde iş her zaman insan elinde bitiyor. Yani araç ne ile donatılırsa donatılsın yine önemli olan şoförün ve muavinin dikkati, işine verdiği özen ve eğitimiyle ilgilidir. Bunun için de yıllardır TOFED’in gündeminde olan “sektördeki eğitimli personel açığı” konusunu konuştuk. Sektöre girişlerde söz sahibi bir meslek eğitimi kurumunun açılması için gerekli girişimler sektörün de desteğiyle atılacaktır bu konuda herkes müsterih olsun.
 
Toplantıda beni sevindiren en önemli şey sektörün yan yana ve tek yürek olarak bu olayların üstüne gitmesiydi. Yıllardır sektörümüz her yangında 10 numara yağ kullanmakla suçlanıyor, ama artık böyle bir şey yok sektörde. Kimse bahsi geçen yağı kullanmıyor artık. Sektörümüz TOFED toplantı salonunda yan yana geldi ve bu yangınların bizim de yüreğimizi yaktığını belirtip, alınması gereken bütün önlemlerin ivedilikle alınacağını kamuoyuna duyurdu. 
Ben bütün sektör mensubu arkadaşlarımın ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlar herkese hayırlı yolculuklar dilerim, Allah’a emanet olun.