Boğaziçi Yönetim A.Ş Sektörü Dinliyor
Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Esenler Otogarı Genel Müdürlüğü görevine getirilen, Sayın Fahrettin Beşli ve Boğaziçi Yönetim A.Ş yöneticilerini TOFED Genel Merkezi’nde ağırladık. Kendileriyle otogarın işletmesine ve sektör mensuplarımızın taleplerine dair konuları uzun uzun konuştuk, biz de kendilerinin otogar ile ilgili plan ve düşüncelerini dinledik. Karşılıklı fikir alışverişi yaptığımız bu ziyarette, “Otogar İstişare Kurulu”nun otogar yönetimi ile ilgili birçok soruna çözüm üreteceği konusunda fikir birliğine vardık. Biz, yeni otogar müdürümüz Sayın Fahrettin Beşli ile çok güzel bir diyalog zemini yakaladığımıza inanıyoruz. Kendisi, dinlemeyi ve çözüm önerileri sunmayı seven bir insan ve biz kendisiyle el ele vererek otogarı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için elimizden geleni yapacağız.

Boğaziçi A.Ş yönetimi de otogara dair planlarını bize aktardı. Bu planlara göre, otogarı üç kat olarak kullanmak istiyorlar. Bu üç katlı kullanım planında servisler de kaldırılırsa, otogarda daha düzenli bir yapı oluşacağını bize ilettiler. Biz de zaten bu konuyla ilgili girişimlerimizin olduğunu kendilerine ilettik ve ortak çalışma yapma sözü aldık. Yukarıda bahsettiğim 3 katlı yapı için gerekli çalışmalar da başladı. Ulaşım Daire Başkanı Sayın Taylan Engin de çalışmalar sırasında alandaydı ve gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılacağını söyledi. Biz federasyon olarak bu çalışmalara destek vereceğimizi de zaten söylemiştik.

Uzlaşmacı ve diyalog odaklı tavırdan memnunuz

4 Ekim Cuma günü de biz bir iade-i ziyaretle İBB’ye gittik ve orada Boğaziçi A.Ş. Genel Müdürü Sayın Ethem Pişkin ve İstanbul Otogarı Genel Müdürü Sayın Fahrettin Beşli ile bir toplantı gerçekleştirdik. TOFED yöneticilerinin dışında UATOD, TOBB ve TOF gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de bizimle birlikteydi. Oradaki toplantıda da yine aynı sorunları dile getirdik ve Aksaray’daki otogarlar sorununu dile getirdik. Bizim Büyük İstanbul Otogarı’nı yaparken imzaladığımız sözleşmede, başka otogar yapılmayacağına dair bir madde olmasına rağmen, orada yıllardır kaçak bir şekilde taşımacılık yapıldığını ve bu konuyla ilgili yıllardır belediyenin kapısını çaldığımızı söyledik. Kendileri de bu konunun yakın takipçisi olacaklarının ve ivedi bir şekilde gerekli adımları atacaklarının sözünü verdiler. Bu toplantıda Büyük İstanbul Otogarı’nın işletilme sürecinde; işletmeden doğan sorunlarla, yazıhane tahsis belgesi sahipleri, belediye ve işletmeci arasındaki esasların düzenlenmesi konusunu da masaya yatırdık. Kendilerine bu konuyla ilgili bir brifing verdik. Başta Tapu Tahsis meselesi olmak üzere çözüm bekleyen bütün sorunlar, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut’un başkanlığında; İBB Ulaşım, Emlak ve Zabıta Daire Başkanlıkları, İSPARK Genel Müdürlüğü, Boğaziçi A.Ş. Genel Müdürlüğü, TOFED ve TOBB Sektör Meclisi yetkililerinin de olacağı bir komisyon toplantısıyla değerlendirilmeli ve bu komisyondan çıkan karar Sayın İmamoğlu’na sunulmalı. Bu öneriyi de toplantıda dile getirdik, bundan sonraki toplantılarda da dile getirmeye devam edeceğiz. Ben bu vesileyle Boğaziçi A.Ş. Genel Müdürü Sayın Ethem Pişkin ve Otogar Müdürü Sayın Fahrettin Beşli’ye özel teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sektör mensuplarını dinliyor ve uzlaşmacı bir zeminde kararlar almaya çalışıyorlar, bu yaklaşımlarından dolayı sektör adına minnettarım.

Otobüs terminallerinin belediyelerin yetkisine bırakılması

Bu iki toplantı dışında yine bu hafta bir de TOBB Sektör Meclisi’nde bir toplantı gerçekleştirdik. Orada da sektörümüzün sorunlarını dilimiz döndüğünce dile getirerek çözüm arayışlarında birlikte hareket etmemiz gerektiğini vurguladık. Bu toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki, karayolu yolcu taşımacılığı hariç, bütün taşımacılık modlarına ait terminallerin (hava, demir ve deniz yolları) Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkisi dâhilinde olduğunu, ancak nedense sadece karayolu yolcu taşımacılığının terminallerinde belediyelerin tek başına yetki sahibi olduğunu söyledik. Terminaller konusunda belediyelerin tek başına yetkili kılınması doğru değildir. Terminallerin yer tespitinden, inşaatına ve işletmesine kadar bütün süreci yönetmek üzere içinde belediyeler, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trafik Büro Müdürlüğü ve otobüsçülük sektörünün temsilcilerinin olacağı “Terminaller Düzenleme ve Koordinasyon Kurulu” kurulmalıdır. Bu kurul, bütün illerde ana terminaller, cep terminalleri ve transfer merkezleri ile ilgili konularda yetkili olmalıdır.