TOFED Sektörün Çıkarları İçin Çalışmaya Devam Ediyor
Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), nihai amacına uygun bir şekilde gecesini gündüzüne katarak bu sektöre emek vermiş insanların haklarını korumak için çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta da yine bu konuyla ilgili yazmıştım, belediye ile yapılan görüşmeler vardı. Bu hafta da yine görüşmeler devam etti, Boğaziçi A.Ş yönetimi ile görüştük ve otogarın işleyişi hakkında bilgiler verdik, yardımcı olmak istediğimiz konuları aktardık, bizim de yardım istediğimiz konularla ilgili destek sözleri aldık ve işbirliğimizi büyütmeye karar verdik. “Otogar İstişare Kurulu”nun kurulması da bu iş birliğinin en büyük göstergesidir zaten. Adı geçen kurul ile sektör mensupları ve belediye yönetimi birlikte hareket etmiş ve otogarda yaşanacak sorunları çözmek için el ele vermiş olacak. Bu birlikteliğin aşamayacağı bir sorun olduğuna şahsen inanmıyorum. TOFED’in güçlü ve örgütlü yapısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırım gücü birleşince bu otogarı İstanbul halkına yakışır bir cazibe merkezine çevirmek işten bile değil. Esnaf arkadaşlarımızın da bu konuda TOFED ve belediye iş birliğine güvenerek ve kurallara uyarak hareket edeceğine inanıyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta İstanbul Otogarı’nın alt katlarında kullanılmayan alanların yıkımına başladı ve bunu da Twitter hesabından yapılan bir paylaşımla kamuoyuna duyurdu. İBB Ulaşım Daire Başkanı Sayın Taylan Engin de çalışmaların yapıldığı alandaydı ve bu alanların aydınlatma ve çevre düzenleme çalışmaları yapıldıktan sonra daha kaliteli bir yaşam alanına çevrilmiş olacağını söyledi. Otogarda başlayan bu dönüşüm hareketiyle ilgili de söylenecek çok şey var belki ama ben bu sektörün içinde büyümüş birisi olarak sadece şunu söylemek istiyorum: “Otogarda yaşayan insanlar buranın esnafıdır, esnafın isteklerini görmezden gelmeden yapılacak her türlü çalışmanın yanındayız ve en büyük destekçisiyiz.” Zaten Sayın Taylan Engin de dinlemeyi ve iletişim kurmayı seven bir insan, esnafı ve bizleri dinleyip anlamaya çalışıyor. Kendisinin sektör mensuplarının zararına bir karar vereceğini sanmıyor ve kendisine güveniyorum.

Sektörün iç dinamikleri hareketli

 

Gelgelelim sektörün iç dinamiklerine, Kamilkoç’un satışı ve sonrasında yaşanması düşünülen değişimler sektörün gündemini aylardır meşgul ediyordu. Herkes Kamilkoç’un geçireceği dönüşümle birlikte ikramların kısıtlanması, servis personelinin olmaması gibi adımlar beklerken Pamukkale Turizm’den tam tersi bir haber geldi ve Jumbo seferlere başladıklarını duyurdu. Firmanın kendi beyanına göre bu seferlerde ekstra ikramlar ve hizmetler olacakmış. Bakalım bu adım sektörümüzü nasıl etkileyecek, kış sezonuna girerken atılan bu adımlar meyvesini nasıl verecek göreceğiz. Her şeyi zaman gösterecek.