Otogarın Dönüşümü Ve Yeni Bir Dönem
15 Temmuz Demokrasi Otogarı 25 yıllık işletme süresinin dolmasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Belediye otogara yavaş yavaş yerleşmeye başladı ve otogarla ilgili projelerini uygulamaya başladı bile. Bu hafta gazetemizin internet sitesinde alt katlarda kullanılmayan binaların yıkıldığına dair bir haber görmüştüm. Gözümün önüne 25 sene önce burası yapılırken o inşaatı heyecanla izlediğimiz günler geldi, o günler hem sektörümüz hem de ülkemiz için büyük dönüşümler geçirdiğimiz günlerdi. Şimdi de alt katlarda çalışmalar başladı ve otogarımız bir dönüşüm planı içerisine giriyor. Umarım sektörümüz ve otogarda çalışan emek veren herkes için hayırlı kararlar alınır ve çalışmalar yapılır. O zaman bu inşaatın yükselişini nasıl duygulu, heyecanlı ve hevesli izlediysem şimdi yapılan çalışmaları da aynı heyecan ve hevesle izliyorum.

Bir yandan da TOFED’in belediye yönetimi ile görüşmeleri sürüyor, sektörümüze müjdeli haberleri vermek için sabah akşam çalışan TOFED yönetimi otogarın düzeni ve yönetimi konusunda belediyeye destek olacağını zaten açıklamıştı. Şimdi de bu desteği pratiğe dökmek için “Otogar İstişare Kurulu” önerildi ve kabul edildi. Sektörün çatı kuruluşu TOFED ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi güçlerini birleştirirse burayı hem çalışanlar hem de vatandaşlar için çok daha güzel bir hale getirebilirler, benim buna inancım tam.

Belirtmek istediğim bir dipnot daha var, geçen gün gazetelerde İçişleri Bakanlığı’nın “Yaya Nöbeti” etkinliğini gördüm ve çok hoşuma gitti. bildiğiniz gibi geçen yılın Ekim ayında artık polis ve kırmızı ışığın olmadığı yaya geçitlerinde öncelik yayaların oldu. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla yaya güvenliği için büyük bir adım atılmış oldu. Kaldı ki İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bu etkinlikte yaptığı açıklamada, bu uygulama ile birlikte yaya ölümlerinde hatırı sayılır bir düşüş olduğunu belirtti ve bütün Vali ve Kaymakamlardan bu uygulamaya özel bir ilgi göstermelerini rica etti. Bence de bu uygulama muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için atmamız gereken adımların başında geliyordu. Yolda yürürken yağmurda, karda, kışta o yaya geçitlerince dakikalarca vicdanlı bir şoförün durup yol vermesini beklemek zorunda değiliz artık. Bütün şoförler durup önceliği bize vermek zorunda, aksi takdirde cezai işlem başlatılacağını biliyor artık. Bu uygulamanın duyurulması için gerçekleştirilen bu tarz etkinlikleri de sonuna kadar destekliyorum. Yıllardır hep bir yurtdışı ziyaretinde klişe olarak anlatılan “Yola inince şoförler duruyor yahu” anısı bize tuhaf gelmeyecek artık, biz de medeni insanlar gibi sağa sola kaçışmadan güvenli bir şekilde yolda yürüyebileceğiz. Sürücü arkadaşlarımızdan en büyük ricam bu kurallara riayet etmelilerdir çünkü insan, bir topluluk içinde yaşamaya mecbur bir canlıdır ve bu topluluğun kurallarına uymak zorundadır.

Kalın sağlıcakla…