Otobüs yolculuğuna yoğun güvenlik

Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığına yoğun güvenlik önlemleri geliyor.  Bilet alırken kimlik ibraz etmek mecburi olacak, otogar giriş-çıkışlarına X-Ray cihazları konulacak. Yoldan binen yolculara verilen bilet de elektronik sistemde işlenecek.

Terörle mücadele kapsamında, şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığında da güvenlik tedbirleri artırılıyor. Bu kapsamda artık otogarlarda da havaalanında uygulanan sistem devreye sokulacak. Yeni uygulamayla TC kimlik numarasız bilet satışı önlenecek. Kimlik belgesi beyanı ile biletlerin üzerine TC kimlik numarası işlenecek. İçişleri ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tarafından geliştirilen ortak yazılım yoluyla ortak veri tabanı oluşturulacak.  Ayrıca, otobüslerde yer alacak akıllı el cihazlarıyla, yoldan binen yolcuların da biletleri dahil olmak üzere satılan tüm biletler TC kimlik numaralarıyla eşleştirilecek.

 

KİMLİK İBRAZ ETMEK MECBURİ OLACAK

 

Tasarlanan düzenlemeye göre; TC kimlik numarasını vermeyen vatandaşa bilet satışı yapılmayacak. Otobüslere binişte tıpkı uçaklarda olduğu gibi biletlerle kimliklere tek tek bakılacak. Yolcu TC’sini mevcut altyapı üzerinden bildirmeyen otobüs firması kaçak yolcu taşıma kapsamında değerlendirilecek ve firmaya 150 ila 600 TL arasında ceza kesilecek. Durumun üç kez tekrarlanması halinde firmanın seyahat belgesi iptal edilecek. Bazı otogarların altyapısının uygun olmaması ve halihazırda seyahat eden vatandaşların yüzde 20’sinin yoldan binmesi nedeniyle otobüs içindeki bilet satışları da akıllı el cihazlarıyla yapılacak. Cihazla bilgiler anında İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanına gidecek. Yanlış kimlik bilgisi veren vatandaşa 250 TL’yi bulan ceza kesilecek. Tüm süreçlerin denetimi ise  Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde kurulan yolüstü  kontrol istasyonları tarafından yürütülecek. Uygulamanın bir yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

HAVAYOLU GÜVENLİK SİSTEMİ

 

Terörle mücadele kapsamında yürütülen bu projenin altyapı çalışmalarının yapıldığını ve uzun süredir sektörle görüşmelerin yapıldığını aktaran TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım; “Artık yolcuyu otobüse koydum, kafaları saydım, bitti hadi git dönemi sona erdi” dedi. Terörle mücadelede denetimin otogarlardan başlayacağını belirten Yıldırım, şunları anlattı: “Otogar giriş-çıkışlarında, tıpkı havaalanlarındaki gibi iki ayrı kontrol noktası oluşturulacak. Yolcu uğurlamaya gelenler güvenlikten geçirilecek ancak ikinci noktaya giremeyecek. Yolcular uçaklarda olduğu gibi nüfus cüzdanı ve biletini göstererek otobüse binecek.”

 

YOLDAN BİNEN YOLCULAR DA KAYITTA

Otobüs bagajları için de çalışma yürütüldüğünü anlatan Yıldırım, uçaklarda olduğu gibi bagajlarla kişilerin eşleştirileceğini kaydetti. Yıldırım, “Biz bu sistemi yurtdışı otobüslerde kullanıyoruz, yurtiçinde de hayata geçirmek istiyoruz” dedi. Yeni uygulama kapsamında her yolcunun bagajının X-Ray cihazından geçirileceğini ve bir bagaj numarası olacağını aktaran Yıldırım, “Şu anda Kocaeli Otogarı’ndan X-Ray cihazları var. Bu, her otogarda olacak. İleride de uçaklardaki gibi bagaj eşleştirmeye başlayacağız. Yoldan binenlerin bagajları da üst tarama cihazlarıyla aranacak” dedi. Türkiye’de yolcuların yaklaşık yüzde 20’sinin yol üstünden bindiğini aktaran Yıldırım, otobüslerde bilet kesimi için akıllı el cihazlarının bulunmasının zorunlu hale getirileceğini aktardı. Yıldırım, “Yeni sistemle hem kayıt dışının önüne geçilecek hem de terörle mücadele daha güçlü hale gelecek”  diye konuştu.

 

 

 

 

About Ulaştırma Dünyası