Toplumu yakmayın uyarısı

İTO Meclis toplantısında, Telif Yasası Taslağı’nın içindeki tehlikeye dikkat çeken TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, ulaştırma da dahil birçok sektörün mağdur olacağı uyarısını yaptı.  Yıldırım; “Taslak bu haliyle yasalaşırsa, bu sorun toplumun bütün kesimlerini etkileyecek ve yargıyı da tıkayacak” dedi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan İTO Meclis Üyesi ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım gündemdeki sorunlarla ilgili önemli mesajlar verdi. Telif yasası taslağının tek taraflı hazırlandığını belirten Mustafa Yıldırım; “Telif hakları meselesi; otobüsçüyü, minibüsçüyü, lokantacıyı, kafeciyi, taksiciyi hatta berber dükkânına kadar birçok meslek grubunu çok yakından ilgilendiriyor, bir haksız kazanç alma girişimi olarak karşımıza çıktı.  Bu konu, oldu-bittiye getirilmeye çalışılan bir hale de getirildi. Sanatçılar,  farkındalık yaratma üstünlüklerini kullanarak her ödül töreninde bunu gündeme getirip pişirmeye çalışıyorlar. Bizler sanata ve sanatçıya karşı değiliz. Sanatın ve kültürün toplum için önemini bilen insanlarız. Ancak bir koyundan üç tane post çıkarılmaya çalışılmasına da biz karşıyız. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, bu konuda, tamamen sanatçıları koruyan onların sonuna kadar destekleyen ama toplumu yok sayan bir yaklaşımla süreci maalesef bugüne kadar taşıdı. Yeni kanun taslağını yayınladılar ve 5 Hazirana kadar yazılı görüş istediler, sözlü görüş alınmadı. 712 tane yazılı görüş gitmiş, incelenmesi için iki aylık bir süre uzatımı oldu” dedi.

TELİF MESELESİ TOPLUMUN TÜMÜNÜ ETKİYELECEK

Sektörlerin mağdur olmaması için Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı’ya İTO’da dertlerini anlatmak istediklerini vurgulayan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Şayet mümkün olursa Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı’yı, İstanbul Ticaret Odası’nda ağırlayalım. Esnafımız bu konudaki derdini anlatsın, tek taraflı yaklaşımla bir sorun doğmasın. Taslak bu haliyle yasalaşırsa, bu sorun toplumun bütün kesimlerini etkileyecek ve yargıyı da tıkayacak. O yüzden hepimizi yakından ilgilendiriyor. Telif hakem kuruluna o kadar yetkiler verilmiş ki, idari mahkemelerin elinden yürütmeyi durdurma ve ihtiyati tedbir kararını alıyorlar. Yani sizden para almaları haklarıdır anlayışıyla bu kadar üstünlük verilmiş sanatçılara.  Böyle bir yargı ve adalet anlayışı olmaz! Müzik meslek kuruluşları,  bir otobüsten senede 1270 lira istiyorlar. Bizler otobüslerde radyo ve televizyonu, eğlence hizmeti satmak için değil,  insanlar haber alma hakkını kullansın diye açıyoruz.”

OLDU-BİTTİ YERİNE TOPLUMSAL UZLAŞMA OLMALI

“Sanatçıların telif haklarını, yayını yapan televizyon ve radyolardan almaları lazım” diyen TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım oldu-bitti anlayışının kaos çıkaracağına dikkat çekerek şunları söyledi: “Sanat sanat için midir, sanat toplum için midir? Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bunun sorgulanması lazım. Toplum yoksa sanatın ne anlamı var! Tek taraflı hazırlanan yasa taslağına karşı önerimiz oldu, özellikle taşımacılık dünyasının kapsam dışı tutulmasını, insanların haber alma hakkının engellenmemesini talep ettik. Müzik meslek kuruluşları 15 sene önce bu işe kalkıştılar ve bizden tek kuruş alamadılar. Şimdi ise yeni kanun çıkartarak işi oldu-bittiye getirmek istiyorlar.  Bu konuda toplumsal bir uzlaşma olmalıdır, yoksa yarın toplumun her kesimini üzecek ciddi olayların olacağını düşünüyorum.”

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İÇİN ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Şehirlerarası otobüsçülerin,  Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma mecburiyetinden kaynaklı sorunlarının devam ettiğini de belirten Mustafa Yıldırım; “Üçüncü köprü kuzeyde yapıldı,  şehirlerarası otobüsler zorlama ile oraya gidiyor. Hem uzakta hem pahalı hem de zorlama ile oraya gideceksiniz.  Oysa zor ve uzak olan şeylerin ucuz olması lazım ki İstanbul halkı trafik sıkışıklığında orayı daha fazla kullansın! Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden turizm otobüsleri 9 liraya geçiyor, aynı kapsamdaki şehirlerarası otobüsler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’den 78 liraya geçiyor, buna otoyol ücreti de dahil. Böyle baktığınızda, ulaşım maliyetlerinize ciddi bir biçimde yansıyor. Şehirlerarası otobüslere,  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş yasağı ile ilgili sorunumuzu çeşitli platformlarda dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza federasyon olarak mektup da yazdık.  Hepimizin toplumsal bir duyarlılık göstermesi lazım. Boğaz geçişleri herkese aynı faydayı sağlıyorsa hepsinin ücretinin eşitlenmesi lazım.  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü  hepsi çok değerli,  Türkiye’ye çağ atlatan kazanılmış eserlerdir. Ancak bu eserlerin faturasını oradan geçen insanlara zulüm yapar şekilde almak da doğru değildir diye düşünüyorum.  Bu anlamda ben şunu söylüyorum,  devletin bütçesi mi yok karşılasın bunu veyahut yap-işlet-devret sözleşmesinin süresini uzatsınlar, insanlar buradan eşit bir şekilde geçebilsinler” diye konuştu.

ZORUNLU SİGORTA SORUNU YENİDEN ALARM VERİYOR

Zorunlu trafik sigortası konusundaki sorunun devam ettiğine de dikkat çeken TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım şunları söyledi: “Hükümetimiz çözüm için son olarak tavan ücret düzenlemesi yapmıştı.  Ancak otobüslerimize ve yolcu taşıyan araçlarımıza zorunlu sigorta yaptıramıyoruz, sigorta şirketleri ayak sürüyorlar. Neden? Bu fiyatlarla sigorta yapmak istemedikleri için. Ekran açılmadı, şu oldu, bu oldu diye bir sürü mazeret öne sürüyorlar. Türkiye’de sigortacılığın yüzde 80’i yabancılaşmış durumda.  Sigorta şirketlerinin bir kapitülasyon şeklinde Türkiye’yi yönetmeye hakları yoktur diye düşünüyorum. Bu konuda da İTO’nun ve TOBB’un yine devreye girip Hazine Müsteşarlığı ve ilgili bakanlıkla konunun görüşerek çözülmesi lazım. Sigorta şirketleri eğer Türkiye’ye gelmişse,  Türkiye’nin şartlarına uyacaklar.  Hepiniz araç kullanıyorsunuz, sigorta fiyatları dün neydi bugün nedir! Dört ile çarpıldı yinede yetmiyor!  ‘Zarar ediyoruz’ diyorlar iyide global bakın, ülkenizde kar rakamları açıklıyorsunuz.  Burada ‘zorunlu sigortadan zarar ediyoruz’ feryadı çıkarmaya kimsenin hakkı yok.”

Haber: Şeref Kılıçlı

 

 

 

 

About Ulaştırma Dünyası