Türel: “Otogar yenilenmeli”

Antalya Büyükşehir Başkan Menderes Türel, otogar projesiyle ilgili referandum tartışmalarına, “Seçim taahhütlerim içinde yer alan, halkın bunları yap diye beni seçtiği büyük projelerle ilgili referandum, paralel demokrasiyi ortaya çıkartır. Zaten halk beni bunun için göreve getirmiş. Benim bunun için referandum yapmama gerek yok” diyerek son noktayı koydu. Mevcut otogarın kullanışlı ve fizibıl olmadığını belirten Türel, “Antalya otogarını, otobüslerin o varyanttan inip çıkarak kente bağlamak trafik yoğunluğu açısından da hiç mantıklı değil. Otogar yenilenmeli” dedi.

Antalya Büyükşehir Başkan Menderes Türel yeni otogar projesiyle ilgili konuştu.  Şu anki otogarın fizibıl olmadığını dile getiren Başkan Türel, otogar projesiyle ilgili bir tartışmalara değinen Türel şu açıklamayı yaptı: “Hızlı tren bir Eskişehir – Burdur yolu üzerinden bir de Konya üzerinden gelecek. Her ikisinin de bir Doğu’da bir de merkezde istasyonları olacak. Doğu’da aşağı yukarı ANFAŞ’ın yanında bir de Döşemealtı’nda rezerv alan ayırdık.  Döşemealtı’nda bizim yeni otogar alanımızın hemen çok yakınında olacak. Artık Döşemealtı Antalya’nın yeni merkezi olma yolunda ilerliyor. Ulaşım Master Planımızda Otogar da orada olacağı için, KepezaltıSantral’de son durakta biten raylı sistem hattının Döşemealtı’na, Organize Sanayi’ye kadar çıkartılması öngörülüyor. Bir taraftan Batı Çevre Yolu’nu yapıyorken, bir taraftan Korkuteli Kavşağı’ndan direk Varsak’a ve Havaalanı Kavşağı’na bir alternatif  Doğu Çevre Yolu geliyorken, Kuzey Çevre Yolu bugün organize sanayinin arkasından Serik üstünden Kocayatak’ta D400 Alanya karayoluyla bağlanıyorken artık yapılan Ulaşım Master Planı’nda Otogar’ın varyantın altında kalması hiçbir şekilde ekonomik ve kullanışlı değil. Biz bunları tabi gece rüyada görüyoruz da, oh hadi burada bir yer bulduk, gidelim buraya otogarı taşıyalım diye yapmıyoruz. Biz bunlarla ilgili bu işin uzmanları akademisyenler, ulaşım mühendisleri ile çalışıyoruz. Şehrin yaşayanı olarak trafikle değerlendiriyoruz. Hepsini bir potada eriterek karar veriyoruz.”

ANTALYA’NIN İHTİYAÇLARI DEĞİŞTİ

Türel Antalya otogarının, zamanında çok doğru bir yer olarak yapıldığının altını çizerken,“Ama bugün için artık orada bir otogar fizibıl olmaktan çıkmıştır. Yarın da yeni taşıyacağımız yer belki fizibıl olmaktan çıkacaktır. 20 sene Antalya’ya hizmet veren bir otogarın 120 sene daha aynı yerde yaşaması takdir edersiniz ki büyüyen bir Antalya’da ihtiyaçların değiştiği, toplu ulaşım hatlarının değiştiği, hızlı trenin geldiği, ulaşım ana arterlerinin çok yeni güzergâhlarla donatıldığı bir süreçte artık doğru olmaktan çıkıyor. O yüzden hızlı trenimizin de yeni gar alanı için Döşemealtı’nda yeni bir rezerve alan ayırdık. Otogarla da çok yakın mesafede olacak. Toplu ulaşımla da raylı sistemle buluşmak suretiyle kent merkezi bağlantısı sağlanacak” diye konuştu.

 

About Ulaştırma Dünyası