Erol Özkaymak: “Bu sene sağlıktan başka kaygımız yok”

Erol Özkaymak: “Bu sene sağlıktan başka kaygımız yok”


Bütün dünya Covid-19 salgınıyla mücadele ederken, salgından en büyük zararı gören sektörlerden birinin de karayolu yolcu taşımacılığı olduğunu belirten TOFED Genel Başkan Yardımcısı ve Özkaymak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sahibi Erol Özkaymak, “Bu sezon çok büyük zarar gördük, şu an bu sezona dair tek hedefimiz çalışanlarımızın ve yolcularımızın sağlığıdır. Başka hiçbir kaygımız yok” dedi.

Pandemi sürecini ve sektörün sorunlarını değerlendiren TOFED Genel Başkan Yardımcısı ve Özkaymak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkaymak, pandemi sürecinde bireysel otobüsçülerin zor günler geçirdiğine dikkat çekti.

“Bireysel otobüsçü bu yılı çıkaramayacak durumda”

Pandemi sürecinde diğer iş alanlarımıza yöneldiklerini ifade eden Özkaymak, şunları aktardı: “Yani bu sektörde faaliyet göstermedik. Bizim başka alanlarda da yatırımımız olduğu için çok büyük etkilenmedik ama bu sektör genel olarak çok etkilendi. Özellikle de bireysel otobüsçüler büyük mağduriyet yaşadılar. Bireysel otobüsçüler bu yılı çıkaramayacak durumdalar. Düşünsenize; yeni araba almış taksit ödeyen bir bireysel otobüsçü nasıl ayakta duracak bu yıl? İşler yeni yeni başladı ki maksimum 1 buçuk ay sürer bu şekilde. Kurban Bayramı’ndan sonra, o da bayram tatili olursa, sezon durur artık. Okulların açılıp açılmayacağı bile belli değil. Ekonomi zaten bozuk, bu nedenle otobüsçüler için acil önlemler alınmalı. Bireysel otobüsçülerin taksitleri ile ilgili de çalışmalar yapılmalı. Bir bireysel otobüsçü otobüsünün taksidini ödeyene kadar otobüs eskiyor zaten.”

“Önlemler mantıklı, destek yine yok”

Pandemi döneminde yolcu taşımacılığında alınan kararların, salgını kontrol altına almak adına doğru kararlar olduğunu vurgulayan Özkaymak, “Ancak bu kararları alırken mağdur olacak sektörlere de bir destek verilmeliydi. Biz destek istemeyi bile geçtik ‘Bari diğerlerine bu kadar çok destek vermeyin, karşılarında eziliyoruz, rekabet gücümüz kalmıyor’ diyoruz. Yani tamam ‘Sosyal mesafe gereği araçlarınızda boş koltuk bırakacaksınız’ diyorsunuz, bu insan sağlığı için çok önemli bir zorunluluk, buna katılıyoruz. Ama o zaman benim köprü geçiş ücretlerimi düşür, akaryakıtta indirim sağla, istediğim köprüden geçebilmeme izin ver. Hadi bunların hepsini geçtim, benim rekabet ettiğim diğer taşımacılık modlarına da benzer zorunluluklar koy. Yani uçakta kapasite kısıtlaması yok, KDV yüzde 1, akaryakıt desteği yıllardır alıyorlar ama bize yüzde 50 kapasite, yüzde 18 KDV ve akaryakıt normal fiyattan. Bu gerçekten haksız rekabettir, ayıptır. Biz bu ülkede 3 milyon insana istihdam sağlayan, milyonlarca aileyi geçindiren bir sektörüz” diye konuştu.

“Tedbir alınmazsa tekelleşme olacak”

Karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe yaşanacak değişmeleri de değerlendiren Erol Özkaymak, “Her ne kadar uçak sayısı artsa da, havayolu taşımacılığı ucuzlasa da ülkemizin coğrafi koşullarından dolayı sektörümüz hiçbir zaman yok olmayacak. Ama, eğer gerekli tedbirler alınmazsa, tekelleşme olacak bu sektörde. Yani büyük balık küçük balığı yiyecek, bunun etkileri nasıl olur bilemiyorum zamanla göreceğiz ama bu olacak yani” dedi.

“Gözümüz kar marjı görmüyor”

Özkaymak Turizm olarak bu yıl sadece sağlığa önem verdiklerinin altını çizen Özkaymak, “Bizim bu sezon tek hedefimiz çalışanlarımızın ve yolcularımızın sağlığını korumak. Onun dışında herhangi bir kar marjı, yatırım, büyüme hiçbir şeyi gözümüz görmüyor. Bu sezon tek hedefimiz minimum zararla bütün paydaşlarımızın ve ülkemizin sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasıdır. Şu anda bundan daha elzem bir konu yok gündemimizde. İstihdamımızı sürdürelim, çalışanlarımız evlerine ekmek götürebilsin ve sağlığımızı koruyalım yeter bize” diye konuştu.

“Patronlar kulübü ayrı, müdürler kulübü ayrı olmalı

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen TOFED Bölge Başkanları Toplantısına da katılan Erol Özkaymak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Toplantıda da dile getirmiştim, her kafadan bir ses çıkması çıkarlarımıza ters düşüyor. Bizim tek bir ağızdan güçlü bir ses çıkarmamız gerek, bu sesi çıkarabileceğimiz yer de TOFED’dir. Yani TOFED şahısların veya belirli firmaların değildir, bu federasyonda sektörün her kesiminin hakkı var. Muhakkak ki bu federasyonun kuruluşunda birilerinin emeği olmuştur, bu emeği verenlerden de Allah razı olsun o ayrı konu. Ama bu federasyon bugün bütün sektörün federasyonudur. Ben her yerde patronlar kulübünün ayrı, müdürler kulübünün ayrı olması gerektiğini söylemişimdir. Ama sektörün topyekün bir araya geleceği yer TOFED olmalıdır. Bakanlıklara gidileceği zamanda TOFED başkanı ile şirket patronları gitmelidir. Yani Bakanlığı da düşünün, herkes ayrı ayrı gelince ciddiye almıyor onlar da bizleri. Bu nedenle Bakanlığa tek bir ağızdan gidilmelidir. O tek bir ağızda da patronlar olmak zorundadır yani müdürlerle olmaz o iş. Çünkü firma sahibi direkt olarak firmanın geleceğini düşünür, koltuk endişesi olmaz, e firmanın geleceğini düşünmek de sektörün geleceğini düşünmektir.”