“Uzun Mesafelerde Doluluk Oranları Yüzde 10”

“Uzun Mesafelerde Doluluk Oranları Yüzde 10”


Sektörün içinde bulunduğu durumu gazetemiz için değerlendiren Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Orhan Cemil Sungur, özellikle uzun mesafe yolculuklarda doluluk oranlarının yüzde 10 seviyelerine düştüğünü dile getirdi.

Sözlerine, yapımına yeni başlanan, Trabzon Otogarı’nın mevcut konumunu değerlendirerek başlayan Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Orhan Cemil Sungur, “Trabzon Otogarı konusunda, Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu İle görüştük. Projenin ihale aşamasında olduğunu söylemişti bize. 2021’in sonunda bitireceklerini söylüyorlar. İnşallah verilen tarihte yeni garajımız hizmete başlayacak ve biz de yolcularımıza daha kaliteli bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Bizim için otogarın yeri çok önemliydi. Bu nedenle biz halk arasında ‘Moloz’ diye bilinen noktaya yapılmasını istedik. Ancak o alan dolgu alan olduğu için yapılamayacağını söyledi bize belediye yetkilileri. Biz de mevcut otogarın yıkılıp yeniden yapılmasını istedik, ancak bu yeniden yapım sürecinde yolcumuza hizmet veremeyeceğimiz için. Mevcut otogarın 500 metre kadar doğusunda bir alan belirlendi ve bu alan üzerinde belediyemiz ile anlaştık. Şu anki konumdan memnunuz, bizi koşullar buraya doğru itti” dedi.

“Kira desteği devam etmeli”

Pandemi sürecinde alınmayan yazıhane kiralarının bu sezon boyunca alınmaması için belediye yönetimi ile görüşeceklerini de belirten Sungur, “Belediye yönetimi ile herhangi bir sorunumuz yok. Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu, pandemi sürecinde bizden kira almadı. Esnafımıza büyük bir destek oldu. Şimdi seferler başladı ancak kapasite kısıtlamasından dolayı gelirlerimiz çok düştü. Biz tekrar başkanımızın kapısını aşındıracağız. Bu süreçte bize destek verilmesi çok önemli yani zaten diğer taşıma metotları ile haksız rekabet yürütüyoruz. Onlarda KDV indirimleri varken bizde aksine en pahalı köprüleri kullanma zorunluluğu gibi ağır yükler var. Bari kiralarda destek sağlansın” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar uzun mesafe yolculuğundan korkuyor”

Özellikle uzun mesafelerde yolcu sayılarının çok düştüğünü dile getiren Sungur sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sektörün içinde bulunduğu durum çok kötü, yani yalnızca Trabzon’da değil Türkiye’nin her tarafında böyle. Sektörümüz kan ağlıyor. Bugün hangi bölgeye sorarsanız sorun size aynı şeyleri söyleyecektir. Zaten zar zor ayakta duran bir sektördük, bu virüs ile birlikte iyice dara düştük. Yani herkes yüzde 50 kısıtlamasından şikayetçi ama yüzde 50’ye bile razıyız. Otobüslerimizin yarısı bile dolmuyor ki. Doluluk oranlarımız yüzde 10’larda seyrediyor. Özellikle uzun mesafelerde durum gerçekten içler acısı. Kısa mesafelerde seyahat süresi az olunca insanlar tercih edebiliyor ama bugün Trabzon’dan İstanbul’a gitmek çok uzun bir süre. İnsanlar bu süreyi göze almaya korkuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de yüzde 40 indirim zorunluluğu geldi. Gerçekten bir sektöre bu kadar yüklenilmez.”