Otomotiv İhracatı Yüzde 80 Arttı

Otomotiv İhracatı Yüzde 80 Arttı


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Haziran ayındaki ihracatın Mayıs ayına göre yüzde 35 yükseldiğini açıkladı. Pekcan, ihracatın en çok otomotiv sektöründe yapıldığını ve bir önceki aya göre yüzde 80 artış gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye’nin ihracatının Mart ayında yüzde 18.1, Nisan ayında yüzde 41.4, Mayıs ayında ise yüzde 40.9 düştüğünü dile getiren T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayında ihracatın durmadığını ancak azaldığını ifade ederek, "Nisan’a nazaran bu ayda yüzde 10,8 toparlanma gördük. Zaten bize toparlanma sinyali vermişti. Haziran’da daha iyi olmasını bekliyorduk. Çünkü Nisan ve Mayıs’ta; Ramazan Bayramı, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması gibi nedenlerle daha da fazla etkilenmişti" dedi.

En fazla ihracat artışı kaydeden sektörlere ilişkin de konuşan Pekcan sözlerini şöyle sonlandırdı: "Haziran ayı itibarıyla tekstilde yüzde 24, demir çelikte yüzde 20, elektronikte yüzde 18, makinede yüzde 17, hazır giyimde yüzde 16 artış var. Otomotiv sektörü hala en çok ihracat yapılan kalem ama geçen yıl Haziran’a göre yüzde 11 gibi bir düşüş görülse de Mayıs ayına göre otomotiv ihracatında yüzde 80 artış görüyoruz."