TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan: “Günlük Otobüs Sayımız 1150 Oldu”

TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan: “Günlük Otobüs Sayımız 1150 Oldu”


Normalleşme sürecinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektörünün durumunu değerlendiren TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, "İstanbul'da normalleşme dönemiyle birlikte günlük otobüs sefer sayımız 1150'ye çıktı" dedi.

Seyahat yasaklarının kaldırılmasının ardından sektörün canlanmaya başladığını belirten Özcan, "Normalleşme dönemi öncesinde firmalarımızın sefer sayısı çok düşmüştü. İstanbul'da normalleşme dönemiyle birlikte günlük otobüs sefer sayımız 1150'ye çıktı. Koronavirüs salgını başladığı andan beri tüm tedbirlerimizi almıştık. O zamandan bu zamana kadar seferlerimizde bir sıkıntı yaşamadık” dedi.

Pandemi nedeniyle yüzde 50 kapasite sınırı ile yolcu taşımacılığına devam ettiklerini dile getiren Özcan, “Firmalarımız seferlerdeki kısıtlamaların kalkmasından memnun. Otobüsleri dolu olmasının ülke ekonomisine de katkısı var. Otogarların doluluğu bu nedenle önemli. Koronavirüsün tamamen bitmesi ve tam kapasiteye geçmemiz sektöre daha canlılık kazandıracak. Ayrıca şu anda uygulanan yüzde 50 yolcu taşımacılığının da en kısa sürede kaldırılıp yüzde 100'e çıkarılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

"Bayram için firmaların hazırlıkları sürüyor"

Kurban Bayramı için de firmaların hazırlıklarının sürdüğünü aktaran Özcan, bayramda da pandemi dönemindeki tüm tedbirlerin uygulanacağının altını çizerek, "Bayram için hazırlıklarımız tamam. Tüm planlamaları yapıyoruz. Bayramda bakanlığının yeni belirleyeceği fiyat listesini firmalarımız bekliyor" ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızı korsan taşımacılığa karşı uyarıyoruz”

Bayramda bazı yolcuların, gidecekleri yer için tüm firmalara sormadan alternatif bilet arayışına girdiğini vurgulayan Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: "Yolcular bu nedenle korsan taşımacılığı tercih edebiliyor. Bunun olmasını istemiyoruz. Korsan taşımacılık için bir dosya hazırladık. İlgili mercilere bunları ileteceğiz. Vatandaşlarımız korsan taşımacılığa yönelmesin. Korsan taşımacılık denetimsiz yapılıyor dolayısıyla can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmış oluyorsunuz."