TOFED, Çözüm İçin Bakan Soylu'yla Görüştü

TOFED, Çözüm İçin Bakan Soylu'yla Görüştü


Bakanlık, Valilik ve Türkiye Otobüsçüleri Federasyonu (TOFED) Yönetimi, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, İller İdaresi Genel Müdürü Kürşat Kırbıyık ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ya sektörün acil çözüm bekleyen sorunlarını iletti. TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, görüşmelerden olumlu sonuçlarla ayrıldıklarını belirtti.

TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan 22 Eylül Salı günü İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir araya geldi.

Kapasite ve göçmen yolcu sorunu

İlk olarak otobüslerdeki yüzde 50 kapasite sorunun iletildiği görüşmede,  UKOME’de temsiliyet konusu ve Büyük İstanbul Otogarı’ndaki Emniyet birimlerinin güçlendirilmesi talebi dile getirildi. Göçmen yolcularla ilgili sıkıntıların da aktarıldığı toplantıda Başkan Özcan, Afgan mültecileri taşıyan korsan taşımacıların 500 ile 750 TL arasında bilet sattığını, buradan elde ettikleri kar nedeniyle de yasal taşımacılıklarda bilet fiyatlarını düşürerek haksız rekabete yol açtıklarını belirtti. Suriyeli mültecilerin ise seyahat izin belgesi alırken yaşadığı sorunlar nedeniyle korsan taşımacılara yönelmesinin büyük bir güvenlik açığı yarattığına dikkat çeken Özcan, otogarlarda İl Göç İdaresi temsilciliklerinin bulunmasını ya da Otogar Emniyeti’ne yol belgesi çıkarma yetkisi verilmesini talep ettiklerini ifade etti.

HES Kodu cezası hafifleyecek

HES Kodu olmadan yolcu taşıyan araçların bağlanması cezasının da hafifletilmesini isteyen sektör temsilcileri, Bakan Soylu’nun da aynı görüşte olduğunu ve seferden men cezası uygulanmasının yeterli olacağını belirttiğini aktardılar.

TOFED Yönetimi ayrıca, aile bileti alan yolcuların kapasite sınırına dahil olmadığının resmi bir genelge ile duyurulmadığı, sadece Bilim Kurulu’nun tavsiye listesinde olduğunu belirterek, bu nedenle bazı illerde yapılan denetimlerde sorun yaşandığını aktardı. Bakan Soylu, konuyla ilgili yeni bir genelge hazırlatarak Emniyet Genel Müdürü ile Jandarma Genel Müdürü ile görüşerek Bilim Kurulu tavsiyelerinin de bağlayıcı niteliğinin bulunduğunu bildirdi.

İller İdaresi çözüm içim adım atacak

Toplantının ardından Bakan Soylu’nun yönlendirmesi ile İller İdaresi Genel Müdürü Kürşat Kırbıyık ile görüşme gerçekleşti. TOFED Heyetinin taleplerini dinledikten sonra, Otogar Polis Karakolu’nun güçlendirilmesi için gerekli talimatları vereceğini belirten Kırbıyık, Beylikdüzü’nde faaliyet yürüten korsan taşımacılar sorununun İstanbul özelinde bir sorun olduğunu belirterek TOFED heyetinin İstanbul Valiliği ile görüşmesini istedi ve heyet adına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan randevu aldı. Bütün bunların yanında mülteci yolcuların yol izin belgesi sorununun çözümü için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük otogarlarda Göç İdaresi’nin irtibat bürolarının bulunması gerektiği talebini de makul karşılayan Kırbıyık, şehirlerarası usulsüz taşımacılık faaliyetlerini sonlandırmak için de denetimlerin sertleştirileceğini ve cezaların artırılacağını vurguladı. Kırbıyık, sektörün sorunlarının çözülmesi için dile getirilen bütün taleplerin dinlenerek sorunların çözümü için itinayla çalışılacağını da aktardı.

İstanbul Valisi ile görüşme

25 Eylül Cuma günü ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile bir araya gelen TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz ve Pamukkale Turizm İstanbul Bölge Müdürü Resul Kılınç, otogar karakolunun güçlendirilmesi konusunda Valiliğin de hemfikir olduğunu kaydetti. Göç idaresi sorunu için de çözüm önerileri toplayacağını söyleyen Vali Yerlikaya, Beylikdüzü’nde korsan taşımacılık faaliyetleri gerçekleştiren firmalarla TOFED heyetini bir araya getireceğini dile getirdi. Yerlikaya ayrıca Korsan Taşımacılıkla Mücadele İl İstişare Kurulu’nun yeniden toplanmasını ve ilk olarak bu konunun masaya yatırılması gerektiğine işaret etti. UKOME toplantılarında temsil edilme talebini de aktaran sektör temsilcileri, Vali Yerlikaya’dan söz aldıklarını ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğünün TOFED’i toplantılara davet edeceğini aktardı.