Usulsüz Taşımacılığa Karşı Acil Çözüm Üretilmeli

Usulsüz Taşımacılığa Karşı Acil Çözüm Üretilmeli


Karayolu yolcu taşımacılığı sektör mensuplarının, çözüm bekleyen en acil gündemlerinden biri Beylikdüzü'nden Trakya bölgesine yapılan usulsüz taşımacılık. Sektörü haksız rekabetle mağdur eden korsan taşımacılar, yolcular için ise önemli ölçüde güvenlik zafiyeti yaratıyor.

İstanbul Beylikdüzü’nden Trakya bölgesine yapılan usulsüz yolcu taşımacılığı, yolculara bilet verilmediği için KDV’ye tabii olmuyor ve bu yolla kayıt dışı ekonomi yaratıyor. Bununla birlikte söz konusu taşımacılar, düşük taşıma bedelleri nedeniyle haksız rekabete yol açıyor. Ayrıca;  uygunsuz araçlarla yapılan bu tür taşımacılık, terminallerdeki denetimlerden bağımsız oluyor ve kaza riskini artırıyor. Böylelikle, usulsüz yolcu taşımacılığı yapan araçların sigorta mevzuatı gereğince zorunlu sigortaları bulunmadığı için ölenlerin yakınları ile yaralananlar ciddi mağduriyetler yaşıyor.

Konuyla ilgili şimdiye kadar birçok girişimde bulunan ve Bakanlıklarla bir araya gelen TOFED, sorunun en acil şekilde yetkililerin gündemine girmesini ve sektörün lehine bir sonuç elde edilmesini talep ediyor.

“Yetki sınırlarını aşanlara sözümüz var”

Federasyonun firma yöneticileriyle birlikte uzun süredir usulsüz taşımacılığa karşı mücadele ettiğini söyleyen TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, söz konusu taşımacılığın çoğunlukla D2 belgeleri ile yapıldığını dile getirdi. D2 yetki belgesinin tanıdığı yetkinin dışında faaliyet yürüten taşımacılarla mücadele ettiklerini söyleyen Özcan, “D2 belgesine değil, yetki sınırlarının aşılmasına sözümüz var” dedi. Haksız kazanç elde edilmesinin sektör mensuplarını büyük bir mağduriyete uğrattığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bakanlık görevlileri, kolluk kuvvetleri ile birlikte duruma el atmalı, hakkıyla iş yapan taşımacıların önü açılmalıdır. İnternet üzerinden de rahatça faaliyet yürüten bu taşımacılık modeli en kısa sürede engellenmelidir.”

Yolcunun can güvenliği yok

Yolcuların, korsan taşımacılık nedeniyle can güvenliği olmaksızın seyahat ettiklerini vurgulayan Özcan, “Usulsüz taşımacılık yapan araçlar, denetime tabii olmuyor çünkü terminal dışından kalkış yapıyorlar. Bu da yolcu için önemli ölçüde güvenlik açığı doğuruyor” diye konuştu.

Özcan, sektör sorunun çözümü için yetkililerin en kısa sürede somut adım atmasını beklediklerini ifade etti.