Uluslararası Otobüsçüler Yönetmelik Değişikliği İstiyor

Uluslararası Otobüsçüler Yönetmelik Değişikliği İstiyor


Pandemi sebebiyle uygulanan uluslararası seyahat yasaklarının sektörü büyük bir çıkmaza soktuğunu belirten Uluslararası Otobüsçüler Derneği (ULOD) Başkanı Hasan Yüksel Kurnaz, para kazanamayan firmaların ayakta kalabilmeleri için yönetmelik değişikliği ile sektörün önünün açılması gerektiğini vurguladı.

2020 yılının mart ayından bu yana bütün dünyada sıkı tedbirlerin alınmasına sebep olan Koronavirüs birçok sektörde büyük ekonomik sıkıntılara sebep oldu. En büyük sıkıntıyı çeken sektör ise karayolu yolcu taşımacılığı sektörü oldu. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan otobüsçüler, seyahat yasaklarından dolayı yolcu taşımacılığı faaliyetlerini yürütemez hale geldi. Sektörde istenmeyen kalıcı ekopnomik sıkıntıların veya iflasların yaşanmaması için bir dizi önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Uluslararası Otobüsçüler Derneği (ULOD) Başkanı Hasan Yüksel Kurnaz, sektörün Ulaştırma Bakanlığı’ndan taleplerini dile getirdi.

“B1 belgeli araçlar, D1 ve D2 belgelerinde çalışabilsin”

Yurtdışı seferlerin durdurulduğu bu günlerde kontak kapatan yüzlerce otobüsün bulunduğunu aktaran Kurnaz, “Türkiye’nin milli serveti olan otobüslerimiz atıl vaziyette park alanlarında duruyor. Uluslar arası tarifeli taşımacılık yapan B1 yetki belgeli firmalardaki araçların, yurtdışı seferlerin açılacağı tarihe kadar yurtiçi D1 ve D2 yetki belgelerine kayıt suretiyle çalışabilmelerine olanak sağlanmalıdır. Aksi takdirde milyonlarca liralık araçlarımız parklarda yatacaktır” dedi.

“Özmal-kiralık oranı en az 1’e 2 olmalı”

Sektördeki mevcut belgeler arasında, kiralık araç sayısı bakımından, ciddi eşitsizliklerin bulunduğunu hatırlatan Kurnaz, “KOVİD-19 salgınının uluslar arası yolcu taşımacılığına etkileri göz önünde bulundurulduğunda yurt dışı çalışan firmaların yurt içinde çalışacağından 2’ye 1 olan kiralık araç çalıştırma sayısının en az 1’e 2 oranında olmasına müsaade edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Araç yaş sınırı 15’e çıkmalı

Mevcut ekonomik sıkıntılardan dolayı sektör mensuplarının yeni otobüs yatırımı yapamayacağının altını çizen Kurnaz, bu nedenle B yetki belgelerine kaydettirilecek araçlarda uygulanan 12 yaş sınırının 15 yaşa çıkarılması gerektiğini vurguladı ve “Sektör mensuplarımız iflas gerçeğiyle yüzyüzeyken ve dövizdeki dalgalanmalar da bu kadar keskin durumdayken hiçbir meslektaşımız yeni yatırım yapacak durumda değildir. Bu nedenle de eski araçlarını bir süre daha kullanabilmelilerdir” dedi.

“Belge yenileme fiyatları yüzde 1’e çekilsin”

Son yönetmelik değişikliği ile birlikte artan belge fiyatlarına da değinen Kurnaz sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yolcu taşımacılığı yetki belgeleri ücretlerinin artırılması nedeniyle belge yenileme ücretleri de artırılmıştır. Sektörün içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak belge yenileme ücretlerinin yüzde 1 oranında alınması ve taşıt kartı ücretlerinin 450 TL yerine, 100 TL olması bu kötü dönemde sektör mensuplarımıza moral olacak nispeten maddi bir katkı sağlayacaktır.”