Yüksek Kiralar Alibeyköy'de Kepenk Kapattırdı

Yüksek Kiralar Alibeyköy'de Kepenk Kapattırdı


İSPARK tarafından işletilen Alibeyköy Cep Otogarı'nda yazıhaneciler, kiraların yüksekliğinden şikayetçi. Pandemi döneminin de etkisiyle iş yapamayan otogar esnafı, yüksek kira bedellerini karşılayamadığı için kepenk kapattı, Alibeyköy Otogarı'nda yazıhaneler boş kaldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında haftalarca kontak açamayan karayolu yolcu taşımacıları, kontrollü normalleşme döneminde de yüzde 50 kapasite sınırlaması, uçak biletlerinde KDV indirimi gibi haksız rekabet uygulamalarına maruz kaldı. Bu dönemde gelirleri gözle görülür şekilde düşen sektör mensuplarının gider kalemleri ise birbiri ardına artmaya devam ediyor. Dükkan kiralarını ödemekte zorlanan otobüsçü için birçok bölgede kira erteleme veya kira indirimi gibi uygulamalara gidilse de, kış mevsimine girilmesiyle doluluk oranları yüzde 30’lara düşen sektör mensupları, kiralarını ödemekte zorlanıyor. İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Alibeyköy Cep Otogarı’nda da esnaf, kiralarını ödeyemeyince otogarı yöneten İSPARK yetkilileri ile görüştü ve indirim talep etti. Talepleri olumsuz karşılanan birçok firma, yazıhanelerini kapatmak zorunda kaldı ve Alibeyköy Cep Otogarı’ndaki yazıhanelerin yarısı boş kaldı.

Konu ile ilgili olarak İSPARK yönetiminin kapısını çalan TOFED yönetimi ise, sektör mensuplarının taleplerini yönetime ileterek çözüm önerileri sundu.

Aksaray Terminalleri Sorunu

Alibeyköy cep otogarında yaşanan sorunla birlikte, Aksaray terminallerinin de, yüksek miktardaki giriş çıkış ücretleri, denetim eksikliği ve görüntü kirliliği ile bünyesinde birçok sorunu barındırdığına dikkat çeken sektör mensupları, Aksaray terminallerinin Büyük İstanbul Otogarı’na dahil edilmesi ile düzenli bir sisteme geçileceğini ve bunun İstanbul için atılacak en önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, söz konusu terminallerin, yurt dışından gelen yolcular için Türkiye hakkında kötü izlenim yarattığını belirtti. 168 yazıhanesi bulunan Büyük İstanbul Otogarı’nda uluslararası yolcu taşımacılığı yapma imkanının mevcut olduğunu vurgulayan Özcan, Aksaray’daki otogarların kapanması ve Büyük İstanbul Otogarı ile birleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özcan, bavul ticareti yapan Laleli esnafı için, Büyük İstanbul Otogarı’nın altındaki çarşıların uygun konuma getirilebileceğini de dile getirerek, “Talebimiz, bu sektörün uluslararası alanda da şehirlerarası alanda da bu merkezde İBB’nin kontrolünde ortaklaştırılmasıdır” dedi.