Fuat Yurt: Yaşamak için bir yol

Fuat Yurt: Yaşamak için bir yol


Giresun Dernek Başkanı Fuat Yurt, yaptığı değerlendirmede otobüsçülerin karşı karşıya kaldığı sorunları dile getirdi. Yurt, “Bireysel otobüsçünün ayakta durması artık çok zor” dedi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Giresun Dernek Başkanı Fuat Yurt, karayolu yolcu taşıma sektörüne hizmet eden otobüsçülerin son dönemde yaşadığı sorunları ele aldı. En kritik konuların başında gelen akaryakıt sorunu ile başlayan Yurt, havayoluna sağlanan avantajların otobüsçüye zarar ettirdiğini ifade etti. Öte yandan Giresun Otogarı için yapılacak düzenlemeleri beklediklerini belirten Başkan Yurt, yazıhanelerin de otogara taşınması gerektiğini bildirdi. Otobüsçüler arasında yaşanan yıkıcı rekabete de değinen Giresun Dernek Başkanı, birlik mesajı verdi.


 

 

“Ucuz akaryakıt otobüsçüden esirgenmemeli”

Giresun Dernek Başkanı Fuat Yurt, otobüsçülük sektörünün gün geçtikçe kötüye gittiğini belirterek başladığı açıklamasına şöyle devam etti: “Artık her ilde havaalanı var. Biz buna karşı değiliz, insanların daha üstün teknolojiden yararlanmaları en doğal hakları. Ama hava yolu şirketleri otobüs fiyatına, bazen otobüs fiyatından daha ucuza yolcu taşımasınlar.” Söz konusu duruma dair devletten daha fazla hassasiyet beklediklerini bildiren Yurt, hava yolları şirketlerine sağlanan indirimli akaryakıtın otobüsçü camiasından esirgenmemesi gerektiğini ifade etti. Yurt, “Sağlanan bu ayrıcalık, otobüs esnafını mağdur ediyor. Bu arada şunu belirtmeliyim ki bu şartlardan sonra bireysel otobüsçünün ayakta durması artık çok zor. Büyük firmalarla birleşerek mesleklerini devam ettirebilirler. 2000 yılında Trabzon’da yapılan bir toplantıda da söylemiştim; Hopa’dan kalkan bir otobüs Samsun’daki yolcuya güveniyorsa o işi yapmamalıdır. Yani doğrusu da o. O yüzden birleşmek, gerekirse sefer kısıtlamak, yani işe ciddi boyuttan bakmak gerek. Benim de arabam kalksın da yolarda görüneyim deyip ekonomiye katkısı olmadan boşu boşuna zarar etmek yanlış” diye konuştu. 


 

“Yazıhanelerin otogara taşınmasını bekliyoruz”

Otobüsçülerin yaşadıkları zararlara da değinen Giresun Dernek Başkanı Yurt, “Otobüsçülük sektöründe zarar ettiğiniz bir yolculuğu geri getirmek gibi bir şansınız yok” dedi. Bu dönemde Karadeniz Bölgesi’nde turizm taşımacılarının işleri nispeten daha iyi olduğunu belirten Başkan, yayla turizminin bölgeye biraz da olsa hareketlilik getirdiğini ifade etti. 1973’ten beri karayolu yolcu taşıma sektörünün içinde olduğunu ve herhangi bir arkadaşının otobüs alarak bu şekilde zengin olduğunu görmediğini de ekleyen Başkan Yurt, Giresun Otogarı ile ilgili sorunları da ele alarak şunları söyledi: “Biz Giresun otobüsçüleri olarak yazıhanelerin şehir içinden kalkıp otogara taşınması gerektiğini düşünüyoruz ama Giresun Otogarı düzgün olmadığı için ve gerekli tadilatlar uzun zamandır yapılmadığı için bu düşüncemizi gerçekleştiremiyoruz. Belediye başkanı söz verdi Nisan- Mayıs aylarında tadilat bitecek diye, onu bekliyoruz. Bu fikir gerçekleştiğinde, insanların en azından bilet sattığı yerin arkasında kapalı bir yeri, yolcusunun şikâyetini dinleyebileceği, evraklarını koyabileceği, muhasebesini yapabileceği bir yeri olacaktır. O zaman biz de şehir içindeki yazıhanelerimizi otogara taşımış olacağız. Şimdilik belediyeyi bekliyoruz.”


“Yıkıcı rekabeti kaldırmalıyız”

Otobüsçüler arasında yaşanan yıkıcı rekabete de dikkat çeken Yurt, Giresun otobüsçülerinin tamamının otogara taşınmayı istediklerini belirtti. Yurt, “Otogara taşınırsak bütün otobüsçüler anlaşarak otogara ücretli servisler koyacağız. Yolcunun potansiyeline göre bütün firmalar anlaşarak sefer sayılarımızı düzenlemeliyiz, bütün otobüs firmaları biz her saat başı otobüs kaldıracağız derse ve kalkan on otobüste toplam bir otobüsü dolduracak yolcu yoksa bu anlayışla hiçbir şirketin kar ermesi mümkün değildir. Yıkıcı rekabeti artık kaldırmalıyız” dedi.


Hem vakit hem para kaybı

Giresun Dernek Başkanı Fuat Yurt, garaj çıkışları ve köprü geçişlerine değinerek, bu iki konunun otobüsçüler için önemli sorunlar teşkil ettiğini ifade etti. Yurt, “Belediyeler garajlardaki yazıhanelerden kira alıyorlar, bu da yetmiyormuş gibi giren, çıkan her otobüsten de para alıyorlar. Diğer taraftan otobüsçünün Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmaya mecbur bırakılması, insanların hem 60 km fazladan yol yapmasına, hem de iki saat fazladan zaman kaybetmesine neden oluyor” dedi. Bu uygulamaların hem vakit açısından hem de maddi olarak kayıp yarattığını dile getiren Yurt, “Oysa bizim otobüslerimiz insan taşıyor, eşya taşımıyor. Bize 60 km fazladan yol her seferde 200 TL zarar olarak yansıyor, üstelik Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişi ve otoyol geçişleri de diğer köprülere göre daha pahalı. Devlet yetkililerinden otobüsçünün batması değil, yaşaması için bir yol göstermesini bekliyoruz” diye konuştu.