Mersin Otogarı'nda Kira Faizleri Silindi

Mersin Otogarı'nda Kira Faizleri Silindi


Mersin Otogar esnafının borçların ertelenmesi talebi, geçtiğimiz haftalarda Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışılmış ve büyük yankı uyandırmıştı. Geçen hafta meclisten borç erteleme ile birlikte faizler ve avukatlık ücretlerinin silinmesi kararı çıktı.

Yaklaşık 6 yıldır sancılı süreçlerle ilerleyen Mersin Otogarı sorunu, sektörün ve kamuoyunun gündemini uzun süre meşgul etmişti. Sorun, geçtiğimiz hafta Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla çözüldü ve otogar esnafı rahat bir nefes aldı. Mersin Otogarı’nda faaliyet yürüten ve 3 yıllık kira borçlarını ödeyemeyen esnaf ve işletmecilerin durumu Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ele alındı. Kiracılardan takipli borçlar yönünden faiz ve avukatlık ücreti alınmaması, bahse konu borç ile tahakkuk eden diğer borçların yapılandırılması ve taksitlendirilmesi ile ilgili madde de görüşüldü ve mecliste, otogar esnafının geriye dönük kira borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidildi.

Kerim Ürkmez: “6 yıl sonra gelen karar, esnafımızı sevince boğdu”

 Konuyla ilgili açıklamalarda Mersin Uluslar ve Şehirlerarası Otobüs ve Yazıhane İşletmecileri Derneği Başkanı Kerim Ürkmez, “Mersin Otogarı’ndaki bu sorun adeta bir kangren haline gelmişti ve kentimizin her bölgesinde sorunlara yol açıyordu. 2014 yılındaki mevcut belediye yönetimi ile birlikte başlayan bu sorunun 6 yıl sonra çözüme kavuşmuş olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sorunu kısaca özetlemek istiyorum: Otogarımız ilk yapıldığında ihalesi çok yüksek bir fiyattan gerçekleşmişti. Yüklenici firma da bu yüksek fiyatı karşıladı, ardından otogar açılınca da biz otogar esnafı çok astronomik kira fiyatlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu astronomik kira fiyatları ile 3 yıl boyunca çok sancılı bir süreç geçirdik. Bu süreçte mevcut Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in esnafın derdini dinlemesi ve direkt olarak konuya müdahil olmasıyla çözüm aşamasına geçildi. Sayın Vahap Seçer, pandemi döneminde otogar esnafından 3 ay boyunca kira almadı ve anlaşma zeminini yumuşatmış oldu. Ardından da esnafımızın borcu Belediye Meclisi’ne taşındı ve hem başkanımızın hem de meclisteki bütün siyasi parti temsilcilerinin oyları ile yapılandırma kararı alındı. Otogar esnafı olarak bu zor günlerde böyle bir kararın alınmasından büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“Mersin Otogarı artık ‘utanç otogarı’ olmaktan çıkmıştır”

Alınan kararın Mersin halkı için çok önemli olduğunu vurgulayan Ürkmez sözlerini şöyle sonlandırdı: “Mersin Otogarı artık utanç otogarı olmaktan çıkmıştır. Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, MTSO Başkanı Sayın Ayhan Kızıltan’a, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer’e, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisindeki bütün siyasi parti temsilcilerine ve bu sürece emek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.”