TOFED, İBB'ye Sektörün Taleplerini İletti

TOFED, İBB'ye Sektörün Taleplerini İletti


TOFED Heyeti 14 Ekim'de İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ile görüştü. İstanbul'daki şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile şehir içi yolcu taşımacılığı metodlarının entegrasyonunu sağlamak için bir koordinasyon kurulu oluşturulması talebinin iletildiği görüşmede, Alibeyköy otogarı sorunu da gündeme getirildi.

TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özcan ve Hasan Yüksel Kurnaz ile Genel Sekreter Yardımcısı Musa Çaktır’dan oluşan TOFED Heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’ya ilettiği talepte; cep otogarları, ara duraklar ve yolcu transfer merkezlerinin İstanbul’un hangi bölgelerinde kurulması gerektiğini tartışacak ve tüm taşımacılık metodları arasındaki koordinasyonu sağlayacak olan “İstanbul İl İstişare Kurulu” kurulması önerisini dile getirdi.

“İstanbul İl İstişare Kurulu”

Kurulun; İBB Genel Sekreteri veya Genel Sekreter Yardımcılarından birisinin başkanlığında, İBB Ulaşım, Zabıta, Emlak ve Trafik Daire Başkanlığı, İSPARK ve Boğaziçi AŞ, TOFED, 23 No’lu Meslek Komitesi, 22 No’lu Meslek Komitesi, TOBB Sektör Meclisi, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Emniyeti temsilcilerinden oluşması gerektiğini ifade eden TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, kurulun 2-3 ayda bir toplanmasının ve ulaşım sektörünün genel sorunuyla beraber, şehirlerarası yolcu taşımacılığının sorunlarının da görüşülmesinin yararlı olacağını belirtti. Kurulun ayrıca; otogarların yerlerine, işletme kuralları ve esaslarına kadar her ayrıntıyı belirleme yetkisinin bulunması ve sektörün bütün unsurlarının görüşlerinin dile getirilerek ortak akla dönüştürüleceği bir yer olması talebi de Yazıcı’ya iletildi.

Yazıhane kiraları alınmasın

Yazıcı’ya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Esnaflarla Dayanışma Çağrısı’nın 11 ve 16’ncı maddesini de hatırlatan TOFED Heyeti, Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısı doğrultusunda, Büyük İstanbul Otogarı’ndaki yazıhanelerden 31 Aralık’a kadar kira alınmaması gerektiğini de aktardı.

Korsan taşımacılık

Beylikdüzü’nden Trakya’ya D2 belgesi ile yapılan usülsuz taşımacıların faaliyetlerini belgeleyen fotoğraf ve videoların da sunulduğu görüşmede, Yazıcı, konuyla ilgili çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

Alibeyköy sorunu

Toplantıda ayrıca Alibeyköy Otogarı sorunu da masaya yatırıldı. UKOME’nin üçüncü köprü kararından sonra Alibeyköy’ün işlevsizleştiğini ve firmaların kira bedellerini karşılayamadıkları için yazıhanelerini boşaltmak zorunda kaldığını ileten TOFED heyeti, Yazıcı’dan bir sonraki UKOME toplantısında üçüncü köprü zorunluluğunun gündeme getirileceğinin sözünü aldı.