Gelir İdaresi ve Vergi Dairesi Başkanları ile Toplantı

Gelir İdaresi ve Vergi Dairesi Başkanları ile Toplantı


TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özcan, Hasan Yüksel Kurnaz ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Akgül, 16 Ekim'de Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayraktar ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Rıza Bilgiç ile bir araya geldi.

KDV oranlarının masaya yatırıldığı toplantıda, Temmuz ayı sonunda açıklanan indirimden acentelerin de faydalanması gerektiği dile getirilirken, geçici indirimin 6 ay daha uzatılarak 2021 Haziranına kadar devam etmesinin faydalı olacağı belirtildi. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ise yüzde 50 indirim uygulanması istendi.

 

Ayrıca pandemi nedeniyle çalışmayan otobüslerin zorunlu sigortalarının, trafik ve ferdi kaza sigortalarının ertelenmesi ve hatta bu araçların trafikten düşürülmesi talebi de aktarıldı.

Vergi borçlarında yapılandırma

Gündeme gelen bir diğer konu ise taşımacıların vergi borçlarının faizsiz olarak yapılandırılmasıydı. TOFED Heyetinin talebi üzerine Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kuş ile görüşen Gelir İdaresi Başkanı Bayraktar, önümüzdeki günlerde genel bir yapılandırma talebinin yayınlanacağını ve otobüsçü esnafının da bu yapılanmadan faydalanabileceğini belirtti.

Akaryakıt desteği şart

Bayraktar’dan akaryakıt konusunda da destek isteyen TOFED heyeti, akaryakıttaki ÖTV’nin yüzde 50 oranında düşmesi durumunda TOFED&SHELL Kart ile sektöre sağlanan akaryakıt indiriminin yüzde 8’den yüzde 15’e çıkacağını ve bu durumun da kaçak akaryakıt kullanımının önüne geçeceğini ifade etti.

Taleplerin iletilmesinin ardından sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.