TOFED, Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ile Görüştü

TOFED, Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ile Görüştü


TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Başkan Yardımcıları Mustafa Özcan ve Hasan Yüksel Kurnaz ile Genel Sekreter Yardımcıları Adnan Değirmenci ve Musa Çaktır, 22 Ekim Perşembe günü İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan'ı ziyaret ederek, karayolu yolcu taşıma sektörünün taleplerini aktardı.

Görüşmede, ilk olarak Aksaray’daki uluslararası yolcu terminalinin durumu gündeme geldi. TOFED Yönetimi; denetim eksikliği, görüntü kirliliği ve şehir içi trafiği olumsuz etkilemesi gibi sebeplerle Aksaray terminalinin kapatılarak, burada faaliyet gösteren firma ve otobüslerin yeterli kapasiteye sahip Büyük İstanbul Otogarı’na taşınması gerektiğini ifade etti.

Alibeyköy Terminali Sorunu

Ara durak tanımına uygun olarak inşa edilen Alibeyköy Terminali sorununun da masaya yatırıldığı toplantıda, terminalin seyahatin başlangıç ve varış noktası olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat çekildi.   Terminalin, Yavuz Sultan Selim köprüsü zorunluluğu nedeniyle işlevsiz hale geldiğini belirten TOFED heyeti: “Alibeyköy Terminali’nin yeniden işlevsel hale gelmesi FSM köprüsünün otobüslere açılmasıyla mümkün olacaktır. Ayrıca bu otogar sektörümüz tarafından işletilirse daha verimli çalışacaktır” ifadelerini kullandı.

Anadolu Yakasındaki Mehmetçik Vakfı Arazisi Önerildi

Görüşmede ayrıca, Anadolu yakasında yapılması planlanan yeni terminalin TEM koridorundaki Mehmetçik Vakfı bölgesinde yapılmasının doğru bir karar olacağını dile getiren TOFED heyeti, hem trafik yoğunluğu, hem de Anadolu yakasına daha yakın olması açısından bu bölgenin, sektör ve yolcular açısından daha avantajlı olacağını belirtti. Ayrıca İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İBB-TOFED ve diğer taşıma modlarının sivil toplum örgütlerinin de içinde olacağı bir platform kurulacağını belirterek bu konuların orada tartışılarak karar verileceğini dile getirdi. TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, görev verildiği takdirde, platformun maddi ve manevi gerekliliklerinin de kendileri tarafından karşılanacağını ifade etti.

“Yolcu Transfer Merkezi” Çözüm Getirecek

TOFED’in daha önce dile getirdiği ve Avcılar’da hayata geçirilen “Yolcu Transfer Merkezi” projesinin de görüşüldüğü toplantıda, ilçe merkezi sınırlarında bulunan tüm acentelerin, inşa edilecek tek bir yapı içerisinde hizmet vermesinin amaçlandığı aktarıldı. Havayolu, denizyolu ve demiryolu acentelerinin de dahil olacağı proje ile ilçelerde dağınık vaziyette bulunan acentelerden kalkacak servislerin tek bir merkezden hareket edeceği ve İstanbul trafiğinin azalmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

Otogar kiraları ertelenmeli

Pandemi koşullarının devam ettiğini de vurgulayan TOFED heyeti, sektör mensuplarının yüzde 50 kapasite sınırlaması ile çalışmaya devam ettiğini ve gelirlerinin büyük oranda düştüğünü dile getirdi. Bu nedenle de pandemi koşullarında sektör mensuplarının kiralarının 2020 Aralık ayına kadar alınmaması, 2021 pandemi süresince yüzde 50 indirimli alınması gerektiği dile getirildi. 

Beylikdüzü’nde güvenlik açığı var

Beylikdüzü’nde yapılan korsan taşımacılık faaliyetlerinin de dile getirildiği ziyarette, bu faaliyetlerden doğan güvenlik açığı, haksız kazanç, rekabet eşitsizliği gibi birçok konu detaylarıyla anlatıldı. TOFED Heyeti, daha önce yaptığı görüşmeleri ve bu görüşmelerle birlikte kat edilen yolları da İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan’a aktardı. Beylikdüzü’ndeki usulsüz yolcu taşıma faaliyetlerinin bir an önce sonlandırılması gerektiğini ifade eden TOFED Heyeti, bu amaçla otogardaki kolluk denetiminden uzak olan bu araçlarda, HES Kodu kontrolü yapılmadığını ve yüzde 100 kapasite ile çalışıldığını, ayrıca usulsüz ve kontrolsüz bilet düzenlenerek seyahat ettirildiğini dile getirdi.