Bitlis Esnafı Yeni Otogarı Bekliyor

Bitlis Esnafı Yeni Otogarı Bekliyor


Bitlis'e yapılacak yeni otogar projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bitlis Otobüsçüler Derneği Başkanı Sabri Topçu, projenin esnafın da yararına bir proje olduğunu ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı için kilit bir noktada bulunduğunu belirtti.

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’ın yeni otogarın temeline başladıklarını duyurmasının ardından açıklamalarda bulunan Bitlis Otobüsçüler Derneği Başkanı Sabri Topçu, açıklanan projenin esnafın taleplerine uygun olduğunu dile getirdi ve “Bu proje daha önceki belediye yönetimleri ile görüştüğümüz bir projeydi ancak hayata geçirilememişti. Şimdi mevcut Belediye Başkanımız Sayın Nesrullah Tanğlay ile bu proje üzerine herhangi bir görüşme gerçekleştirmedik. Ancak dediğim gibi bizim daha önceki yönetimlerle üzerinde mutabakat sağladığımız bir projeydi. Bitlis-Tatvan-Muş-Ağrı-Van-İran-Diyarbakır güzergahları üzerinde çok isabetli bir nokta. Eğer kaliteli ve düzgün bir otogar da yapılırsa, ki Belediye Başkanımızın beyanı bu yönde, gerçekten çok iyi olur şehrimiz için” dedi.

“Korsan ile mücadelede destek istiyoruz

Otogarın yanı sıra çözülmesi gereken bir diğer problemin de şehirdeki korsan taşımacılık faaliyetleri olduğunu dile getiren Topçu, “Biz zaten pandemi koşulları ve yasaklarıyla ezilirken bir de bu korsan faaliyet yürüten minibüsler sebebiyle iyice iflasın eşiğine geliyoruz. Bu minibüsler toplayabildikleri kadar yolcuyu alıp üstüne de bagaj doldurup İstanbul’a kadar gidiyorlar. Oradan da yine aynı şekilde geri geliyorlar. Bu minibüslerin hiçbir şekilde belgesi, yazıhanesi, vergisi vesaire olmadığı için bizden daha ucuza yolcu taşıyabiliyor ve bizden daha fazla da kar elde ediyorlar. Bu konuda denetimlerin sıklaştırılması için belediyelerle daha önce görüşmüştük ancak herhangi bir çözüm elde edemedik. Biz de direkt olarak Valilik ve kolluk kuvvetleri ile görüşerek bu hak gaspına bir an önce son verilmesi için girişimlerimize devam edeceğiz. Belediyemizin de Valiliğimizin de desteğini bekliyoruz artık” diye konuştu.