Kahta Dernek Başkanı Beyazyıldız:  Bölgede beklentiler karşılanmadı

Kahta Dernek Başkanı Beyazyıldız: Bölgede beklentiler karşılanmadı


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Adıyaman Kahta Dernek Başkanı Salih Beyazyıldız, sektörün gelişimini ve bölgede yaşanan sorunları değerlendirdi.

Açıklamalarına 2017 yılını değerlendirerek başlayan TOFED Adıyaman Kahta Dernek Başkanı Salih Beyazyıldız, 2017 sezonunun kendi  bölgeleri için beklentileri karşılamadığını belirtti. Beyazyıldız, “Başta mazot, 3’üncü köprü maliyeti ve diğer zamlar otobüs sektörünün işine engel oldu ve 2017 yılı kayıp olarak geçti. 2018 yılı sezonu için umutlu olmak istiyor ve çalışmalarımızı ona göre planlıyoruz” dedi.


“Yolcu sayısı düştü”

2017 yılında bölge olarak 2016 yılında taşınan yolcu sayısının gerisinde kaldıklarını açıklayan Başkan Salih Beyazyıldız, “Yolcunun azalması ve gelirlerin düşmesi ile birlikte işimiz durdu. Adıyaman Bölgesi olarak bazı önlemleri almak zorunda kaldık. İlik olarak kendi bölgemizde fiyat istikrarı için firmalarla ortak nokta belirledik.  Bölgede başta servis planlaması ve ikramda tasarrufa gittik. Akaryakıtın yükselmesi ile tüm seferlerde doluluk oranına dikkat ederek boş sefer yapmadık. Sektör olarak yapılan her harcamanın kontrol altonda olmasını sağladık’ dedi. Bugünden itibaren, önlerinde 2018 sezonu olduğunu ve bölge olarak umutlu olduklarını açıklayan Kahta Dernek Başkanı, “Ülkenin tüm şartlarının uygun olması tek dileğimiz. Geçen yıl bölgemize gelmeyen turist ve yerli insanımız bu yıl seyahat edecektir. Adıyaman bölgesi büyüyen ve artan nüfusu ile birlikte daha fazla insanı ağırlamak zorunda” diyerek, bölge otobüsçüleri olarak hizmete hazır olduklarını ifade etti.


“Her sefer 5 bin lira”

İstanbul ile Adıyaman’ın 1350 km olduğuna değinen Başkan Salih Beyazyıldız, “Karayolu yolcu taşıma sektörü için, 3’üncü Köprü geçişinin mecburi olması ile giderimiz her seferde 250 lira yükseldi. Akaryakıta gelen son zamlar ile birlikte, otogar çıkışları, personel masrafı ve ikram gibi giderleri hesap ettiğimizde, yapılan her seferin maliyeti 5 bin lirayı buluyor. Şu anda 30 yolcu aracın masrafını karşılıyor. Buna karşılık otobüsçünün yolcusu sezon olmadığı için düştü” dedi. Taşımacının son akaryakıt zamları ile birlikte giderlerinin oldukça yükseldiğini, buna karşılık gelirlerinin azaldığını dile getiren Başkan Beyazyıldız, taşımacının istikarlı bir şekilde işini yapma imkanı zora girdiğini ifade etti.


İstikrardan yanayız

Sektörde yaşanan tüm olumsuzluklara karşın bölge olarak 5 firma ile hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Beyazyıdız, “Tüm firmaların sorununu ortak görüyoruz. Kendi aramızda her türlü sorunu birlikte çözerek sezona hazırlanıyoruz. Ben kendi firmama 2+1 araç yatırımı yaparak sezona gireceğim. Diğer firmalarda mutlaka yatırım yaparak hizmet verecekler. Türkiye’de 80 milyon nüfus var ve otobüsçülük devam edeceğine inanıyoruz. İşimizi yaparak hizmet kalitesini ön plana alıp daha fazla yolcu taşımak hepimizin ortak görüşüdür” diye konuştu. 


“Cezalarda adalet”

Yayınlanan her yönetmelikle birlikte sektörün ekonomik yük altına girdiğini dile getiren Başkan Salih Beyazyıldız, “Firmalar 2017 yılında ceza yemekten bıktı. Yeni yönetmelikte her şeye puan ve para cezası üzerine çok fazla sektöre zarar veriyor. Esnaf olarak para cezalarında daha adaletli olunmasını bekliyoruz’ dedi 


 

Mülteci sorunu 

Suriyeli mülteciler sorununa da değinen Salih Beyazyıldız, “Yol belgesi olmayan Suriyeli seyahat etmek istiyor. Biz bilet kesmediğimiz zaman sorun yaşıyoruz. Ayrıca belgesiz yolcu taşıyan firmalar çok ağır cezalarla karşı karşıya kaldı” dedi. TC kimliği olan Suriyeli, seyahat edeceği zaman Valilikten izin belgesi alması lazım, izin belgesi almak ise zaman alıyor ve kolay değil. İzin belgeleri daha kolay bir şekilde verilmiyor. Biz bu konuda Bakanlıktan destek bekliyoruz. Şehirde dolaşan Suriyeli seyahatte neden engele uğruyor?” diye ekledi.