Güneydoğu Firmaları Batman'da Toplandı

Güneydoğu Firmaları Batman'da Toplandı


2017 yılında zor bir sezon yaşayan ve ekonomideki sıkıntılar nedeniyle hayli zor dönem geçiren karayolu yolcu taşımacılığı sektörü, 2018 sezonunda yaşanan zor dönemden çıkmak için görüşmelere devam ediyor.

2017 sezonunda hata yapmadan verimli ortamda çalışmak için Güneydoğu firmaları ve Dernek Başkanları bir araya gelerek şehir içi servis acentelerin kapatılması konusunu masaya yatırdılar. 2018 yılında Güneydoğuda sağlanan istikrarın devamı için Diyarbakır, Batman, Siirt, Van, Erciş, Urfa, Elazığ, Bitlis, Mardin firma sahipleri ile Bölge Dernek Başkanları Batman’da bir araya geldiler.


 

Sistem devam edecek

Güneydoğu dernek başkanları ve firma sahiplerinin ortak görüşü, sağlanan ekonomik düzenin 2018 yeni sezonunda devam etmesi yönünde. Tüm firmalar belirlenen yeni maliyetleri ortadan kaldırmak için tekrardan görüşme gerçekleştirdi ve firmalar arasında yaşanan pürüzler konuşularak sorunlar tespit edildi.

Yapılan görüşmelerde, firmaların sırtında kambur olduğu belirtilen şehir içi servis ve acentelerin kapatılmasında sağlanan düzenin devamı ve bilet fiyatlarında zarar edilmeden hizmet verilmesi konusu da ele alındı.


 

Tüm firmalardan ortak dil

 

Batman’a gelen tüm firma sahipleri ve dernek başkanlarımız ile çok olumlu bir görüşme yaptıklarını belirten Diyarbakır Otobüsçüler Dernek Başkanı Aydın Özgen, “Ev sahibi olarak yaşanan sorunları tekrar masaya yatırdık ve tartışma fırsatımız oldu.  Dünyanın en pahalı akaryakıtı ile uzun yolda hizmet veriyoruz. Biz bu işi para kazanmak için yapıyoruz. Tüm amacımız 2018 yılında sağlanan verimli çalışma ortamını koruyarak hizmet vermek. Tüm gider kalemlerinin zirve yaptığı 2018 yılında bundan sonrası için neler yapılması gerektiğini konuştuk” dedi. 

Doğu ve Güneydoğu firmalarının 2018 yılında da aynı zorlu süreci yaşamaya gücü olmadığını belirten Özgen, “Bölge olarak başta servis, acente ve ayakçı gibi giderleri sırtımızdan attık ve aynı sistemin devamı isteniyor. Bunun için maliyetleri hesaplayarak 2018 sezonunda yolcumuzu taşıyacağız. Sokağa atılacak paramız ve sermayemiz yok. Tüm firma sahipleri alınan her ekonomik çalışmaya destek veriyor. Güneydoğu firmaları olarak bu yılı kayıp ve zarar edilen bir yıl olarak geçirmek istemiyoruz. Bu yapılan toplantılar diğer ilerde de mutlaka devam edecektir” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

 


 

“Ortak sorunumuz para kazanmak”

Batman’da bir araya gelen Güneydoğu firmalarının yeni sezon öncesinde gerçekleştirdiği toplantının önemine değinen TOFED Örgütlenme Komisyonu Başkanı Musa Çaktır, bu toplantının sektör adına önemli bir buluşma olduğunu belirterek, “Tüm firmaların ortak derdi para kazanmak ve işini en ekonomik şekilde yapmak. Daha önce Diyarbakır, Batman, Urfa’da hayata geçen birlik projesinin sezonda da devam etmesini istiyoruz. Tüm firmalar ve acenteler bu işe destek veriyor. Artık adaletli ve birlik beraberliğin olduğu bir yapıyı kurmaktan başka çaremiz yok” dedi. “Tüm firmalara ve her bölgeye Diyarbakır ve Güneydoğu modelini örnek almasını istiyoruz, her firma artık acente ve servis yükünü üzerinden mutlaka atmalıdır” ifadelerini kullandı. Çaktır son olarak toplantı için emeği geçenlere teşekkür ve başarı dileklerini iletti.