Bayburt'un Bilim Otobüsü Köyleri Gezecek

Bayburt'un Bilim Otobüsü Köyleri Gezecek


Bayburt'un Demirözü ilçesi Beşpınar köyündeki Şehit Gürcan Yavuz İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Emre Özel, hurdaya ayrılmış bir otobüsten “Gezici Bilim Merkezi” tasarladı. Öğretmen Özel, öğrencilere bilimi sevdirmek için köy köy gezecek.

Daha önce de görev yaptığı okuldaki öğrencileri için çeşitli projeler hayata geçiren Özel, yeni projesiyle görev yeri olan Beşpınar köyü başta olmak üzere, Bayburt’un tüm köylerini “Gezici Bilim Otobüsü” ile tek tek gezerek çocukları mayıs ayının başlangıcıyla birlikte bilimin zevkli dünyasıyla buluşturacak.


 

Valilik ve MEB desteği

 

Kırsaldaki öğrencileri bu tür faaliyetlerle buluşturma düşüncesinden hareketle böyle bir proje geliştirdiklerini belirten Özel, öğrencilerini götürmek yerine faaliyetleri öğrencilerinin ayağına götürmek amacıyla yola çıktıklarını anlattı. Düşüncelerini Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan başta olmak üzere ilgili diğer birimlerle de paylaştıklarını söyleyen Özel, “İlimizde atıl durumda olan bir otobüs, Valimiz tarafından bize tahsis edilince çalışmalarımıza başladık. Daha sonra projemizin taslağını Milli Eğitim Bakanlığımıza sunduk. Bakanlığımızda bu fikrin gerçekten güzel olduğu kanaatine vardı ve projeyi destekleme kararı aldı” dedi. 


 

Öncelik köy okulları

“Gezici Bilim Merkezi” ile kırsal kesimde yaşayan, bilim merkezi ve müze gibi alanlara gidemeyen öğrencileri bilimin eğlenceli dünyasıyla kaynaştıracaklarını anlatan Özel, şöyle devam etti: “Hedefimiz öncelikli olarak köy okulları. Kırsalda bulunan bu okullarımızı Gezici Bilim Merkezi Otobüsü’nde bulunan 50’ye yakın deney setimizle buluşturuyoruz. Malum bu topraklardan birçok bilim insanı çıktı. Nice Piri Reisler, Mimar Sinanlar, Aziz Sancarlar çıkarma sloganıyla çocuk sesinin yankılandığı hiçbir köyümüzü bırakmadan tüm köylerimizi ziyaret edeceğiz.”


 

Hedef Türkiye’nin tüm köylerine ulaşmak

Emre Özel, Bayburt’un tüm köylerinin ardından “Gezici Bilim Otobüsü” ile Türkiye yollarına çıkmayı da hedeflediklerini belirterek şunları ekledi: “Amacımız ülkemizdeki tüm köy ve okulları ziyaret edip oradaki öğrencilerimizi bilimin zevkli dünyasıyla tanıştırmak. Otobüsümüzün içerisinde astronomiden fiziğe, matematikten coğrafyaya birçok bilim dalıyla öğrencilerimiz haşır neşir olabiliyorlar. Oradaki deney setlerini birebir yaparak, uygulayarak, yaşayarak öğrenebiliyorlar. Bu açıdan da öğrencilerimizi bilimsel deney düzenekleriyle, bilimsel deney setleriyle tanıştırıyor ve bu olanakların hepsini de onların ayaklarına götürüyoruz.” Projenin mobil olmasını özellikle tercih ettiklerine, bilimin zevkli dünyasıyla tüm Türkiye’deki öğrencileri buluşturmak istediklerini belirten Özel, “Hurdaya ayrılmış bu otobüsü bilim merkezine dönüştürmemizin maliyeti 375 bin lira. Bu maliyet Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından karşılandı. Otobüs, tasarım aşamasını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki proje ekibimizle yaptıktan sonra ihaleyi alan firma tarafından Ankara’da yapıldı” dedi.