Mercedes'te yenilenme zamanı

Mercedes'te yenilenme zamanı


Alman üreticinin ülkemizde en çok satan iki modelinde de yenilik rüzgarları esiyor. Yeni A-Serisi Türkiye'de satışa sunulurken, makyajlanan ve yeni motor seçeneklerine de kavuşan C-Serisi de Ağustos ayını bekliyor

Mercedes’in Türkiye satışlarının en önemli unsuru olan iki modelde de yenilenme rüzgarları esiyor. 4. nesil A-Serisi, 193 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulurken, yenilenen ve geliştirilen C-Serisi de, satışa çıkmak için Ağustos ayını bekliyor.
 
Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, “Yenilenen C-Serisi’ni Ağustos sonu itibariyle Türkiye’de satışa sunmaya başlıyoruz. Mercedes’in Türkiye’deki otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan C-Serisi, yeni güvenlik donanımları, geliştirilmiş sürüş sistemleri, gelişmiş dizel ve benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulacak” dedi. Kapsamlı bir şekilde yenilenen C-Serisi’nde, kullanılan parçaların neredeyse yarıya yakını tamamen değişmiş. Görsel açıdan değişikliklerin büyük bölümü ön tarafta yoğunlaşırken, ön farların ve arka stop lambalarında tasarım değişikliği göze çarpıyor. Yenilenen C-Serisi’nde, artık dijital gösterge paneli bulunurken, bilgi ve eğlence sistemi de hayli geliştirilmiş. S-Serisi’nden aktarılan sürüş destek sistemleri de, yenilenen C-Serisi’nin dikkat çeken yönlerinden.
 
Yeni benzinli motor
Mercedes, C-Serisi’nde yeni 1.5 lt hacimli 4 silindirli benzinli motor ailesini devreye sokarken, bu motorun bulunduğu C 200 ve C 200 4MATIC versiyonlarında kayışla tahrik edilen marş jeneratörüne sahip 48 Volt besleme sistemi kullanılıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 7 litre civarında bir tüketime sahip bu motor, 184 BG gücünde. Ancak bu motorda bulunan EQ Boost, araca 14 BG’lik ek güç sağlayabiliyor ve böylelikle turbo boşluğunu dengeliyor. Bununla birlikte C-Serisi’nde 156 BG’lik C180 benzinlinin yanı sıra 1.6 lt (160 BG) ve 2.0 lt (194 BG) dizel motor seçenekleri de bulunuyor. 
 
S-Serisi’nin ekran konseptiyle donatılan C-Serisi, istenirse “Classic”, “Sport” ve “Progressive” donanım paketlerinde tamamen dijital gösterge paneliyle alınabiliyor. Orta konsolun üzerinde konumlandırılan ekran da iki farklı büyüklükte sunuluyor. Bu ekranlar 7 ve 10.25 inç büyüklüğünde.
 
C-Serisi Sedan, Estate ve Coupe modelleri C 200 4MATIC motor seçeneğiyle, C-Serisi Cabriolet ise C 200 motor seçeneğiyle Ağustos ayında Türkiye’de satışa sunulmaya başlanacak. C-Serisi Sedan C 200 d ve C 180 ise 2018 son çeyreğinde gelecek.