Sektör Temsilcileri Kendi Bölgelerinde Aday Olsun

Sektör Temsilcileri Kendi Bölgelerinde Aday Olsun


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Kırşehir Dernek Başkanı ve Kırşehir Şanal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şanal, Kırşehir Merkez Belediye Başkanlığına aday oldu. Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olmasının ardından gazetemize konuşan Şanal, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kırşehir’de yıllardır otobüs sektörünün içinde olduğunu ve bölgede ticaretle uğraştıklarını söyleyen Recep Şanal, “Hem sektöre, hem de bölgeme hizmet için bu yola girdim. Amacım Kırşehir’de otobüs sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermek” dedi. Sektörde söz sahibi olan simaların siyasette de temsiliyet kazanması gerektiğini belirten Şanal, “Tüm otobüsçü meslektaşlarım kendi il ve ilçelerinin tanınan yüzleridir. Onlara da yerel seçimlerde aday olmayı öneriyorum. Adaylığım için dostlarım beni destekledi ve yanımda oldu. Başta federasyonumuz olmak üzere meslektaşlarım da bana desteklerini iletiyorlar. Bu desteğe layık olmak için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.
 
“Fiyat istikrarına rağmen başarılı olamadık”
Sektörün şu anki durumunun iç açıcı olmadığını ve sektörün can suyu ile hizmet vermeye çalıştığını söyleyen Şanal, ”Kırşehir, transit firmaların yoğun geçtiği ve yerel firmaların da fazla olduğu bir konumdadır. Yaz sezonunda fiyat istikrarını sağladık ancak yine de başarılı olamadık. Başta mazot olmak üzere gider kalemleri durmadan yükseldi. Bir otobüsün üçüncü köprü geçişi bize 270 lira zam olarak yansıdı. Akaryakıt, yedek parça, lastik, işçilik, bakım ücreti, yağ değişimi gibi ek maliyetlere durmadan zam geldi. Biz ise bayramda zam yapmak doğru değil diyerek yolcumuza aynı fiyattan hizmet vermeye devam ettik” dedi. 
 
Bölge firmaları yok oldu
Sektörden para kazanmanın artık çok zor olduğunu vurgulayan Şanal, “Üzülerek belirtiyorum, bizim sektörde bir sahipsizlik ve yalnızlık var. Üzerine bu kadar maliyet yüklenen başka bir sektör yok, bizim sektör de artık bu yükü kaldıramıyor zaten. Bölge firmaları artık maliyeti karşılayamadığı ve zarar ettiği için birer birer aramızdan ayrıldılar” diye konuştu. 
 
Doluluk oranı yüzde 40’larda
Sezonun bitmesiyle birlikte bölge olarak yüzde 40 doluluk oranı ile hizmet verildiklerini söyleyen Recep Şanal, “İstanbul–Kırşehir arasında sefer yapan bir otobüsün masrafı 3 bin 500 liradır. Bilet fiyatımız 90 lira, otobüsün doluluk oranlarını da hesaplayınca para kazanamadığımız aşikar. Firma sayısı her geçen yıl azalıyor, eriyoruz. Bu gider kalemleri ile bizim işimizi doğru şartlarda yapmamız her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Bölge esnafı eskiden İstanbul’a otobüsle gelir ve 2-3 gün kalarak ticaretini yapardı. Şimdi esnaf havayolu ile günübirlik gelerek işini hallediyor. Ayrıca binek araçlar 2-3 kişilik grupların ve ailelerin seyahatinde kullanılıyor. Otobüs sektörü artık eski günlere zor döner. Bu iş devam eder ancak güçlü ve planlı bir şekilde çalışmamamız gerekir” dedi. 
 
“Yan gelir şart”
Özellikle kış sezonunda firmaların diğer işlerden kazanılan mali destekle hizmet vermeye devam ettiğini belirten Şanal, “Bu firma bize babamızdan kalma bir eserdir. Biz aile olarak, bu işi baba emaneti ve mirası olarak görüyoruz. Bu nedenle, bu firmayı yaşatmak, bizim için önemli. Biz grup şirketlerimizin yan geliri ile firmamızı destekliyoruz, artık yan geliri olmadan yalnızca bu işi yapma devri bitti. Firma sayısı azalıyor ve şartlar zorlaşıyor. Artan döviz, yükselen banka faizleri ile yeni araç yatırımı zaten yapılamıyor. Firmalar, otobüs filosu açığını ikinci el otobüs alarak kapatıyor. Zaten 5 veya 7 yaşındaki bir otobüs, teknik bakımları yapılmış ve bakımlı ise her firmada çalışır” dedi.
Son olarak önümüzdeki seçimlere de değinen Şanal, her sektör mensubunun yerel seçimlerde aday olması gerektiğinin altını tekrar çizerek, “Meslektaşlarımıza kış sezonunda başarılar dilerim herkes bu işi hakkınca yapmaya çalışsın” dedi.