Eskişehir De  Servis Yükünü Sırtından Attı

Eskişehir De Servis Yükünü Sırtından Attı


Sektöre kırk yıldır hizmet veren Eskişehir Kanat Turizm Kurucularından Mesut Kanat, Eskişehir'de faaliyet gösteren il ve ilçe firmalarının, yaşanan ekonomik olumsuzluklar nedeniyle birer birer kapandığını ifade etti.

Eskişehir’de 2008 yılına kadar İsmail Ayaz, Yüksel Turizm, Zümrüt Turizm, Kanat Turizm, Sedef Turizm, Ceylan Turizm, Buzlu Turizm ile Anka Turizm firmalarının çalıştığını söyleyen Mesut Kanat, “2005 yılından sonra bozulan sistemle birlikte bu firmalar artık hizmet vermiyorlar. İstanbul’dan Eskişehir’e her yarım saatte bir, birçok firma yüksek doluluk oranı ile sefer yapardı. Ayrıca Eskişehir’den Ankara’ya yine devamlı sefer düzenleyen firmalar vardı ve zarar etmeden çalışırlardı. Artık bunun yerine ulusal firmalar içinde hizmet veren bölge firmaları var ve zor şartlarda işlerini yürütüyorlar” dedi. 
 
Hızlı tren Ankara seferlerini bitirdi
Eskişehir’den Ankara’ya yapılan hızlı tren seferlerinin faaliyete geçmesiyle, çöküşün başladığını söyleyen Mesut Kanat, “Eskişehir-Ankara hattı bölgenin can damarıydı ve hızlı trenle birlikte çöktü. Bu hatta firmalar sabah 05.00 ile akşam 24.00’e kadar devamlı yolcu taşırdı. Bunun yanında Afyon – İzmir tren seferleri de diğer bölgelerimizi etkiledi. Bir geçiş noktası olan Eskişehir’de firmalar, maalesef transit geçişler ve hızlı trenin verdiği zararla r yok olmaya başladı” dedi. Eskişehir’in başta Bursa olmak üzere en az 150 transit otobüsün geçtiği bir noktada olduğunu hatırlatan Kanat,  transit geçiş yapan her firmanın bölge açısından sorun yarattığını ifade etti.
 
Yolcu sayısı düştü, rekabet arttı
Almanya, Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden işçilerin; 2010 yılına kadar, Türkiye’ye gelişte İstanbul ve Ankara’dan otobüsle Eskişehir’e seyahat ettiklerini belirten Mesut Kanat, şunları ekledi: Avrupalı yolcu artık direkt olarak havayolu ile seyahat ediyor. Üst üste gelen her olumsuzluk otobüsçülük sektörünün yolcu oranını düşürdü. Ayrıca düşen yolcu sayısı ile birlikte sektörde kalite çıtası da geriledi. Diğer yandan sezonun bitmesi ile birlikte firmalar arasındaki yıkıcı rekabet çok yoğun hale geldi. Şu anda Eskişehir’de mantık dışı bilet fiyatıyla yolcu taşıyan firmalar var. Zarar ettiklerini bilerek rekabet ediyorlar. Tüm olumsuz tabloyu üst üste koyduğumuzda Eskişehir için bölge firmalarının neden yok olduğunu anlarız. Artan giderler, yükselen maliyet, akaryakıt zamları, hızlı tren ve istikrarsızlık, sektörün öncelikli sorunları olmaya devam ediyor.”
 
Transit geçişler de sorun yaratıyor
Karayolu yolcu taşıma sektöründe hizmet veren firmaların yükselen maliyetler nedeniyle para kazanamadığını belirten Mesut Kanat,  “Otobüsçülük bizim mesleğimiz, ancak artan maliyetler karşısında çok ezildik. Bölge otobüsçüleri başta hızlı tren olmak üzere, transit firmalar ve  gelen akaryakıt zamlarıyla baş edemedi. Sektörün durumu hiç iç açıcı değil ve para kazanmak artık çok zor.  Son yıllarda akaryakıt fiyatları yükseldi, 3. köprü geçişi ve otoyol ücretleri zamlandı ve haliyle giderler katlanmış oldu.3. köprünün Eskişehir firmalarına verdiği zarar her sefer için 270 liradır. İstanbul-Eskişehir arasında çalışan firma için, bütün masrafları hesaplayınca, bu rakam çok büyüktür” diye konuştu. 
 
Servisler kaldırıldı
Bölgelerde servislerin kaldırılmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Mesut Kanat, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölge esnafı olarak Eskişehir Belediyesi’ne durumumuzu ilettik. Belediye bizi dinleyerek sorunu çözmek için süre istedi. Otogardan Belediye obüsleri için hat açarak güzergâhları belirledi. Kasım ayının 24’ünden itibaren esnaflar olarak servis hizmetini Belediye’ye teslim ettik. Servislerin kalkması ile birlikte önemli bir yükü sırtımızdan atmış olduk. Her firma 6 ile 10 bin lira zarardan kurtuldu.”